Odkąd pamiętam, tradycyjną mizerię jadałam w domu na miski. Zaczynałam podjadać, jeszcze zanim usmażyły się kotlety. Najczęściej jadałam ją z siekanych kotletów z kurczaka, jako dodatek do przyciężkich bitek wołowych w sosie własnym czy tradycyjnych, duszonych zrazów wieprzowych zawijanych. Klasyczna mizeria pasuje mi też do sztuki mięsa w sosie własnym oraz do dewolajów z serem i pieczarkami. Aby jednak mizeria nie smakowała cały czas tak samo, lubię od czasu do czasu coś w niej zmienić. 

Mizeria klasyczna i mniej znana

Wystarczy 1 niewielka zmiana w tradycyjnym przepisie, by mizeria nabrała innego charakteru. Już sam dodatek czerwonej cebuli w piórkach sprawi, że surówka będzie lepsza niż zwykle. W sosie mieszam śmietanę z odrobiną majonezu, musztardy francuskiej, miodu, wyciśniętym ząbkiem czosnku oraz solą i pieprzem. Posypuję koperkiem lub dymką i już. Śmietanę zdarza mi się zastąpić nieco mniej tłustym jogurtem (koniecznie gęstym, greckim) lub sos do mizerii zrobić na bazie oliwy, soku z cytryny i musztardy miodowej, już bez śmietany. Taka mizeria jest też nieco lżejsza. Na uwagę zasługuje też mizeria chrzanowa

Węgrzy również robią swoją odmianę mizerii. To ich przepis zainspirował mnie do poniższej receptury. Nasi sąsiedzi słodkie ogórki doprawiają mieloną słodką papryką. Wersja węgierska oprócz tego zawiera też zieloną paprykę i czosnek, a sos powstaje u nich na bazie części soku, który wytrącił się z ogórków po posoleniu. Po wymieszaniu z octem, solą i pieprzem sos jest gotowy. Moja mizeria z rzodkiewką jest równie wyrazista, ale jabłko skutecznie tonuje całość. Wszystko kroję w cieniutkie plasterki. Dzięki temu mizeria chrupie, jak należy. Podaję od razu po przygotowaniu, by warzywa i jabłka nie rozmiękły i całość nie puściła już więcej soku. 

Wiosenna mizeria z rzodkiewką i jabłkiem - przepis

Składniki:

  • 1 ogórek wężowy lub kilka gruntowych
  • 4 duże rzodkiewki
  • 1 małe jabłko
  • 200 g greckiego jogurtu naturalnego
  • 1 łyżeczka płynnego miodu
  • 1 łyżeczka octu jabłkowego (opcjonalnie, białego winnego)
  • 1 łyżeczka soli
  • świeżo zmielony czarny lub biały pieprz i słodka mielona papryka do smaku 

Dodatkowo, opcjonalnie, do posypania przed podaniem: 1- 2 łyżki posiekanego koperku, zielonej cebulki lub szczypiorku.

Sposób przygotowania:

  1. Wyszorujcie i osuszcie ogórki, rzodkiewkę i jabłko.
  2. Pokrójcie ogórka w cieniutkie plasterki. 
  3. Przełózcie ogórki do miski i posypcie 1 łyżeczką soli. Wymieszajcie i zostawcie na kwadrans.
  4. W międzyczasie, gdy ogórki czekają, przygotujcie sos: wymieszajcie jogurt z octem, miodem, papryką mieloną i pieprzem. 
  5. Obierzcie jabłko, wykrójcie gniazdo nasienne i pokrójcie w cienkie plasterki. Rzodkiewkę posiekajcie w cienkie półtalarki. 
  6. Odlejcie wodę, którą puściły ogórki. Wymieszajcie je z jabłkiem i rzodkiewką.
  7. Zalejcie sosem, wymieszajcie i spróbujcie. W razie potrzeby doprawcie solą lub pieprzem.