Naleśniki to ulubione danie dzieci i dorosłych. Są chętnie zjadane na śniadanie, obiad i kolację. Zazwyczaj składają się z mąki pszennej, jajek, mleka i ewentualnie oleju, maślanki oraz odrobiny cukru, czasami również wody gazowanej. W wersjach bezglutenowych mąkę pszenną możecie zastąpić ryżową lub kukurydzianą, jednak wtedy musicie zmienić dotychczasowo stosowane proporcje. Mąki bezglutenowe zachowują się w inny sposób niż pszenne i potrzebują np. większej ilości jajek lub mleka, żeby naleśnik nie rozpadał się na patelni. Przykładowo: na 2 jajka i 300 ml mleka potrzebujecie 50 g mąki ryżowej, 50 g kukurydzianej i 15 g mąki ziemniaczanej. Z kolei, gdy bierzecie tradycyjną mąkę pszenną, na 2 jajka sypiecie 1 szklankę mąki i dodajecie 200 ml mleka. Proporcje składników naleśników tradycyjnych i bezglutenowych są więc zupełnie inne, dlatego warto odszukać dokładny przepis na naleśniki bezglutenowe na naszej stronie z przepisami, jeśli akurat zamierzacie sobie takie serwować.  

Naleśniki bez mąki i jajek – jak je zrobić? 

Jeśli od podstawowych składników naleśników, czyli: maki, jajek i mleka odejmiecie dwa pierwsze, to co wam pozostanie? Oczywiście mleko. Ale czy z samego mleka da się usmażyć naleśniki? Twórcy internetowi pokazują, że tak. Aby zrobić mleczne naleśniki, musicie najpierw dobrze rozgrzać na patelni olej. Następnie powinniście wlać mleko tak, by cieniutka warstewka pokryła patelnie. Zupełnie jak naleśnikowe ciasto. A potem musicie poczekać aż mleko się lekko “zagotuje” i zetnie. Gdy się tak stanie, postarajcie się podważyć łopatką ciasto i przerzucić je na drugą stronę.  

Naleśniki bez mąki i i jajek - inny sposób

Z czego jeszcze możecie wykonać jednoskładnikowe naleśniki? Na przykład z soczewicy. To nie żart. Musicie ją jednak przynajmniej 2 godziny wcześniej namoczyć w wodzie (wody ma być 2 razy więcej niż soczewicy). Potem odlewacie wodę i miksujecie taką mieszankę składającą się np. ze 150 g soczewicy czerwonej i odrobiny świeżej wody (musicie sami wyczuć, ile wam potrzeba) blenderem, w celu uzyskania gładkiej masy. Wylewacie na rozgrzany na patelni tłuszcz i smażycie. Tak przygotowane naleśniki serwujecie z grillowanymi warzywami lub hummusem. Są przepyszne, sami sprawdźcie.