Robicie kopytka z przepisu babci, ale nie wychodzą wam tak miękkie i elastyczne? Przyczyną wcale nie muszą być proporcje składników czy nieodpowiednia technika przygotowania. Częstym błędem jest wybór nieodpowiednich ziemniaków. Poznajcie poszczególne typy i już zawsze wybierajcie dobrze.

Typy kulinarne ziemniaków

Zanim zaczniecie gotowanie jakiegokolwiek ziemniaczanego dania, najpierw wybierzcie odpowiednie ziemniaki. Wielu wydaje się, że nie ma to większego znaczenia, tymczasem ziemniak ziemniakowi nierówny.

Przyjęło się, że gatunki ziemniaków dzielimy na trzy typy, czyli A, B i C, natomiast w rzeczywistości jest ich aż pięć, gdyż zalicza się do nich jeszcze typ AB oraz BC. Czy charakteryzują się poszczególne rodzaje? Każdy z nich wyróżnia się inną konsystencją, mączystością i związanym z tym przeznaczeniem:

  • Typ A - sałatkowy

Najtwardsze ze wszystkich ziemniaków o niewielkiej zawartości skrobi. Po ugotowaniu świetnie zachowują kształt i nie rozpadają się, stąd ich przeznaczenie do sałatek.

  • Typ B - ogólnoużytkowy

Mają nieco więcej skrobi, przez co są bardziej wilgotne i rozpadające się od typu A. Sprawdzą się do wszelkiego rodzaju potraw gotowanych i smażonych.

  • Typ C - mączysty

Najbardziej sypki rodzaj ziemniaków o największej zawartości skrobi. Po ugotowaniu stają się sypkie, suche i mocno mączyste, dlatego świetnie sprawdzą się do wszelkiego rodzaju klusek, kopytek, placków, a także na puree. 

Jakie ziemniaki na kopytka?

Jak już pewnie zauważyliście po krótkich powyższych opisach, do kopytek i klusek najlepiej sprawdzają się ziemniaki typu C, czyli jak najbardziej mączyste. To właśnie one mają największą zawartość skrobi, dzięki czemu łatwo rozpadają się po ugotowaniu i wygodnie dają się formować. Wśród takiego typu znajdziemy takie odmiany jak: agnes, cekin, gustaw, pokusa, boryna, ibis, gracja czy bryza

Jaki gatunek ziemniaków jest dobry na frytki?

Skoro wiemy już, z jakich ziemniaków robi się kluski śląskie, pyzy czy kopytka, rozwiejmy drugi popularny dylemat, dotyczący frytek. Wielu miłośników tej chrupiącej przekąski zastanawia się bowiem, jakie ziemniaki na frytki będą najlepszym wyborem. Do tego celu najlepiej nadają się mączyste odmiany o zawartości skrobi między 15 a 18%. Takie gatunki genialnie nadają się do smażenia w głębokim tłuszczu, gdyż po obróbce stają się chrupiące na zewnątrz i pulchne w środku. Wśród takich gatunków znajdują się na przykład: irga, augusta, ingrid, irys, fresco, gloria, flaming, pasat czy sante.

Które ziemniaki dodawać do zupy?

Ziemniaki są również częstym składnikiem zup i tutaj też nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego gatunku. Często zdarza się bowiem, że ziemniaczane kawałki w ogórkowej, szczawiowej czy jarzynowej rozpadają się i tworzą bardziej puree, niż zwarte kosteczki. Aby uniknąć takiego efektu, najlepiej więc wybierać ziemniaki typu A, czyli te najtwardsze i z niewielką zawartością skrobi, takie jak agata, annabelle, almera, belinda, cecile, dali, denar, impala, impresja, lord, mozart, musica, nicola, oberon, viviana czy volumia.