Przy zbieraniu grzybów trzeba być bardzo czujnym. I nie chodzi tylko o dobre oko do grzybów! Przede wszystkim, konieczna jest umiejętność odróżnienia jadalnych gatunków od niejadalnych i trujących. Błąd może sporo kosztować, dlatego przed wybraniem się na grzybobranie lepiej zaopatrzcie się w atlas grzybów i zbierajcie tylko te gatunki, które dobrze znacie. Kolejna sprawa dotyczy robaków - grzyby smakują nie tylko nam i w ich wnętrzu często można znaleźć nieproszonych gości. Zwykle da się rozpoznać, czy grzyb jest robaczywy, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto dla pewności zastosować metodę, która pozwoli usunąć z grzybów robaki. 

Jak usunąć robaki z grzybów?

Oczyszczenie grzybów z robaków jest bardzo proste i wymaga niewielkiego nakładu pracy. Wystarczy, że do miski wlejcie zimną wodę, dodacie sól i w tak wykonanym roztworze zanurzycie grzyby. Po godzinie robaki same zaczną z nich wychodzić! Później wystarczy tylko wypłukać grzyby i osuszyć. Dalej zróbcie z nimi już co chcecie - zamarynujcie, wysuszcie albo wykorzystajcie do przyrządzenia pysznej zupy grzybowej. 

Jak rozpoznać robaczywe grzyby?

W wielu przypadkach określenie, czy grzyb jest robaczywy, nie stanowi większego problemu. Robaki częściej znajdziecie w grzybach starych, z bardzo prostego powodu - larwy miały po prostu więcej czasu na „zajęcie” się takim grzybem. Poza tym stare sztuki ani dobrze nie wyglądają, ani nie są zbyt smaczne, dlatego lepiej zostawić je w lesie, gdzie posłużą za pokarm dla zwierząt i owadów. 

Poza tym, już na etapie zbierania warto sprawdzać każdego grzyba pod kątem nieproszonych gości. Wystarczy, że przetniecie go na pół i dokładnie obejrzycie nóżkę i kapelusz. Jeśli zauważycie choćby jedną dziurkę, lepiej zostawcie takiego grzyba. Bardzo prawdopodobne jest, że już znajdują się w nim robaki.