Babka musi znaleźć się w moim koszyczku wielkanocnym, tuż obok kawałka chleba, chrzanu, kiełbasy i soli. Wypieki na słodko symbolizują w koszyczku piękno i doskonałość. A taka jest właśnie Wielkanoc. Wysuszone wypieki mi jej nie popsują. Wiem, jak przedłużyć świeżość babki wielkanocnej i co konkretnie upiec, by zachowało wilgotność od czwartku aż do Poniedziałku Wielkanocnego. Choć, jak znam życie i bliskich, z wypieków na słodko do poniedziałku nie zostanie ani okruszek. 

Jakie babki najdłużej zachowają świeżość?

Babkę piaskową można upiec nawet na 4 dni przed świętami. Taka babka nie wyrasta na drożdżach, a na proszku do pieczenia. Dzięki temu pozostanie świeża dłużej. Babka marmurkowa na oleju lub na majonezie będzie równie dobrym wyborem, jak baba piaskowa. Tłuszcz zapobiega wysychaniu ciasta, które wyrasta na proszku do pieczenia.

Dobrym wyborem do przygotowania na ostatnią chwilę będzie też babka parzona, zwykle roztopionym, ciepłym masłem z mlekiem, tuż przed włożeniem formy do pieca. Taka mieszanka uchroni ciasto od wysychania i przy okazji sprawi, że będzie delikatniejsze.

Zwróćcie też uwagę na babkę twarogową z dodatkiem sera mielonego jak na sernik. Pozostaje wilgotna i zwarta przez dłuższy czas po upieczeniu. Na świeżość babki po upieczeniu ma też wpływ sposób przygotowania masy i pieczenia. Temperatura pieczenia nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka, a jego czas zbyt długi. 

Babkę drożdżową dużo lepiej będzie zrobić na ostatnią chwilę. Już po 2 dniach taka babka zaczyna wysychać. Upieczona na poczekaniu będzie najlepsza. Jeśli już decyduję się ją zrobić, przygotuję ją w Wielką Sobotę. 

Jak przedłużyć świeżość babki wielkanocnej?

Da się to zrobić na 3 sposoby. Wszystkie są równie dobre. Metodę dobierzcie do swoich potrzeb i ilości czasu, jaki macie. Pierwszy sposób to mrożenie. Na ten sposób najlepiej zareaguje babka piaskowa, na oleju i drożdżowa, choć tak naprawdę można zamrozić każdą. Mroźcie je bez lukru i bez ozdób czy owoców. Ozdobicie je po rozmrożeniu. Dzięki temu lukier i dekoracje będą wyglądać lepiej.  

Drugą metodą jest przechowywanie w specjalny sposób. Upieczoną i wystudzoną babkę owińcie w ściereczkę, a następnie w folię spożywczą. Umieśćcie ją w specjalnym, szczelnym pojemniku na ciasto lub dużej puszce i przechowujcie w lodówce (nawet do 1 tygodnia) lub na blacie kuchennym. W temperaturze pokojowej wytrzyma 3-4 dni.  

W XIX wieku gospodynie korzystały ze sposobu Lucyny Ćwierciakiewiczowej, autorki bestsellerowych poradników kulinarnych. Pani Ćwierciakiewiczowa radziła, by owinąć suchą babkę wilgotną bibułą i włożyć ją na kilka minut do nagrzanego piekarnika. Bibułę we współczesnej wersji tej metody możecie zastąpić zwilżonym, zgniecionym wcześniej papierem do pieczenia. Taki będzie bardziej plastyczny i łatwiej utrzyma formę w piecu.