Babka wydaje się królować na polskich stołach od zawsze, ale tak naprawdę stała się u nas popularna dopiero w XVII wieku. To deser ze zdecydowanie krótszym stażem niż piernik. Babek wielkanocnych jest obecnie do wyboru tyle, że przez kilkadziesiąt lat co roku można piec inną. W żadnej wersji się nie znudzi. Największą popularnością cieszy się tradycyjna baba drożdżowa. Dzięki wyjątkowemu dodatku do masy w piekarniku wyrośnie puszyste, zwarte i sprężyste ciasto o konsystencji lekkiej gąbeczki. 

Sposób z PRL na puszyste i wilgotne ciasto

Dawnym, sprawdzonym i lekko zapomnianym obecnie sposobem na puszyste, zachowujące wilgoć ciasto są ziemniaki. Na ziemniakach przygotowywano sernik. Ziemniaki w serniku zastępowały część twarogu. Dzięki nim masa była też dłużej świeża i wilgotna. Z tego samego powodu ziemniaki dodawano również do piernika. Na ziemniakach da się zrobić też wilgotne, mięciutkie ciasto czekoladowe lub regionalnego „Kubusia” beskidzkiego - kartoflany jabłecznik. Kliknijcie w grafikę poniżej, by poznać przepis.

Jak się robi babkę ziemniaczaną na słodko?

W ten sam sposób możecie potraktować również babkę drożdżową. Ziemniaki sprawią, że będzie ona bardziej zwarta, wilgotna. Nie będzie też schnąć tak szybko, jak klasyczna. Do przygotowania babki ziemniaczanej na słodko wystarczą 2 ziemniaki. Trzeba je ugotować, rozgnieść na purée i dodać do mąki pszennej połączonej z ziemniaczaną, rozczynem i z cukrem. Dokładnie wyrabiamy na gładką masę bez grudek, dodając jednocześnie opcjonalnie rodzynki i pieczemy.

Mąka ziemniaczana sprawi, że babka będzie bardziej puszysta i delikatna. Wystarczy 1 łyżka. Ciasto po przekrojeniu będzie mieć przyjemną, przypominającą chleb, „gąbeczkową”, ale zwartą strukturę. Na koniec ciasto zaparza się roztopionym masłem. Ono również pomoże utrzymać wilgotność, a przy tym nada maślany smak. 

Wielkanocna babka ziemniaczana - przepis

Składniki (na formę o średnicy 24-25 cm):

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 5 jajek
  • 100 g masła
  • 50 g świeżych drożdży
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1 opakowanie cukru waniliowego
  • 1/2 szklanki ciepłego mleka
  • 2 ugotowane ziemniaki
  • 1 szczypta soli

Dodatkowo: odrobina tłuszczu i mąki do podsypania formy oraz namoczone wcześniej rodzynki lub skórka pomarańczowa w preferowanej ilości. Możecie też je pominąć, jeśli za nimi nie przepadacie.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie rozczyn: wymieszajcie drożdże z łyżką mąki i cukru, letnim mlekiem i 1 łyżką mąki pszennej. Odłóżcie w ciepłe miejsce na 10-15 minut. 
  2. Utrzyjcie jajka z resztą cukru i cukrem waniliowym na puszysty kogel-mogel. 
  3. Przesiejcie resztę mąki pszennej wraz z ziemniaczaną do miski. Dodajcie przepuszczone przez praskę ziemniaki, rozczyn i utarte z cukrem jajka.
  4. Wyróbcie dokładnie na masę bez grudek, dodając jednocześnie rodzynki (opcjonalnie). Na koniec wlejcie do ciasta roztopione masło i ponownie wymieszajcie. 
  5. Przykryjcie i odłóżcie w ciepłe miejsce na 1 godzinę do wyrośnięcia.
  6. Formę wysmarujcie odrobiną tłuszczu i oprószcie mąką. Wyłóżcie do niej masę i odłóżcie ponownie na 15-20 minut do podrośnięcia.
  7. Pieczcie w temp. 170 st. C przez ok. 1 godzinę (do suchego patyczka).