Rosół

3 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie
  • 2 godz.

Moja wersja rosołu jest trochę chudsza od tradycyjnego rosołu. Bardzo aromatyczna i pożywna, z dużą ilością warzyw. Rozgrzewająca zupa na jesienną słotę.

  • 2 godz.

Składniki:

  • 1 porcja rosołowa
    7 kulek ziela angielskiego
    2 liście laurowe
    3 l zimnej wody
    1/2 selera
    1/2 pora (można użyć zielonej albo białej części)
    5 marchewek
    2 korzenie pietruszki
    2-3 brązowe pieczarki
    2 łyżeczki suszonego lubczyku
    1 garść natki pietruszki (posiekanej)
    kilka liści selera
    1 cebula
    do smaku sól
Wystaw ocenę:

3 (1 ocen)

Zobacz również:

Zupy Rosół

Rosół - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Wodę wlej do dużego garnka, włóż rosołówkę, ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj na bardzo małym ogniu ok. 40 minut, sitkiem zbieraj powstałe szumowiny. Takie powolne obgotowywanie mięsa, pozwoli uzyskać klarowny wywar.
  • 2. Marchewkę, pietruszkę, seler obierz. Marchew i pietruszkę pokrój na 3 części, lepiej jak są większe kawałki, bo wtedy tak szybko się nie rozgotują i mają w sobie więcej aromatu. Selera można dodać w całości, bez krojenia. Pora oczyść i pokrój na większe kawałki. Pieczarki przekrój na pół.
  • 3. Najpierw do wywaru wrzuć seler i korzeń pietruszki, gotuj ok. 15 minut. Potem dodaj marchew, pora, pieczarki, gotuj 15 minut. Następnie dodaj posiekaną natkę pietruszki, lubczyk i liście selera (bez siekania). Cebulę przekrój na pół, nadziej na widelec i przypal nad włączonym palnikiem. Jeżeli używasz płyty grzewczej, połóż przekrojoną częścią do dołu na suchej, teflonowej patelni i pozwól cebuli się przypalić. Wrzuć do rosołu. Rosół posól. Gotuj jeszcze chwilę, by wydobyć aromat z cebuli i ziół.
  • 4. Po ugotowaniu wyciągnij liście selera i korzeń selera (do wyrzucenia). Możesz też wyjąć mięso i obrać a następnie ponownie wrzucić do rosołu. Resztę warzyw podaj z rosołem.

Porady

Porcja rosłowa to kadłub kurczaka, z którego wycięłam udka, skrzydła i piersi, pozostawiając przy kadłubie "kuperek". Moja rodzina nie przepada za gotowanym mięsem, dlatego nie dodaję go więcej. Ale można dać udka czy skrzydła albo nawet kawałek wołowiny z kością (szponder lub pręga). Jeśli nie dacie rady zjeść całego rosołu, można go przecedzić, wlać do pojemnika z pokrywą, albo kilku mniejszych i zamrozić. Jest świetną bazą do różnych zup.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

PPWS_01-2014

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

4.37 (167 ocen)

rosół

To może cię zainteresować