Wędrówki

Wędrówki po kuchni

Ostrowiec Świętokrzyski

Obserwujących: 11

 
Wiadomość
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 09.03.2023 11:00 opublikował przepis:

Tort Harry Potter

Ten magiczny tort miałam przyjemność wykonać dla mojej przyszłej synowej, wielkiej fanki przygód Harrego Pottera. Był dopełnieniem urodzinowego prezentu, który podarował jej mój syn - podróż do Studia Warner Bros znajdującego się w Londynie. Warner Bros Studio to coś w rodzaju muzeum tematycznego, w którym upamiętniono serię filmów o czarach, magii i ogromnej przyjaźni między trójką głównych bohaterów. Atrakcji w Warner Bros Studio nie brakowało, nasza fanka była zachwycona i wróciła z pełnym bagażem wrażeń. Jestem przekonana, że te wyjątkowe urodziny długo będzie wspominać. Tort był słodką niespodzianką i zwieńczeniem tych wspaniałych, 25 urodzin. Delikatne i lekkie biszkopty przełożone przepysznym, mocno orzechowym kremem. Uzupełnieniem tego orzechowego smaku był owocowy krem wiśniowy, z lekko kwaskową nutą gęstej i jakże cudownie pysznej frużeliny wiśniowej. Nie za słodki, idealny, bajecznie pyszny!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 31.01.2023 11:56 opublikował przepis:

Domowy smalec

Domowy smalec pełen pysznych i chrupiących skwarek to jest to! I choć jest dość kaloryczny, to jedzony z umiarem od czasu do czasu z pewnością nikomu nie zaszkodzi. Podstawą dobrego smalcu jest oczywiście świeża słonina bądź podgardle, z którego powstają wspaniałe skwarki. Dodatek kilku prostych przypraw takich jak majeranek, czosnek i sól sprawia, że smalec nabiera niebywałego smaku. To proste, ponadczasowe smarowidło podane na pajdzie świeżego, wiejskiego chleba z kiszonym ogórkiem to prawdziwy rarytas, któremu trudno się oprzeć!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 05.01.2023 16:14 opublikował przepis:

Nalewka z żurawiny

Po chłodnej i mroźnej nocy zimowe promienie słońca wstydliwie zaglądają przez okno. Płatki śniegu pokładają się niczym biały dywan między nagimi drzewami. Szturchane lekkim podmuchem wiatru wyglądają, jakby tańczyły. Jest biało, zimowo, przepięknie! Właśnie wróciliśmy ze spaceru, rozpaliliśmy drewno w kominku i rozgrzewamy się wspaniałą nalewką z żurawiny, którą przygotowałam wczesną jesienią. Jest cu-do-wna! Charakteryzuje się wyjątkowym bukietem smaków i zapachów oraz niepowtarzalną barwą. Jest słodka i kwaskowa jednocześnie, a jej głęboki, rubinowy kolor zachwyca wszystkich smakoszy nalewek. Wspaniale rozgrzewa, szczególnie po takim zimowym spacerze we dwoje!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 29.12.2022 22:54 opublikował przepis:

Sos żurawinowy

Sos żurawinowy przywędrował do nas Ameryki. Stał się popularny w całej Europie i w sumie nie ma się co dziwić, jest naprawdę wyjątkowy! Ma bogaty, słodko-kwaśny smak, gęstą konsystencję i cudowny rubinowy kolor. Jest unikatowym i bardzo ciekawy, a jednocześnie wszechstronnym dodatkiem do wielu dań. Wspaniale komponuje się z pieczonymi mięsami, zwłaszcza drobiem, pasztetami czy dziczyzną. Idealnie przełamuje ich smak i dodaje odrobinę słodyczy. Wzbogaca także smak różnych odmian serów, począwszy od pleśniowych, oscypków po sery białe. Nawet najprostsze potrawy nabierają wyjątkowego smaku, w towarzystwie tego przepysznego, żurawinowego sosu!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 13.12.2022 22:59 opublikował przepis:

