1 kieliszek pokrywa zapotrzebowanie na witaminę C z dużym zapasem i mogą go pić wszyscy - z nielicznymi wyjątkami. Oprócz niej, sok z rokitnika ma również 13 innych witamin, 18 różnych aminokwasów, 24 niezbędne nam pierwiastki oraz 22 kwasy tłuszczowe. Co konkretnie się w nim znajduje i w czym wam pomoże? Poznajcie ten skarb natury.

Sok z rokitnika - właściwości cenne dla samopoczucia

Sok z rokitnika góruje nad innymi pod względem zawartości witaminy C. W 100 g owoców jest od 300 do nawet 1000 mg tej substancji, a dzienne zapotrzebowanie osób dorosłych na tę witaminę to w porównaniu z tą ilością niewiele - „zaledwie” 100 mg. Wystarczy więc wypijać codziennie kilka łyżek soku, by poziom witaminy C był na odpowiednim poziomie. Oprócz niej w soku z rokitnika jest też m.in.: 

  • witamina A
  • witamina B12
  • witamina D
  • witamina E
  • witamina F
  • witamina K
  • witamina P

Oprócz całego wachlarza witamin, w każdym łyku tego apetycznie wyglądającego soku są też żelazo, krzem, potas i wapń oraz kwasy tłuszczowe z grupy omega-3 i omega-6. 

Sok z rokitnika - na co pomaga?

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, który chroni organizm przed „grasującymi” w nim wolnymi rodnikami. Sok z rokitnika działa więc przeciwzapalnie i spowalnia procesy starzenia. Warto go mieć też w domu, jeśli często dokuczają wam różne infekcje (szczególnie jesienią i zimą), gdyż wzmacnia organizm i wspiera walkę z drobnoustrojami.

Bogaty zestaw pierwiastków i kwasów tłuszczowych pomaga też obniżyć poziom „złego” cholesterolu, którego nadmiar prowadzi do zmian miażdżycowych i poważnych problemów z sercem. Regularne picie soku z rokitnika pomoże też wyregulować ciśnienie. Przydaje się on również podczas zatruć pokarmowych i na problemy żołądkowe, np. wrzody - działa przeciwzapalnie i łagodzi biegunkę. Sok nie jest jednak lekiem, a jedynie dodatkiem wspierającym zwalczanie różnych dolegliwości, więc jeśli macie długotrwałe, przeciągające się problemy zdrowotne, należy skonsultować się z lekarzem.

Oprócz walorów zdrowotnych, picie soku z rokitnika poprawia też wygląd skóry, w tym jej karnację i elastyczność. Owoce rokitnika często wykorzystywane są w kremach rozjaśniających, do skóry dojrzałej, matowej i z trądzikiem. 

Jak pić sok z rokitnika?

Jak smakuje rokitnik? Sam, bez dodatku cukru czy innych owoców jest dość kwaśny, dlatego sok najlepiej pić małymi porcjami w czystej formie lub rozcieńczać z wodą. Doprawicie nim też herbatę, koktajle, sosy lub wykorzystacie do przyprawiania dań zamiast soku z cytryny.

Ile spożywać dziennie? Do 100 ml czystego soku z rokitnika dziennie w zupełności wystarczy. Taka ilość uzupełni witaminy, a jednocześnie nie obciąży organizmu. Jeśli jest on dla was za cierpki, rozcieńczajcie go wodą w proporcjach 1:4 (1 część soku na 4 części wody). Odpowiednia porcja takiego rozwodnionego soku to 150 ml dla dorosłych, a dla dzieci - 100 ml.

Warto jednak wziąć pod uwagę, że sok to tylko dodatek do zrównoważonego, pełnego witamin i innych składników odżywczych jadłospisu.

Jak zrobić sok z rokitnika?

Sok z rokitnika kupicie w dobrze zaopatrzonych sklepach z żywnością eko, aptekach i większych hipermarketach. Można też zrobić go samodzielnie, pod warunkiem że wykorzystacie owoce, które rosną poza okolicami wydm i klifów, gdyż rokitnik jest pod częściową ochroną. Rozpoznacie je bez problemu - mają intensywnie pomarańczowy kolor i owalny kształt, a gałęzie krzewu są nimi dosłownie oblepione. Najlepsza pora na zbiory rokitnika to pierwsze przymrozki (początek października).

Najprościej będzie wycisnąć przebrane i umyte owoce w sokowirówce lub wolnoobrotowej wyciskarce. Jeśli jednak nie macie takiego sprzętu, możecie je też wygotować z dodatkiem cukru. Na 1 kg owoców wykorzystajcie tyle słodzidła, ile chcecie - w zależności od upodobań (polecamy jednak nie więcej niż kilogram). Owoce rokitnika zasypcie cukrem na 7-8 godzin, a następnie zagotujcie i wygotowujcie przez ok. pół godziny, aż powstały sok zgęstnieje. Po przecedzeniu przez sitko lub gazę należy przelać sok do wyparzonych butelek lub słoików i pasteryzować przez 15 minut. Gotowy domowy sok z rokitnika trzymajcie w ciemnym miejscu. 

Kto nie powinien pić soku z rokitnika?

Mimo, że sok z rokitnika to witaminowa bomba, to nie nadaje się dla wszystkich. Do osób, które nie powinny go pić, zaliczają się wszyscy ci, którzy mają przewlekłe problemy z wątrobą, nerkami i trzustką - w tym m.in. kamicę żółciową czy zapaleniem pęcherzyka żółciowego. Do tej grupy należą też alergicy i kobiety w ciąży lub karmiące, które zanim zaczną pić sok, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem. Przed podaniem go dzieciom również zapytajcie o opinię pediatrę. 

Sok to jednak nie wszystko, gdyż równie cennym płynem jest olej z rokitnika. Wypróbujcie oba specjały, a dodacie organizmowi mnóstwo sił witalnych.