Tort bezowy z kremem kawowym

0 (0 ocen)

  • 1 godz. 50 min
  • Dla 8 osób
  • Średni

Słodkie blaty bezowe, przełożone jedwabistym i wytrawnym kremem kawowym, który idealnie łamie słodycz bezy. Całość dopełniają kawałeczki orzechów i daktyli w kremie z mascarpone.A sam torcik jest bardzo szybki i sprawny do przygotowania, tyle, że trzeba czekać 1,5 godziny, aż bezy się upieką.

  • 1 godz. 50 min
  • Dla 8 osób
  • Średni

Składniki:

  • SPODY BEZOWE:
    -6 białek (najlepiej temperatura pokojowa bo piana lepiej się ubije)
    -szczypta soli
    -300 g drobnego cukru
    -1 łyżeczka świeżo wyciśniętego soku z cytryny
    -1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

    KREM KAWOWY:
    -250 ml śmietany kremówki (mocno schłodzony)
    -250 g serka mascarpone (mocno schłodzony)
    -2-3 łyżki bardzo mocnego, czarnego jak smoła espresso lub kawy rozpuszczalnej (schłodzone) W wersji dla dzieci może być np. kawa inka lub niesłodzone kakao.

    DODATKOWO:
    -1-2 spore garście daktyli bez pestek
    -1-2 spore garście orzechów włoskich
    -ciemne mocne kakao –do przyprószenia tortu
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Desery Beza

Tort bezowy z kremem kawowym - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Orzechy i daktyle z grubsza siekam, ale nie za drobno –tak, by były wyczuwalne podczas jedzenia. Przekładam je do miski i mieszam, starając się przy tym porozklejać kawałeczki daktyli tak, by za chwilę w bezie nie znalazła się daktylowa breja.
  • 2. Szykuję dwa kawałki papieru do pieczenia i na każdym z nich rysuję koło wielkości spodu tortu, który chcę przygotować –ja odrysowuję od spodu tortownicy lub talerza, na którym będę podawać tort.
  • 3. Rozbijam jajka na białka i żółtka(używamy tylko białek). Aby piana się udała i była sztywna do białek nie może dostać się ani skraweczek żółtka, a miska w której ubijam białka musi być czysta i całkowicie sucha.
  • 4. Białka ubijam na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pod koniec ubijania dodaję 1/3 cukru, ubijam, dosypuję kolejną 1/3 część cukru, ubijam i na koniec reszta cukru i ubijam. Ubijam tak długo, aż piana będzie gładka, lśniąca i bardzo sztywna (czuć lekki opór pod naciskiem łopatek miksera, a przekrojona np. trzonkiem łyżki zachowuje wyraźną linię cięcia).
    Ważne: ta sztywność piany jest istotna, w przeciwnym wypadku bezy po upieczeniu mogą być ”gumowe”, a sztywność piany gwarantuje tę chrupkość w bezach, o jaką chodzi.
    Wtedy dodaję mąkę ziemniaczaną i ocet i miksuję raz jeszcze, dokładnie rozprowadzając je w sztywnej pianie. Na koniec do piany dodaję jakieś 2/3 z przygotowanych daktyli(orzechy dodaję do masy, ponieważ łatwo się palą w piekarniku) i delikatnie mieszam rozprowadzając je w ubitych białkach.
  • TORT BEZOWY 5. Tak przygotowaną pianę dzielę na dwie części i formuję z niech spody bezowe. Papiery do pieczenia układam na dwóch blachach i na każdym rozsmarowuję połowę piany, nadając jej kształt tortowego spodu tj. wypełniam nią narysowane koła zostawiając trochę miejsca przy brzegach aby nie brakło piany. Rozprowadzam tak, by spody miały równą grubość w każdym miejscu, ale nie muszą być idealnie gładkie.
  • TORT BEZOWY 6. Obie blachy wstawiam teraz do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę jednocześnie: na wyższym i niższym poziomie. Jednak zaraz po zamknięciu drzwi piekarnika zmniejszam temperaturę grzania:
    – jeśli z termoobiegiem, to do 130 st. C i piekę przez 90 minut, po 60 minutach zamieniamy blaszki miejscami
    – jeśli bez termoobiegu, to do 150 st. C i piekę także przez 90 minut, ale co jakiś czas (np. co 30 minut) zamieniam blachy miejscami (góra na dół, dół do góry), by bezy piekły się równomiernie.
    Po 90 minutach wyjmuję je z piekarnika i zostawiam do ostygnięcia –wraz z papierem, na którym się piekły układam na metalowej raszce i wtedy stygną szybciej.
  • 7. Do miski dodaję schłodzony serek mascarpone i wolno miksuję, pomału wlewając schłodzoną śmietaną oraz kawę. Kiedy składniki się połączą, zwiększam obroty miksera i miksuję tak długo, aż śmietana się ubije, a krem będzie sztywny. Pod koniec uważam, by śmietany nie przebić, wyłączam mikser, gdy jest bardzo sztywna i nie miksuję już dłużej. Do kremu wsypuję resztę orzechów i daktyli, i delikatnie mieszam łyżką.
  • TORT BEZOWY 8. Spody bezowe powinny już przestygnąć. Ładniejszy rezerwuję na górną część tortu, drugi układam na spód. Tort buduję od razu na talerzu lub paterze, na której będę go serwować, bo po przełożeniu kremem mógłby być kłopotliwy w przeniesieniu. Zdejmuję ostrożnie papier z bezowego spodu i układam go na talerzu. Smaruję z wierzchu przygotowanym kremem –w miarę równą warstwą. Ostrożnie zdejmuję papier z drugiej bezy i układam drugi spód na kremie. Bardzo delikatnie dociskam, by beza nie popękała pod naciskiem palców!! Z wierzchu przyprószam kakao i… tort gotowy.

Porady

Można podawać od razu, ale najlepiej smakuje po schłodzeniu, dobrze zatem, by postał w lodówce jakąś godzinę czy dwie przed krojeniem. Można go także przygotować dzień wcześniej, wstawić do lodówki i następnego dnia smakuje przepysznie.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować