Jesteśmy największym producentem jabłek w Unii Europejskiej. Jabłka to nasz skarb. O ile ziemniak jest królem obiadów, tak jabłko niepodzielnie rządzi w polskich deserach. Z tych owoców można zrobić naprawdę wiele: choćby racuchy i inne placki, wspomnianą szarlotkę, jabłecznik, strudel czy pierogi z jabłkami, lub drożdżówki z jabłkami i kruszonką. Z jabłkami i cynamonem pyszna jest też owsianka, a na wytrawnie pieczona kaczka i smażona wątróbka. Późną jesienią i pod koniec zimy mają one jednak pełne prawo się znudzić - mimo różnorodności odmian, konsystencji i smaków. Postanowiłam coś z tym zrobić. Tym razem zamiast jabłek sięgnęłam po owoce w innej formie. Wyszło ciasto jeszcze lepsze niż dobra, ale już „oklepana” szarlotka. 

Jak zrobić ciasto dżemowe?

Ciasto z dżemem wychodzi super wilgotne, mięciutkie i pachnące. Słoik ulubionego dżemu znacznie ułatwia sprawę i przyspiesza przygotowania. Nie trzeba już przygotowywać owoców, a najlepsze jest to, że za każdym razem ciasto może smakować i pachnieć inaczej - a ja mam sporo ulubionych, zachomikowanych dżemów w swojej spiżarni. Następnym razem wypróbuję czekodżem. Myślę, że efekt będzie jeszcze ciekawszy, a ciasto tylko lepsze.

Możecie wykorzystać każdy smak dżemu, ale na początek, jeśli robicie ciasto dżemowe pierwszy raz, polecamy słodsze przetwory. Z niskosłodzonym, lekko kwaskowatym dżemem malinowym lub z czarnej porzeczki również wyjdzie wspaniały deser. Ucierane ciasto z dżemem jest proste. Wymaga utarcia osobno dżemu z sodą i jajek z cukrem. Do koglu-moglu dodaje się mąkę, kefir i dżemową mieszankę, miesza i wypieka. Nic trudnego. 

Ciasto z dżemem - przepis

Składniki:

  • 250 ml kefiru
  • 2 i 1/2 szklanki mąki
  • 1/2 szklanki cukru
  • 2 jajka
  • 1 słoik ulubionego dżemu (ja wybrałam tym razem pomarańczowy)
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 szczypta soli

Opcjonalnie, jeśli lubicie: 80 g rodzynek oraz cukier puder do posypania gotowego ciasta. 

Sposób przygotowania:

  1. Namoczcie w ciepłej wodzie rodzynki, jeśli z nich korzystacie. Jeśli nie, pomińcie ten krok.
  2. Wymieszajcie w misce dżem z sodą i odłóżcie na bok.
  3. Ubijcie jajka na jasny kogel-mogel ze szczyptą soli, oboma cukrami (zwykłym i waniliowym). Przesiejcie do koglu-moglu mąkę, wlejcie kefir i dodajcie dżem z sodą.
  4. Wmieszajcie do ciasta łyżką namoczone i odcedzone rodzynki. 
  5. Przełóżcie ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia.
  6. Pieczcie 40 minut w temp. 180 st. C do zrumienienia wierzchu i suchego patyczka. 

Przed podaniem posypcie wystudzone ciasto cukrem pudrem. Zamiast cukru pudru, możecie też polać ciasto lukrem i posypać kandyzowaną skórką pomarańczową (ja nie miałam, ale będzie pasować do ciasta z dżemem pomarańczowym). Jeśli zdecydujecie się na jabłkowy, posypcie ciasto dżemowe cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem.