Nazwa krwawnika pospolitego wiąże się ściśle z jego właściwościami. Był on wykorzystywany już w średniowieczu, początkowo głównie jako ziele na zatrzymanie niewielkiego krwawienia – zarówno wewnętrznego, jak i z otwartych ran. Ma on jednak znacznie więcej cennych właściwości i funkcji. Krwawnik można wykorzystać jako napar, olej lub zewnętrznie, jako okład na skórę,  zwłaszcza trądzikową i podrażnioną. Krwawnik pospolity działa przeciwzapalnie, ściągająco i bakteriostatycznie, dlatego okłady na bazie naparu z tej rośliny będą przy problematycznej i naczyniowej cerze bardzo pomocne. Jakie inne właściwości ma krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity - właściwości 

Za skuteczność krwawnika odpowiadają olejki eteryczne, magnez, cynk, cholina, potas i witamina C. Gorzki posmak w jego przetworach powstaje dzięki taninom, które przy okazji działają też ściągająco. Dzięki flawonoidom krwawnik łagodzi ból, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie – dlatego jest tak często polecany na bóle głowy, stawów, mięśni i podczas bolesnych miesiączek

Krwawnik zawiera 2 substancje typowe głównie dla tej rośliny. Chamazulen pomaga hamować reakcje zapalne i alergiczne. Achilleina, którą zawiera ziele, w niewielkich ilościach pomaga hamować krwawienie, za to w większych może być szkodliwa. 

Krwawnik jest ceniony również ze względu na właściwości oczyszczające i pobudzające apetyt – dla rekonwalescentów powracających do zdrowia w sam raz. Pobudza też produkcję soków trawiennych i wspiera pracę nerek, działając moczopędnie. 

Krwawnik pospolity - napar

Składniki:

  • 1 łyżka suszonego ziela krwawnika
  • 1 szklanka wrzątku

Sposób przygotowania:

  1. Zalejcie ziele wrzątkiem, parzcie pod przykryciem około 15 minut;
  2. Przecedźcie. Pijcie pół szklanki 2 razy dziennie.

Jeśli podczas picia herbatki zauważycie u siebie objawy alergii lub bóle głowy, od razu odstawcie napar.

Kto nie powinien stosować krwawnika pospolitego?

Krwawnika pospolitego nie podawajcie dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie stosujcie go również u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Krwawnik (podobnie jak każde inne ziele) może też wywołać reakcję alergiczną. Jeśli pojawi się u was wysypka lub zaczerwienienie skóry, zrezygnujcie z dalszego stosowania ziela. Zbyt częste stosowanie mocnych naparów i innych produktów z krwawnika może spowodować zatrucie. Objawia się ono bólem głowy, uczuciem lekkiego oszołomienia. Wówczas należy od razu przerwać stosowanie naparu. 

Krwawnik odradza się również osobom stosującym leki na rozrzedzenie krwi oraz uczulonym na rośliny z rodziny astrowatych (w tym np. słonecznik zwyczajny, sałatę siewną czy cykorię). Jeśli reakcja uczuleniowa pojawia się u was już przy dotknięciu rośliny, tym bardziej nie stosujcie jej wewnętrznie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z piciem naparu z krwawnika i jego wpływu na wasze zdrowie, skonsultujcie się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.