Na pewno znacie siemię lniane, ale z innej strony - jako napój („kisiel”) i posypka do pieczywa. Siemię lniane dzięki swoim właściwościom nadaje się jednak świetnie nie tylko do picia, ale i do gotowania. Pomoże wam ono zagęścić gulasz lub inny sos. Dodatek nasion w wyrazistym gulaszu nie wpłynie na smak dania. Nie wyczujecie go w środku. Istotna jest jednak ilość, forma i moment dodania nasionek do garnka. 

Jak zagęścić gulasz?

Redukcja sosu poprzez wygotowywanie to najprostsza, ale czasochłonna metoda. Szczególnie, jeśli robicie gulasz na kilka dni. Trzeba mieć też na uwadze, że im bardziej zredukujecie sos, tym bardziej wyrazisty będzie smak dania. Dlatego nie przesadzajcie z ostrą papryką. Weźcie też pod uwagę, że potrawa dodatkowo kolejnego dnia zgęstnieje jeszcze w lodówce. Gulasz zagęścicie również poprzez zmiksowanie części składników.

Innym sposobem jest zagęszczenie gulaszu zasmażką lub mąką wymieszaną z niewielką ilością wody. Taką mieszankę wlewamy do garnka z daniem, mieszamy i czekamy, aż mąka wchłonie nadmiar płynu. Dodatek klusek, ziemniaków lub makaronu do gulaszu również może pomóc.  

Jak zagęścić gulasz bez mąki, innymi sposobami? Wykorzystać możecie również kwaśną śmietanę (wystarczy zahartować nią gulasz jak zupę - wymieszać śmietanę z kilkoma łyżkami gulaszu i przelać do garnka) lub koncentrat pomidorowy. Do zbyt płynnego gulaszu możecie też dorzucić kromkę jasnego chleba i poczekać, aż całkowicie się rozgotuje. Do zagęszczania gulaszu nadaje się również masło lub ser mascarpone. Nie zdominują one smaku gulaszu. Sprawią za to, że sos będzie bardziej kremowy. 

Jak zagęścić gulasz bez mąki? Sięgnijcie po siemię lniane

Gulasz dzięki siemieniu lnianym szybko zgęstnieje. Dzieje się tak dzięki pęcznieniu nasion i temu, że wydzielają one dobrze znany żel. Zmielcie w młynku lub w mikserze 4-5 czubatych łyżeczek nasion siemienia lnianego. Nie wykorzystujcie sklepowego, mielonego siemienia lnianego. Świeżo zmielone siemię zadziała najlepiej.

Następnie wymieszajcie zmielone siemię z połową szklanki ciepłego mleka lub wody i odstawcie na ok. 10 minut. Mieszankę wlejcie do gulaszu na ok. 5-10 minut przed końcem gotowania. Siemię lniane sprawi, że sos stanie się bardziej zawiesisty.