Drobno zmielona, z pszennych bułeczek albo chleba. Taka powinna być prawdziwa, dobrej jakości bułka tarta. W polskich kuchniach od lat marnuje się spore ilości świeżego pieczywa. Kupujemy go za dużo, a niewykorzystane ląduje zazwyczaj na śmietniku. To duży błąd! W odpowiednim momencie możemy zrobić z niego słynny chleb w jajku albo tosty francuskie. A jeszcze lepiej, jak z takich bułek powstanie domowa bułka tarta.

Jak zrobić bułkę tartą?

Domowa bułka tarta to nic innego jak rozdrobnione, suche pieczywo. Najlepsze do tego są klasyczne bułki pszenne. Jeśli ich struktura już nie odpowiada nam na kanapki, wystarczy włożyć je do papierowej torebki. Po kilku dniach, jak wyschną, wystarczy zetrzeć je na tarce o małych oczkach. Taką mieszankę możemy dodatkowo wysuszyć w piekarniku (wystarczy ok. 15 minut w 90 stopniach C), aby miała chrupką strukturę. Jeśli nie chcecie męczyć się z tarką, możemy użyć malaksera lub maszynki do mięsa z drobnymi oczkami.

Bułka tarta skład

Własnoręcznie zrobiona bułka tarta to gwarancja bazowego produktu. Od początku do końca mamy kontrolę nad tym, jakie pieczywo faktycznie zostaje rozdrobione. Niestety, producenci często dokładają do mieszanek inne rodzaje pieczywa. Pojawiają się porcje startej chałki czy chleba razowego czy typu graham. A to zdecydowanie wpływa na smak produktu, a także sposób jego wykorzystania. Nierzadko taka wymieszana, kiepskiej jakości bułka tarta może być powodem, dlaczego panierka przypala się lub "nie trzyma" dobrze mięsa.

Bułka tarta - nietypowe zastosowanie

Tradycyjnie bułka tarta jako panierka pokrywa najlepsze kotlety schabowe, a także w duecie z masłem okrasza gotowanego kalafiora czy fasolkę szparagową. Aby podkręcić jej smak, można połączyć ją z ostrymi dodatkami np. z pepperoni. Bułka tarta sprawdza się też jako sposób na podsypanie blaszki przed wyłożeniem surowego ciasta - wystarczy, że lekko natłuścimy formę, a następnie oprószymy ją bułką. Może być też jednym z głównym składników na ciasto (sprawdź: ciasto na bułce tartej z owocami). Zastosować jej na pewno nie zabraknie. Aby długo cieszyć się jej smakiem i strukturą, dobrze jest przechowywać ten dodatek w szczelnie zamykanych pojemnikach.