Nalewka z żurawiny

0 (0 ocen)

  • 10 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Po chłodnej i mroźnej nocy zimowe promienie słońca wstydliwie zaglądają przez okno. Płatki śniegu pokładają się niczym biały dywan między nagimi drzewami. Szturchane lekkim podmuchem wiatru wyglądają, jakby tańczyły. Jest biało, zimowo, przepięknie! Właśnie wróciliśmy ze spaceru, rozpaliliśmy drewno w kominku i rozgrzewamy się wspaniałą nalewką z żurawiny, którą przygotowałam wczesną jesienią. Jest cu-do-wna! Charakteryzuje się wyjątkowym bukietem smaków i zapachów oraz niepowtarzalną barwą. Jest słodka i kwaskowa jednocześnie, a jej głęboki, rubinowy kolor zachwyca wszystkich smakoszy nalewek. Wspaniale rozgrzewa, szczególnie po takim zimowym spacerze we dwoje!

  • 10 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 2 kg żurawiny *
    2 litry spirytusu nalewkowego 60% **
    500 g cukru ***
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Nalewki

Nalewka z żurawiny - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Owoce żurawiny zbieramy po pierwszych przymrozkach. Jeśli owoce są dojrzałe i zbieramy je wcześniej należy je przemrozić.

    Maceracja

    Żurawinę przekładamy do dużego słoja. Owoce zalewamy alkoholem, zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na 3 miesiące.
    Po tym czasie owoce odcedzamy przez gazę, aby pozbyć się pierwszego osadu. Alkohol przelewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Owoce żurawiny z powrotem przekładamy do słoja i zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z owoców resztę aromatu i wyciągnie też znajdujący się w malinach alkohol. Słoik zakręcamy i ponownie odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na kilka dni. Codziennie postrząsamy słojem z owocami, aby by cukier się rozpuścił.
    Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru owoce odcedzamy. Delikatnie odciskamy sok z owoców. Powstały płyn łączymy z wcześniej zlanym alkoholem.
  • 2. Klarowanie

    Nalewkę odstawiamy na około 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, aby osad osiadł na dno butelki. Proces ten można przyspieszyć, trzymając nalewkę w chłodnym miejscu np. lodówce. Można także użyć kilku kropel pektoenzymu, który znacznie skróci proces klarowania, nawet do tygodnia. Po tym czasie nalewkę bardzo ostrożnie przenosimy na blat tak, aby nie naruszyć zebranego na dnie osadu.

    Filtracja

    Istnieje kilka sposobów filtracji. Filtry do kawy, gaza, specjalne worki filtracyjne itp. Wypróbowałam wszystkie metody i uważam, że najlepszym sposobem filtracji nalewek jest czas, wężyk oraz płatki kosmetyczne. I ten sposób dziś przedstawię. Przy pomocy cienkiego silikonowego wężyka ściągamy nalewkę znad osadu. Nalewka powinna być już klarowna, jednak zalecam dodatkową filtrację przez waciki kosmetyczne.
    Jeżeli nie posiadacie wężyka, nalewkę można od razu filtrować przez waciki kosmetyczne. Proces filtracji należy jednak wtedy powtórzyć 2-3 razy, aby uzyskać klarowność nalewki.
  • 3. Maturacja

    Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum 6 miesiący, choć zachęcam Was, aby pozostawić nalewkę do maturacji na dłuższy okres. Czas działa na jej korzyść, uzyskuje wtedy pełnię smaku i aromatu.

    Odnośniki

    * można użyć mrożonych owoców. Nie należy ich wcześniej rozmrażać
    ** lub 700 ml spirytusu 96% i 1,3 l wódki 40%
    *** cukru można dodać mniej lub więcej. Wszystko zależy od słodkości owoców i Waszego smaku. Lepiej dodać mniej, dosłodzić zawsze zdążycie!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Żurawina

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować