Ziemniaki to obok cebuli i marchewki ulubione warzywa Polaków. Wystarczy spojrzeć na ogromne ilości, które codziennie kupowane są na osiedlowych bazarach. Nie ma się czemu dziwić. Kartofle są smaczne, zdrowe i wykorzystuje się je w wielu potrawach. Czy aby na pewno dobieracie je odpowiednio do potrzeb? 

Jakie typy ziemniaków pasują do różnych potraw? 

Ziemniaki dzieli się na trzy typy, w zależności od zawartości skrobi. Typ A, B i C, z których każdy kolejny jest bardziej mączysty. Typ A oznacza egzemplarze niskoskrobiowe i twarde, które po ugotowaniu są zwięzłe i wilgotne. Doskonale nadają się do różnego rodzaju sałatek. Można je gotować w tzw. mundurkach lub smażyć w plastrach. 

Typ B jest typem pośrednim. Ma więcej skrobi i jest bardziej miękki od swojego poprzednika. Nadaje się do gotowania oraz smażenia i często towarzyszy na talerzu potrawom mięsnym i zupom.  

Typ C jest najbardziej mączysty ze wszystkich rodzajów. Wysoka zawartość skrobi sprawia, że nie trzeba dodawać do niego dodatkowej porcji mąki podczas robienia np. pyz czy klusek ziemniaczanych. Wysokoskrobiowe ziemniaki potrafią stworzyć idealne ciasto prawie bez pomocy mącznych dodatków. 

Prosty trik na sprawdzenie zawartości skrobi w ziemniakach 

Zastanawiacie się, czy ziemniaki, które macie w domu są odpowiednie do przyrządzenia knedli ze śliwkami lub kremowego puree na obiad? Nie zastawiajcie się dłużej, przekrójcie ziemniaka na pół i złączcie jego części ze sobą.  

Jeżeli się skleją, to oznacza, że zawierają dużo skrobi i wasz surowiec jest doskonały do przygotowania kopytek, kartaczy i knedli. Jeżeli natomiast dwie połówki odpadają od siebie, to zostawcie je raczej na sałatkę lub smażone talarki.