W lecie trudno wytrzymać w nagrzanym mieszkaniu – szczególnie jeśli mieszkacie na najwyższym piętrze, na poddaszu, macie okna na zachód lub często włączacie piekarnik. Jak przetrwać w mieszkaniu falę upałów? Mamy na to 2 łatwe i skuteczne, kuchenne triki. Do pierwszego przyda wam się kilka pustych butelek, a do drugiego - folia aluminiowa. Zastosowanie tego produktu naprawdę was zaskoczy.

Domowa klimatyzacja dla opornych

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji? Jeśli nie chcecie montować chłodzących urządzeń na stałe i opłacać regularnie wysokich rachunków za prąd, wykorzystajcie domowy, kuchenny sposób. Napełnijcie kilka plastikowych butelek po napojach wodą do ok. 3/4 wysokości i włóżcie je na noc do zamrażarki. Rano ustawcie je obok siebie, w przeciągu lub w pobliżu działającego wiatraka. Powiew dochodzący z wentylatora będzie jeszcze chłodniejszy niż zwykle. Alternatywnie, możecie również ustawić przed nim dużą miskę z zimną wodą i kostkami lodu. W ten sposób na pewno zrobi wam się chłodniej i łatwiej przetrwacie najgorszy skwar. Możecie też schłodzić w lodówce kilka ręczników nasączonych wodą i rozwiesić je np. na drzwiach, w przeciągu. 

Jak ochłodzić mieszkanie za pomocą folii aluminiowej?

Być może widzieliście kiedyś na ulicach w parkujących samochodach lub u sąsiada folię aluminiową w oknie. Nie śmiejcie się, wbrew pozorom nie służy ona załataniu dziurawej szyby. Folia aluminiowa działa jak szczelna roleta, odbijając światło słoneczne - dzięki niej wnętrze mieszkania nie będzie się nagrzewać. Aby jednak ten sposób skutecznie działał, przyklejcie ją do okna matową stroną do wewnątrz. Lśniąca strona spełni swoją rolę, nie wpuszczając promieni słońca do środka. 

Zimą możecie odwrócić sytuację i docieplić dzięki temu sposobowi dom. Wtedy wystarczy przyczepić folię błyszczącą stroną w kierunku środka okna.

Ten prosty trik pozwala ograniczyć latem włączanie klimatyzacji, wiatraka lub wentylatora. Może ono okazać się zbędne - tym bardziej że w ciągu dnia te sprzęty w sumie zużywają sporo energii. To z kolei przekłada się na wysokość rachunków za prąd. Folia to jednorazowy wydatek, który w dłuższej perspektywie pozwoli wam zaoszczędzić.