Mąka ziemniaczana to absolutny niezbędnik w każdym domu. Chętnie używamy jest do wielu dań i deserów, ale okazuje się, że to tylko ułamek możliwych zastosowań. Poznajcie wszystkie moce tego taniego produktu, a chętnie przeniesiecie go z kuchni również do łazienki, salonu i korytarza.

Mąka ziemniaczana - zastosowania poza kuchnią

Jednym z najbardziej niedocenianych produktów z kuchennej szafki jest zwykła mąka ziemniaczana, która przydaje się nie tylko do gotowania, ale i sprzątania, leczenia, a nawet pielęgnacji. Do czego używa się mąki ziemniaczanej poza kuchnią? Lista jej funkcji jest całkiem długa:

  • domowy środek na biegunkę

Ten niepozorny biały pyłek ma właściwości osłaniające żołądek, więc uratuje nas przy biegunce i nudnościach. Wystarczy przygotować zawiesinę z 1 łyżki mąki i połowy szklanki letniej wody i pić ją na zimno lub ugotować w formie rzadkiego kisielu.

  • do pielęgnacji włosów i skóry

Z mąki ziemniaczanej można też przygotować wiele domowych kosmetyków do pielęgnacji włosów, cery i całego ciała. Aby zadbać o piękną fryzurę, należy dodać 1 łyżeczkę mąki do ulubionej odżywki do włosów i nakładać taką mieszankę po myciu, a następnie spłukiwać po 15 minutach. Dzięki temu taniemu zabiegowi będziemy cieszyć się lśniącą i gładką czupryną. Co więcej, suchej mąki ziemniaczanej można też używać jak suchego szamponu. Wystarczy delikatnie posypać nią włosy u nasady i lekko roztrzepać je opuszkami palców, a w mig staną się świeższe.

Z kolei, jeśli chodzi o skórę, ten biały pyłek przyda się też do przygotowania leczniczej kąpieli na podrażnienia, alergie czy atopowe zapalenie skóry. W tym przypadku należy rozpuścić 1 szklankę mąki w litrze chłodnej wody, a następnie dodać tak  przygotowaną zawiesinę do 4 litrów wrzątku. Gotowy krochmal wlewamy do ciepłej wody w wannie i zażywamy tak przygotowanej kąpieli przez około 15 minut.

  • do wywabiania tłustych plam

Woreczek tego proszku sprawdzi się jednak nie tylko w kuchni i warto go przenieść także do łazienki. Tam pomoże z kolei w usuwaniu trudnych plam z tłuszczu. Kiedy więc zdarzy wam się ubrudzić obrus resztkami sosu lub dressingu, od razu zasypcie tłuste zabrudzenie grubą warstwą mąki i delikatnie pocierajcie, a proszek wchłonie cały tłuszcz i ślad już po chwili zniknie. W podobny sposób możemy też usunąć zabrudzenia z dywanu. Wystarczy zasypać plamy mąką i lekko wetrzeć, a następnie wciągnąć resztki mąki odkurzaczem.

  • do pochłaniania zapachów

Mało kto wie, że ten kuchenny składnik przyda się też do odświeżania obuwia. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ulubionej pary tenisówek czy pantofli, wystarczy wysypać wnętrze butów odrobiną skrobi i zostawić je na całą noc, a rano delikatnie odkurzyć