Karkówka pieczona po staropolsku

Czy może być coś pyszniejszego niż pajda świeżego, chrupiącego pieczywa z plastrem pachnącego karczku? Już na samą myśl o takiej kanapce człowiek robi się głodny. Ten niepowtarzalny smak ciężko jest znaleźć na sklepowych półkach, dlatego często przygotowuję pieczoną karkówkę w domowym zaciszu. Wystarczy świeży kawałek mięsa od zaufanego dostawcy, garść aromatycznych przypraw i możemy cieszyć się zdrową, pozbawioną konserwantów i sztucznych dodatków wędliną. Karkówka dzięki długiemu marynowaniu w mieszance pachnących przypraw jest naprawdę wyjątkowa. Soczysta i krucha. Pełna smaku i aromatu. Prze-py-szna! Na świątecznym półmisku nie może jej zabraknąć.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 13.12.2022 22:45 opublikował przepis:

Śledzie w śmietanie

Pora na śledzie! Smakują wyjątkowo nie tylko od święta, ale i przez cały rok. Wariacji na temat śledzi jest mnóstwo. Królują na naszych stołach pod różną postacią, począwszy od zwykłych płatów z cebulką w oleju, po śledzie w różnego rodzaju sosach, jak i sałatkach śledziowych. Śledzie w śmietanie to klasyka, która ma szerokie grono wielbicieli. I nie ma się co dziwić. Smakują fantastycznie! Delikatne płaty śledzia zanurzone w gęstej, kremowej śmietanie z dodatkiem słodkiego jabłka, które wspaniale równoważy, słony smak śledzi oraz charakternej cebuli, która wprowadza nutę chrupkości i ostrości. Do tego garść pachnących ziół i śledzie gotowe! Znakomita kompozycja smaków, która nigdy się nie nudzi.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 02.12.2022 11:40 opublikował przepis:

Tatar ze śledzia

Na co dzień, od święta i chyba od zawsze – śledź króluje na polskich stołach. I dobrze, bo jest pyszny i zdrowy! Swoje szczególne miejsce, pod wieloma postaciami, znajduje przede wszystkim na wigilijnym stole. A co powiecie na tatar ze śledzia? Tak naprawdę bardziej przypomina warstwową sałatkę, aniżeli surową rybę. Jednak śledź w towarzystwie kilku prostych dodatków nie tylko świetnie smakuje, ale także fantastycznie się prezentuje i jest ciekawą alternatywą na podanie śledzia w innej odsłonie. Wspaniała śledziowa przystawka, która pobudza apetyt na więcej!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 20.11.2022 17:18 opublikował przepis:

Surówka z selera

Surówka z selera to niezwykła bomba witaminowa - lekka, pyszna i zdrowa! Sekretem jej wspaniałego smaku są trzy proste dodatki: żurawina, orzechy włoskie i jabłko. Każdy z tych składników spełnia tu kluczową rolę. Żurawina nadaje odrobinę słodyczy. Orzechy włoskie niezwykłej chrupkości, a jabłko nutę kwaskowatości. Wszystkie te składniki rewelacyjnie komponuje się z lekko pikantną bulwą selera. Ta niezwykle prosta, ale jakże smaczna surówka z pewnością dopełni każde danie obiadowe!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 20.11.2022 17:15 opublikował przepis:

Carpaccio z buraka

Kuchnia włoska to przede wszystkim prostota i kwintesencja smaków. Doskonałej jakości składniki, niepowtarzalny smak włoskiej kuchni podkreślają jej wyjątkowość. Trudno jest przejść obojętnie obok wspaniałych, aromatycznie pachnących włoskich dań. Klasyczne carpaccio to fantastyczne danie, które jest rodzajem antipasti. Serwuje się je dla zaostrzenia apetytu przed głównym posiłkiem. Tradycyjne, włoskie carpaccio przygotowuje się z surowej polędwicy wołowej z rukolą oraz parmezanem. To wykwintne danie zainspirowało wielu kucharzy do przygotowania carpaccio w różnych wersjach, w tym z buraka. Ot niby zwykły burak, ale w jakim wydaniu! Towarzystwo pysznego sosu i kilku wartościowych dodatków wydobywa ich smak. Prosta, nieprzekombinowana i niezwykle estetyczna potrawa, która rozbudza zmysły.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 11.11.2022 12:52 opublikował przepis:

