Bez tych warzyw większość osób nie wyobraża sobie obiadu. Ziemniaki podajemy do mięs, jajka sadzonego i wykorzystujemy do przyrządzania różnych dań - na przykład placków ziemniaczanych czy klusek śląskich. Wydaje się więc, że na temat ziemniaków wiemy już wszystko. Jednak pewna kwestia wciąż pozostaje dyskusyjna - gotowanie. Czy ziemniaki powinno się wkładać do garnka z zimną wodą czy gorącą? I jakie to ma znaczenie? 

Jak powinno się gotować ziemniaki?

Jeśli dla zaoszczędzenia czasu obieracie wcześniej ziemniaki, wkładacie do garnka, zalewacie wodą i odstawiacie następnie nawet na kilka godzin, nie mamy dla was dobrych wiadomości. W ten sposób pozbawiacie ziemniaki cennych wartości odżywczych! Jedyną słuszną metodą gotowania tych warzyw jest wrzucanie ich do już wrzącej wody. Tak samo, jak robi się to w przypadku makaronu. Wówczas ziemniaki „zamkną się”, a wszystkie składniki odżywcze i witaminy pozostaną w środku tych warzyw. Ważne też, by gotować ziemniaki nie na dużym ogniu, a średnim, co zmniejszy prawdopodobieństwo rozgotowania ich.

Dlaczego nie należy wrzucać ziemniaków do zimnej wody?

Dla osób, które chcą zaoszczędzić czas, takie przygotowanie ziemniaków wcześniej i włożenie ich do zimnej wody na długo przed zrobieniem reszty obiadu może być kuszące. Jednak gdy dowiecie się, ile przy tym tracicie, szybko zaczniecie wrzucać ziemniaki do wrzątku.

Przede wszystkim, jeśli pozostawicie ziemniaki na dłuższy czas w zimnej wodzie (a co gorsza - wylejecie tę wodę przed samym gotowaniem), wówczas pozwalacie na to, by większość witamin i składników odżywczych “wypłynęła” z ziemniaków do wody. A przecież nikt tego nie chce - w końcu warzywa te bogate są w witaminę A, C, witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, wapń czy fosfor.