Chyba nie ma na świecie osoby, która nie lubiłaby ziemniaków - wszystko jest kwestią sposobu podania. Oddane grono fanów mają placki ziemniaczane, kluski śląskie, kartacze, krokiety, kotlety ziemniaczane, frytki i kumpir. Jest to ogromny, nadziewany ziemniak z tureckim rodowodem, popularny również i u nas jako danie na wynos. Ziemniaki na kilogramy zajada się również na wschodzie Polski, w tym na Łemkowszczyźnie. Kuchnia w tamtym regionie ziemniakami stoi. Jedną z klasycznych potraw w tamtych stronach jest łewesz

Tradycyjna podkarpacka zupa kartoflana - łewesz

Łewesz to tradycyjna łemkowska zupa kartoflana. Powstaje oczywiście z ziemniaków i łatwo dostępnych warzyw: pietruszki, cebuli i marchewki. W łemeszu pojawia się też zasmażka, którą robi się na maśle lub roztopionej słoninie z dodatkiem mąki. W wersji, do której przepis podajemy poniżej, jeszcze bardziej sycąca. Wszystko dzięki warzywom strączkowym: fasoli i grochu, które przy okazji również zagęszczą zupę.

Przygotowując tradycyjną podkarpacką zupę z kartofli, nie zapomnicie dodać do niej sporej ilości pieprzu. Zupa kartoflana bez niego jest niepełna i może być mdła. Kartoflanka podkarpacka jest dziecinnie prosta do przygotowania - do dzieła. 

Podkarpacka kartoflanka - tradycyjny przepis 

Składniki:

  • 5 ziemniaków
  • 1/2 szklanki suchego grochu
  • 1/2 szklanki fasoli
  • 1 marchewka
  • 1 łyżka masła
  • 1 łyżka mąki
  • kilka ziaren pieprzu
  • 1/2 łyżki soli
  • 1/2 łyżeczki pieprzu do smaku

Sposób przygotowania: 

  1. Groch z fasolą namoczcie przez kilka godzin.
  2. Ugotujcie razem do miękkości i odstawcie na bok.
  3. Obierzcie ziemniaki w kostkę i zalejcie litrem zimnej wody, dodajcie kilka ziarenek pieprzu i marchewkę pokrojoną w plastry. 
  4. Dodajcie sól i gotujcie wszystko razem do miękkości. Dodajcie groch z fasolą, wymieszajcie i podgotujcie wszystko raz jeszcze. 
  5. W międzyczasie podsmażcie na maśle mąkę. Mieszajcie, aż zmieni kolor.
  6. Dodajcie na patelnię niewielką ilość gotującej się zupy, wymieszajcie i połączcie z resztą zupy. 
  7. Podawajcie póki gorące. Do podania możecie posypać posiekaną natką pietruszki, koperkiem lub szczypiorkiem.

Aby zupa miała bardziej kremową konsystencję, możecie ją zblendować, zostawiając w środku pojedyncze kawałki warzyw. Będzie wtedy jeszcze gęstsza. Jeśli wolicie mniej gęste zupy, podczas gotowania rozrzedźcie nieco zupę. Pamiętajcie też, że jeśli zrobicie ją na zapas, zgęstnieje również w lodówce.