Pierogi z jagodami – brudzące usta i palce, skąpane w słodkiej śmietance delikatne pierożki to dla wielu z nas wspomnienie z dzieciństwa i maminych lub babcinych obiadów. To świetny pomysł na pyszny obiad dla dzieci. Warto wrócić do tego czasu i samemu przygotować pierogi.  Szczególnie, że nic tak dobrze jak jagody do nich nie pasuje!

Pierogi z jagodami – ciasto

Aby przygotować ciasto na pierogi z jagodami, nie potrzebujemy innych składników niż te, co na klasyczne ciasto na pierogi. Każdy ma swój przepis na ciasto na pierogi, my polecamy ciasto na pierogi z olejem – jest ono elastyczne i sprężyste. Łatwo więc formować i nadziewać pierogi jagodowym farszem. Jeśli szukasz przepisu na ciasto na pierogi z owocami, przeczytaj nasz artykuł: Najlepsze ciasto na pierogi, w którym pokazujemy różne sposoby na ciasto pierogowe.

Pierogi z jagodami – nadzienie

Klasycznie, pierogi z jagodami nadziewa się z owocami wymieszanymi z cukrem. Owoce należy wcześniej oczyścić z listków i wszelkich zanieczyszczeń, a następnie posypać cukrem i wymieszać delikatnie, by nie uszkodzić owoców.

Jeśli chcemy trochę odmienić smak naszych pierogów, można do jagód dodać skórkę startą z cytryny, posiekaną miętę czy cynamon.

Takie pierogi można też nadziać farszem serowo-jagodowym. Wystarczy wymieszać twaróg z rozgniecionymi widelcem jagodami, doprawić cukrem waniliowym do smaku i dokładnie wymieszać. Jeśli zależy nam na równomiernym fioletowym kolorze, nadzienie należy zmiksować blenderem.

Pierogi z jagodami – formowanie

Kiedy mamy gotowe i rozwałkowane cienko ciasto na pierogi, szklanką wycinamy kółka. W dłoniach składamy na pół i nakładamy kopiastą  łyżeczkę jagód i sklejamy pierogi. Warto dokładnie skleić brzegi, uważając, by pomiędzy nie wpadły nam owoce, w przeciwnym razie pierogi mogą rozpaść się podczas gotowania.

Pierogi z jagodami – gotowanie

Pierogi z tymi niebieskimi owocami najlepiej gotować w garnku o szerokim dnie, z dużą ilością wody. Pierogi gotujemy porcjami, by nie posklejały się i równomierni ugotowały. Pamiętajmy, by posolić wodę przed wrzuceniem do niej pierogów. Pierogi gotujemy, aż wypłyną one na powierzchnię. Wyjmujemy łyżką cedzakową, by pozbyć się nadmiaru wody.

Pierogi z jagodami najlepiej podać z kleksem słodkiej śmietanki i dodatkowymi owocami. Pamiętajmy, by przed nałożeniem śmietany posypać je odrobiną cukru.

Zobacz więcej przepisów na pierogi z jagodami!