Jeśli chcecie ograniczyć kofeinę, "kawa" z mniszka lekarskiego będzie dobrym zamiennikiem dla prawdziwej. Aby uzyskać właściwy, podobny do oryginalnego smak, trzeba dobrze przygotować korzeń i doprawić go przyprawami. Mniszek lekarski do wszelkich przetworów zbierajcie najlepiej z dala od szosy i miasta, w ten sposób ograniczycie ryzyko zatrucia. Najwięcej wartości odżywczych będą mieć korzenie zbierane wczesną wiosną lub na początku jesieni. Jeśli zdecydujecie się na samodzielny zbiór, korzenie należy:

  • dokładnie wyczyścić, najlepiej szczoteczką
  • wypłukać z resztek ziemi
  • pokroić na drobne kawałki
  • wysuszyć w piekarniku lub w suszarce do żywności
  • zmielić

Jeśli nie macie czasu, miejsca lub warunków na "kącik zielarza" w domu, możecie też kupić gotowy suszony korzeń mniszka lekarskiego w sklepie zielarskim. Polecamy jednak chociaż uzyskać wysuszone już korzenie i zmielić je samodzielnie – dzięki temu smak napoju będzie głębszy. Jak zrobić kawę z korzenia mniszka?

Kawa z korzenia mniszka lekarskiego – przepis

Składniki:

  • 1 większy lub 2 mniejsze korzenie mniszka
  • 250 ml wody

Opcjonalnie: zamiast całego korzenia możecie użyć 1-2 łyżek zmielonego, już gotowego.

Do takiego naparu podczas parzenia możecie też dodać przyprawy: surowe kakao, cynamon, laskę wanilii, goździki, anyż lub kardamon. 

Sposób przygotowania:

  1. Oczyśćcie i osuszcie korzeń mniszka lekarskiego, podprażcie go na suchej patelni przez ok. 3-4 minuty, często obracając. Gdy ściemnieje i zacznie pachnieć jak kawa, będzie gotowy;
  2. Ostudźcie korzeń i zmielcie go w młynku do kawy lub w blenderze na drobny proszek;
  3. Do filiżanki o pojemności 250 ml wsypcie 1-2 łyżki zmielonego korzenia, zalejcie wrzątkiem i zaparzcie pod przykryciem przez ok. 3-4 minuty;
  4. Taką kawę pijcie maksymalnie przez 3 tygodnie. Po tym czasie zróbcie sobie przerwę.

Im więcej sproszkowanego korzenia użyjecie, tym wierniejszy i mocniejszy smak kawy uzyskacie. Ze sproszkowanego lub całego wysuszonego korzenia możecie też zrobić gotowaną kawę. Wystarczy przegotować go przez 20 minut pod przykryciem, z przyprawami lub bez, jeśli wolicie małą czarną bez dodatków.  

Kawa z mniszka lekarskiego – przeciwwskazania

Kawa z mniszka lekarskiego działa pozytywnie w wielu aspektach: pobudza pracę wątroby i produkcję soków trawiennych, działa też moczopędnie i wspomagająco przy biegunkach, ale nie wszyscy mogą ją pić. Mniszek zawiera gorycze  substancje, które mogą podrażniać żołądek i wywoływać zgagę. Przy chorobach nerek, nadkwasocie, wrzodach i dolegliwościach dwunastnicy i kamicy dróg żółciowych najlepiej będzie zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli jesteście alergikami lub przyjmujecie na stałe leki, przed zaparzeniem takiej kawy skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Upewnijcie się u specjalisty, że substancje aktywne z mniszka lekarskiego nie będą kolidować z zażywanymi lekarstwami.