Głównym słodkim symbolem zbliżających się powoli świąt Wielkiej Nocy jest tradycyjna babka drożdżowa. Choć przepis na nią nie wydaje się skomplikowany, w rzeczywistości wypiek wielu z nas sprawia niemało problemów. Można jednak ich uniknąć, stosując kilka prostych zasad. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę, aby babka wielkanocna zawsze wychodziła perfekcyjna. 

Babka świąteczna drożdżowa - przygotowania

Przygotowania do pieczenia baby zawsze należy zacząć z wyprzedzeniem, ponieważ wszystkie używane składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Trzeba więc koniecznie więc wyjąć nabiał z lodówki na co najmniej godzinę przed planowanym pichceniem, a najlepiej 2 godziny wcześniej. Kolejny krok to przygotowanie drożdży i tutaj znów musimy zwrócić uwagę na temperaturę, gdyż mleko do zaczynu musi być letnie. Wielu początkujących miłośników pieczenia podgrzewa je zbyt mocno, nie wiedząc, że wtedy zabija ono moc drożdży przez co ciasto drożdżowe potem nie wyrasta. 

Babka wielkanocna - jaka jest właściwa kolejność dodawania składników?

Kiedy już mamy gotowy zaczyn, a wszystkie produkty nabiorą już jednakowej temperatury, możemy zabierać się za łączenie wszystkiego. Liczy się tu odpowiednia kolejność dodawania składników. Zwykle ucieramy masło lub margarynę z cukrem, jednak znacznie lepiej jest najpierw zmiksować sam tłuszcz na puszystą masę, a dopiero później stopniowo dosypywać cukier. Nie powinniśmy przyspieszać tego procesu, gdyż to bardzo ważny etap. Najlepiej miksować te produkty nawet przez kilkanaście minut, zanim zaczniemy dodawać kolejne składniki. 

Przemyślanej kolejności wymagają też suche produkty. Szykowanie babki drożdżowej powinniśmy więc zacząć od przesiania mąki i wstawienia jej do piekarnika ustawionego na temperaturę 30 stopni na kilka minut. Dopiero wtedy, taki podgrzany proszek mieszamy z resztą sypkich składników i stopniowo dodajemy do maślanej masy. Dzięki podgrzaniu mąki, ciasto szybciej wyrośnie, a przez wstępne wymieszanie wszystkich sypkich składników skraca się czas wyrabiania ciasta, co zmniejsza wydzielanie glutenu. Takie następstwo czynności pozwoli uzyskać doskonale puszyste i delikatne ciasto drożdżowe bez ryzyka zakalca.

Jak uzyskać pięknie i równo wyrośniętą babkę drożdżową?

Często zdarza się, że ciasto drożdżowe rośnie w niekontrolowany sposób i wychodzi z blachy na przeróżne strony. Można temu jednak łatwo zapobiec, stosując starą babciną metodę. Wystarczy wysmarować boki formy grubą warstwą masła i wstawić ją do lodówki. Dzięki temu maślana powłoka zastygnie i nie połączy się z wlewanym do blachy ciastem, a podczas pieczenia, rosnące ciasto będzie gładko sunęło po jej brzegach