Na wigilijnym stole, jesli chodzi o potrawy wigilijne, nie może zabraknąć także ryb na zimno. Pierwsze skrzypce gra tu oczywiście śledź na wiele sposobów - klasyczne śledzie śmietanie, znane: śledź z jabłkiem czy bardziej wymyślne - śledzie z suszonymi pomidorami, pesto, z rodzynkami i orzechami, czy śledzie curry. Potrawy wigilijne z ryb dają nam w zasadzie nieograniczone możliwości, a zależą one wyłącznie od tego, co przyjdzie nam do głowy. Tak więc potrawy wigilijne ze śledziem w roli głównej to pole do eksperymentów! Jeśli szukacie więcej inspiracji, zobaczcie galerie: 24 przepisy na śledzie i sałatka śledziowa na 14 sposobów.

Potrawy wigilijne - co zamiast śledzia?

A jakie potrawy wigilijne przygotować, jeśli za śledziem nie przepadamy? Wigilijne menu ma inne rozwiązanie - ryba po grecku. Filety ulubionej ryby przełożone warzywami - marchewką, selerem, cebulką w pomidorowym sosie, goszczą na stołach w całej Polsce. Tu także możemy eksperymentować - dodać do warzyw suszone pomidory, oliwki, kapary, przyprawić na pikantnie czy wybrać inną niż zazwyczaj rybę. Danie najlepiej smakuje dzień po przygotowaniu, kiedy smaki „przegryzą się”. 

Innym pomysłem jest też ryba po japońsku. To podobna propozycja, ale bardziej wyrazista i bazująca na innych warzywach - nie na włoszczyźnie, a ogórku i papryce.

 

Zobacz przepisy na potrawy wigilijne z ryb na zimno

 

Potrawy wigilijne - śledź

śledź po kaszubsku

 
 
 
 
 
 

Potrawy wigilijne - ryba po grecku

ryba po grecku

 

ryba po grecku Magdy Gessler

 

 
 

Potrawy wigilijne - ryba w galarecie

ryba w galarecie

 

łosoś w galarecie

 

pstrąg w galarecie