Pierniczki  – rodzaje

Pierniczki - przepis na nie jest niejeden, ciasta te występują w wielu odmianach. Mogą być to Lebkuchen – miękkie pierniczki, które pokrywa się lukrem. Te niemieckie ciastka można od razu jeść, nie muszą leżakować, by nabrać kruchości. Jeśli chodzi o coś dla tych, którzy mają mało czasu pierniczki - przepis dla zabieganych to klasyczne półkruche pierniczki, które cienko się rozwałkowuje, wykrawa, a po upieczeniu są gotowe do jedzenia - zobacz przepis na pierniczki bez leżakowania. Są też pierniczki, które potrzebują czasu, by nabrać aromatu i zmięknąć. Należy upiec je z wyprzedzeniem, włożyć do szczelnej puszki, a one z dnia na dzień będą stawały się coraz smaczniejsze. Znany jest też przepis na pierniczki, bazujący na pierniku staropolskim, w którym surowe, nieupieczone ciasto powinno spędzić kilka tygodni w chłodzie. Ciasto dojrzewając twardnieje i nabiera aromatu.

Sprawdź też przepis na rurki z kremem!

Pierniczki – składniki

Jeśli chodzi o tradycyjne pierniczki - przepis klasyczny zawiera mąkę, masło, miód, przyprawy, jajka i środek spulchniający. Pierniczki cały swój smak zawdzięczają odpowiednim składnikom, ważne, by miód nie był sztuczny, a naturalny. Lepiej też przygotować domową przyprawę, której użyjemy nie tylko do ciastek, ale i do piernika. Ciastka zdecydowanie zyskają na smaku, a my dodatkowo mamy pewność, że używamy tylko naturalnych produktów.

 

Pierniczki – przygotowanie

To, jakie pierniczki chcemy upiec, ma też wpływ na ich przygotowanie. Zależnie od tego, jakie wybierzemy pierniczki, przepis i czas przygotowania ciastek zmienia się. Czasem musimy upiec je z wyprzedzeniem, innym razem ciastka od razu można zjadać.

Również wykrawanie ma ogromny wpływ na efekt końcowy. Pierniki miękkie, w stylu alpejskich, katarzynek czy lebkuchen, muszą być grubsze, bardziej wyrośnięte. Ciasto na inne pierniczki można cienko wałkować, zależnie od naszej ulubionej grubości. Warto jednak pamiętać, że zbyt cienkie ciasto szybko spali się od dołu podczas pieczenia.

 

Pierniczki – dekorowanie

Pierniczki bez lukrowej dekoracji to jak kanapka bez masła. Chyba najciekawszym etapem przygotowania tych ciastek, jest właśnie ich dekorowanie. Jednak i tu, zależnie od rodzaju pierników, możemy różnie je zdobić. Lebkuchen zazwyczaj polewa się lukrem z cukru pudru i wody. Katarzynki często oblewane są polewą czekoladową. Najpiękniejsze jednak są bogato dekorowane lukrem z białka i cukru pudru pierniczki. Przepis na taki lukier znajdziesz tu. Możemy zaznaczyć tylko kontury pierniczków, wypełnić je w całości. Piernikowe dekoracje potrafią być prawdziwym dziełem sztuki!

Szukasz pomysłów na pierniczki i ciasteczka świąteczne? Przepis i to niejeden na te ciastka przygotwane na różne sposby znajdziesz w naszej galerii

Wypróbuj też ten przepis na pierniki