Wiele pysznych dań zaczyna się od zeszklenia cebuli albo podsmażenia siekanego czosnku. Choć finalny efekt smakowy jest świetny, zapach smażeniny czasem zbyt długo unosi się w pomieszczeniu, przenikają nim fartuchy, firanki, kuchenne ścierki. Jeżeli na dodatek macie kuchnię połączoną z salonem, to problem może być nie do zniesienia. Odór może osiąść na ubraniach, a nawet obiciu kanapy, powierzchniach materiałów. Na szczęście da się szybko i skutecznie pozbyć się uciążliwych zapachów, a nie tylko je zamaskować. 

Zapach smażonej cebuli i czosnku - jak usunąć?

Cebula pokrojona w kosteczkę to uniwersalny dodatek, który często w pierwszej kolejności ląduje w garnku czy szybkowarze. Po pierwsze, warto pilnować temperatury podczas smażenia, aby dym nie unosił się w powietrzu. Delikatnie klarowana cebula nie narobi tylu "szkód", co ta smażona na złotobrązowy kolor. Intensywny zapach tej drugiej trudno jest zminimalizować, w takim przypadku działanie okapu bywa niewystarczające.

Jak zatem uporać się z niechcianymi odorami po smażonej cebuli o czosnku? Po skończonym gotowaniu warto zmielić ziarna kawy. Po podgrzaniu ich na palniku kuchennym aromat mielonej kawy sprawi, że z łatwością pozbędziemy się smrodku smażeniny. Ten produkt już od lat stosowany jest jako pochłaniacz zapachów w lodówce. Ziarna kawy umieszczone w otwartym słoiczku, zapobiegają mieszaniu się aromatów poszczególnych produktów. Jeżeli chcecie, aby w powietrzu nie unosił się silny zapach warzyw cebulowych, koniecznie umieśćcie niewielką ilość mielonej kawy na palniku. Ustawcie pod nią delikatny płomień - to pozwoli oczyścić atmosferę z niechcianych zapachów.

Co zrobić z niewykorzystaną cebulą, żeby nie zasmrodziła lodówki?

Nie wykorzystujecie cebuli do końca? Wystarczyła połówka do dania i obawiacie się, że przez dłuższy czas nie zostanie użyta? Możecie przechować ją w szczelnie zamykanym pojemniku, natomiast to nie zagwarantuje wam, że smak pozostanie tak świeży, jak podczas krojenia. Przekrojone warzywo delikatnie posmarujcie masłem lub margaryną w miejscu przecięcia. Dzięki temu patentowi, cebula będzie dłużej świeża. Przekrojonego warzywa możecie użyć również sprytnie do zrobienia np. syropu z cebuli, który świetnie sprawdzi się przy przeziębieniach. To świetne domowe remedium na kaszel oraz cieknący nos, które z powodzeniem stosowały już nasze babcie.