Polewa do ciast pasuje do większości słodkich wypieków. Drożdżowe z cytrynowym lukrem, placek z owocami czy biało-czarna babka z czekoladową, gęstą, błyszczącą polewą, nie smakowałyby tak dobrze bez tego dodatku. Nie zapomnijmy także, że polewa do ciast to także piękna dekoracja. Polewa jest więc kropką nad i dla większości ciast. Ale to nie jedyna jej zaleta, bo pozwala ona także przedłużyć świeżość ciasta na przykład drożdżowej babki czy makowca.

Polewa służy jednak nie tylko jako dekoracja, pozwala nam także ukryć np. nierówny wierzch ciasta czy pękniecie na serniku. Warto więc mieć na nią sprawdzony przepis, by nie musieć korzystać z dostępnych w sklepach gotowców, które zawierają sporą ilość cukru, barwniki czy substancje niekoniecznie zdrowe, a które mają ułatwić nam działania w kuchni.

 

Polewa do ciast – czekoladowa

Najprostsza polewa z czekolady to ta przygotowana z masła i czekolady w proporcji 1:2 – masło rozpuszczamy w kąpieli wodnej, dodajemy czekoladę i mieszamy składniki do połączenia.

Inną wariacją jest zastąpienie masła śmietanką kremówką – wtedy i śmietankę podgrzewamy, kiedy zagotuje się dodajemy taką samą ilość czekolady i mieszamy do połączenia. Te składniki sprawiają, że polewa do ciast jest miękka. Wtedy mamy gwarancję, że polewa nie popęka.

Aby polewa czekoladowa była lśniąca, należy dodać żółtko do przestudzonej już polewy lub żelatynę i dobrze wymieszać.

Polewę czekoladową można zrobić także z kakao. Masło rozpuszczamy , dodajemy cukier (do smaku) i kakao, dokładnie mieszamy, by pozbyć się grudek i dodajemy śmietankę kremówkę, by nadać polewie kremowości i gęstości.

Sprawdź też przepis na metrowiec!

Polewa do ciast – lukier

Sposobów na przygotowanie lukru jest kilka, ale trzeba przyznać, że jest to szybsza w przygotowaniu polewa do ciast niż czekoladowa. A to dlatego, że w najprostszej wersji potrzebujemy tylko wodę i cukier puder, które po wymieszaniu zamieniają się w gęstą pomadę. Wodę można zastąpić mlekiem lub sokiem z cytryny. To chyba najbardziej popularny i najprostszy lukier, znany w wielu domach.

Bardziej gęstą i „treściwą” polewę przygotujemy ubijając białko z cukrem pudrem. Możemy dodać też kroplę barwnika w ulubionym kolorze. Tak przygotowany lukier do ciast nie spływa tak szybko, jest bardziej gęsta i biała. Taki lukier, zwany lukrem królewskim, świetnie sprawdzi się też do dekorowania ciasteczek.