Przetwory z aronii

Aronia to gatunek krzewu pochodzącego z Ameryki Północnej, który obecnie uprawia się w wielu krajach na całym świecie. Polska jest jednym z wiodących plantatorów aronii. To źródło jagód o ciemnogranatowej, prawie czarnej barwie, przypominających jarzębinę. To właśnie one są surowcem, który zawiera niezwykłą ilość składników odżywczych i witamin, będących cennym sprzymierzeńcem w walce z chorobami cywilizacyjnymi.

Liczba przepisów: 18

Aronia: wartości odżywcze

Świeże i suszone owoce aronii to źródło między innymi antocyjanów (to one odpowiadają za ciemny kolor owoców i ich miąższu), garbników, pektyn, witaminy C oraz P, soli mineralnych (potasu, wapnia, fosforu, magnezu, żelaza) oraz jodu. Aronia najbardziej znana jest ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Spożywanie owoców oraz przetworów z aronii korzystnie wpływa na cały organizm, począwszy od skóry, a skończywszy na działaniu zmniejszającym ryzyko chorób serca, oczu czy stawów. Regularne stosowanie aronii w diecie korzystnie wpływa na pracę mózgu, poprawia pamięć i wspomaga procesy uczenia się. Aronia i jej przetwory skutecznie wzmacniają walkę z bakteriami i wirusami.

Co zrobić z aronii?

Świeże owoce aronii mają dość specyficzny smak, który nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego popularne stały się wszelkiego rodzaju przetwory z aronii z dodatkami. Przepisy na przetwory, czyli soki, koncentraty i mrożonki z aronii cenione są na całym świecie. Szczególnie upodobali je sobie Niemcy, Austriacy czy Skandynawowie.

W Polsce produkuje się i przetwarza około 15 ton owoców aronii rocznie. W proszku produkowanym ze świeżych owoców aronii znajdują się cenne dla organizmu witaminy B2, B3, B9 (kwas foliowy) oraz C i E. Liofilizowane owoce można stosować jako dodatek do koktajli z owoców i warzyw, owsianek, ciast czy kremów (doskonale je barwią). Sok z aronii bogaty jest w bioflawonoidy dzięki wysokiej zawartości witaminy P.

Podobnie jak pozostałe przetwory może stanowić skuteczne wsparcie w przeciwdziałaniu wirusom, bakteriom i grzybom, a nawet wspomagać ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jego spożywanie dobroczynnie wpływa na działanie układu odpornościowego człowieka. Bogaty w witaminy sok z aronii w dużych rozcieńczeniach stosuje się również w kosmetyce jako skuteczny środek przy oparzeniach słonecznych. Konfitury z aronii to cenny produkt dietetyczny wspomagający pracę całego organizmu.

Aronia zawarta smażonych konfiturach i przecierach z dodatkiem soku z cytryny, owoców czarnej porzeczki lub kwaśnych jabłek poprawiających ostateczny smak to doskonały składnik zbilansowanej i zdrowej diety.

Przetwory z aronii

Przepisy na przetwory z aronii nie są skomplikowane, a do ich wykonania nie potrzeba specjalistycznych sprzętów kuchennych. Przy dobrej organizacji pracy przetwory z aronii można wykonać w 10-15 minut. Co zatem można zrobić z aronii? Ciemne jagody aronii to doskonały produkt na soki, dżemy, powidła, galaretki czy marmolady.

Sok z mrożonych aronii można wykonać na bazie łatwo dostępnych składników. Odpowiednio schłodzone owoce aronii (chłodzenie pomaga pozbyć się specyficznej goryczki), wymieszane z liśćmi wiśni i plastrami cytryny wystarczy gotować 20 minut, by wydobyć najcenniejsze właściwości jagód.

Odrobinę bardziej pracochłonny będzie aromatyczny sok aroniowy z przyprawami korzennymi, imbirem i miodem. Ten sok to doskonałe i niezywkle smaczne uzupełnienie skutecznej walki z sezonowymi infekcjami. Sok aroniowy z przyprawami rozgrzewa organizm od środka dzięki zawartości imbiru, kardamonu, cynamonu i goździków. Na jego bazie można również wykonać przepyszną nalewkę, która umili długie jesienne i zimowe wieczory.

Z kolei chutney z aronii, czyli gęsty sos to świetny dodatek do potraw mięsnych, rybnych i wegetariańskich. Doskonale wywarzone proporcje aronii, gruszki oraz karmelizowanej cebuli połączonych z aromatycznymi przyprawami wzbogaci smak wielu dań. Doda im szlachetności i głębi. Chutney to sos pochodzący z kuchni indyjskiej, przypominający na pierwszy rzut oka konfiturę, dlatego z pewnością skutecznie zaskoczy swoją wyjątkową teksturą oraz wyrazistym smakiem.

To może cię zainteresować