Nieopróżnione z resztek jedzenia słoiki, nawet po dokładnym myciu naczyń nadal mają ten charakterystyczny zapaszek. Szczególnie, kiedy przechowywaliśmy w nich produkty lub dania o intensywnym aromacie. Zazwyczaj w walce z takim problemem polecana była soda oczyszczona, ale istnieje inny domowy sposób. Problem rozwiąże sól morska wsypana do szklanych naczyń.

Jak usunąć zapach ze słoików

Słoiki po śledziach czy warzywach w occie po dłuższym czasie użytkowania, chcąc nie chcąc przejmują ich zapach. Szkło należy do najlepszych materiałów do recyklingu - również domowego - dlatego warto zadbać o ich dobre wyczyszczenie. Kiedy zwykłe mycie nie pomaga, a nie chcemy sięgać po żrące preparaty, warto postawić na naturalne specyfiki. Jak usunąć zapach ze słoików? Wystarczy, że wsypiecie łyżkę soli morskiej do słoika, wlejecie odrobinę letniej wody i zakręcicie. Następnie przez pół minuty należy energicznie potrząsać słoikiem. Później zawartość wylewacie, myjecie zwykłym płynem do mycia naczyń i suszycie. To skuteczny i wypróbowany sposób!

Jak przechowywać puste słoiki

Wyczyszczone słoiki powinny być przechowywane w odpowiednim miejscu. Zadbajmy o porządek w ich ułożeniu - tak, aby przy dorabianiu kolejnych porcji przetworów łatwo znaleźć odpowiedni rozmiar. Osobno trzymamy słoiki, a osobno zakrętki. Te drugie powinny być również dokładnie wyczyszczone i szczelne - jeśli pod pokrywką widoczna jest rdza, wyszczerbione rowki czy inne ubytki, niestety należy je wyrzucić. Nie poleca się trzymać pustych, zakręconych słoików - mogą zwyczajnie po pewnym czasie nabrać nieświeżego zapachu.