Ten napój jest podawany jako przysmak i napój na orzeźwienie w tropikach - szczególnie w rejonach, gdzie jest bardzo gorąco i wilgotno - tam, gdzie wyjątkowo łatwo tracimy wodę. Nie ma się co dziwić jego popularności. Zawiera on zarówno elektrolity, jak i węglowodany, które błyskawicznie stawiają na nogi. Ich skład, jeśli chodzi o proporcje, bardzo przypomina nasze osocze, dlatego ta woda roślinna tak dobrze radzi sobie z nawodnieniem organizmu. Czym grozi nieodpowiedni poziom wody - oprócz udaru cieplnego? 

Dlaczego właściwe nawodnienie jest tak ważne? 

Nadmierna utrata wody bez jej uzupełniania w międzyczasie skutkuje zaburzeniem równowagi elektrolitowej. Pierwszymi objawami odwodnienia jest wzmożone pragnienie, zawroty głowy i suchość w ustach. Odwodnieni, będziecie też rzadziej oddawać mocz. Będzie miał on ciemnożółty kolor. Możecie też czuć się senni lub rozdrażnieni, a pragnienie może być mylone z łaknieniem - zamiast pić, możecie częściej jeść. 

Inne charakterystyczne objawy odwodnienia to zaburzenia pamięci, koncentracji i rytmu serca, spadek ciśnienia i omdlenia. Mogą też pojawić się zaparcia i zaburzenia pracy nerek, a nawet kłopoty ze wzrokiem. Wszystko to i inne symptomy odwodnienia biorą się z zachwiania równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej. Woda kokosowa, nasza główna bohaterka, pozwoli nawodnić się, a przy tym uzupełnić elektrolity w smakowity sposób. 

Woda kokosowa - właściwości napoju

Woda kokosowa to rewelacyjny i smakowity sposób na uzupełnienie wody i elektrolitów. Wbrew pozorom, do picia wykorzystywana jest woda z niedojrzałego kokosu - w 1 owocu jest jej ok. 750 ml. Woda z dojrzewającego owocu jest już zwykle niesmaczna, a z czasem jej ilość maleje - przekształca się ona w żel (zwany również „mięsem kokosowym”).

Woda kokosowa jest naturalnym izotonikiem. W jej składzie znajdziecie bogaty zestaw minerałów, witamin i innych pożytecznych substancji, w tym:

  • sód
  • cynk
  • miedź
  • potas
  • magnez
  • żelazo
  • wapń
  • fosfor
  • mangan
  • aminokwasy
  • witaminy z grupy B (B2, B3, B6) 
  • witaminę C

W składzie naturalnej wody kokosowej jest też glukoza, fruktoza i sacharoza (to one zapewniają słodycz wodzie). Dzięki temu możecie liczyć na szybką regenerację po większym wysiłku. Zwróćcie przy tym uwagę na skład gotowej wody kokosowej ze sklepu. W gotowych, sklepowych napojach tego typu nie powinno już być dosypywanego cukru - jest on zbędny. W 100 g wody kokosowej znajduje się jednocześnie zaledwie 19 kalorii. 1 szklanka tego napoju waży 240 g, zawiera więc zaledwie 45 kalorii. Wodę kokosową znajdziecie w sklepach - zarówno w puszkach, jak i w lodówkach, w niedojrzałym owocu, którego czubek należy ostrożnie odkroić, by dostać się do wody.

Jak pić i do czego używać wody kokosowej?

Najprościej będzie w czystej formie - prosto z owocu lub butelki. Jeśli wam się jednak już znudzi, możecie też zmiksować ją z owocami, np. z ananasem, tworząc w ten sposób pinacoladę bez procentów lub koktajl. Woda kokosowa będzie też dobrym, wysoko odżywczym dodatkiem do egzotycznej nocnej owsianki (na zimno, bez gotowania) - w ten sposób nie stracicie też jego cennych minerałów i innych substancji. Będzie też ciekawym w smaku dodatkiem do musli i kawy mrożonej. Wodą kokosową możecie też przemywać podrażnioną lub oparzoną słońcem skórę - woda zapewni skórze szybką ulgę i regenerację.