Chrupiące gofry

Gofry smakują wspomnieniami. Wspomnieniami ciepłego lata, gorącego piasku, szumiących fal i morskiej bryzy. Aż cieplej się robi na sercu na myśl o tych beztroskich, wakacyjnych chwilach. W kilka chwil można powrócić do tych słodkich wspomnień i przygotować pyszne, domowe gofry. Gofry idealne! Chrupiące z zewnątrz, puszyste w środku. Gofry, które smakują dosłownie jak z nadmorskiej budki, a może nawet jeszcze lepiej?! Słodkie wspomnienie lata, na które warto się skusić.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 11.11.2022 12:49 opublikował przepis:

Nalewka jabłkowa

Nalewka jabłkowa
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 11.11.2022 12:45 opublikował przepis:

Carpaccio z buraka

Kuchnia włoska to przede wszystkim prostota i kwintesencja smaków. Doskonałej jakości składniki, niepowtarzalny smak włoskiej kuchni podkreślają jej wyjątkowość. Trudno jest przejść obojętnie obok wspaniałych, aromatycznie pachnących włoskich dań. Klasyczne carpaccio to fantastyczne danie, które jest rodzajem antipasti. Serwuje się je dla zaostrzenia apetytu przed głównym posiłkiem. Tradycyjne, włoskie carpaccio przygotowuje się z surowej polędwicy wołowej z rukolą oraz parmezanem. To wykwintne danie zainspirowało wielu kucharzy do przygotowania carpaccio w różnych wersjach, w tym z buraka. Ot niby zwykły burak, ale w jakim wydaniu! Towarzystwo pysznego sosu i kilku wartościowych dodatków wydobywa ich smak. Prosta, nieprzekombinowana i niezwykle estetyczna potrawa, która rozbudza zmysły.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 09.09.2022 15:57 opublikował przepis:

Zupa grzybowa z makaronem

Jesień pachnie tak wspaniale! Pachnie grzybami ukrytymi pod złotym dywanem, utkanym z liści. Całe bogactwo leśnych przysmaków na wyciągnięcie ręki! Szlachetne prawdziwki, dorodne podgrzybki, niepozorne, ale jakże smaczne opieńki. Nigdy nie będą smakować tak dobrze, jak teraz, jesienią. O tej porze roku jednym z obowiązkowych dań w naszym domu jest zupa grzybowa. Esencjonalna i aromatyczna, pełna grzybowego smaku. Bajecznie prosta w przygotowaniu i jakże pyszna. Kwintesencja jesiennych smaków!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 09.09.2022 15:33 opublikował przepis:

Sałatka z grzybów leśnych po grecku

Wrzesień pachnie! Pachnie wrzosem i grzybami. W powietrzu unosi się zapach nadchodzącej jesieni. I choć skropione rosą poranki są już dość chłodne, to za dnia ciepłe promienie słońca rozkosznie jeszcze grzeją. O tej porze roku, dość często z mężem zaglądamy do pobliskich lasów w poszukiwaniu grzybów. Uwielbiam te wrześniowe, leśne spacery we dwoje i kosze pełne pachnących grzybów. Nasze ostatnie grzybobranie było dość owocne. Część grzybów zamroziłam, trochę ususzyłam, ale większość wykorzystałam na wspaniałą sałatkę, która pozytywnie zaskoczyła nas smakiem. Sos do grzybów nie różni się prawie niczym od klasycznego sosu, jaki przygotowuję do ryby po grecku. Zawiera jedynie dodatek zalewy octowej no i mnóstwo aromatycznych grzybów. Prawdziwa uczta, pachnąca lasem!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 01.09.2022 12:00 opublikował przepis:

Nalewka z owoców dzikiej róży

Lubię wrześniowe słońce. Słońce, przed którym nie uciekasz, a którym rozkoszujesz się. Ma zapach ciepłego wiatru, jest delikatne i ciepłe jak rumieńce na owocach róży, która właśnie dojrzewa. To idealny moment, aby wybrać się na spacer, nazbierać trochę czerwono-pomarańczowych owoców i zrobić wspaniały, prozdrowotny trunek. Zapewniam, że nie pożałujecie! Nalewka z dzikiej róży jest wyjątkowa i smakuje fantastycznie, ale przede wszystkim jest to rodzaj leku o długim terminie ważności, który warto mieć w swojej spiżarni. Poza niesamowitymi właściwościami zdrowotnymi ma piękny kolor i szlachetny, głęboki smak, który z pewnością ociepli chłodne, zimowe wieczory.

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 13.08.2022 14:44 opublikował przepis:

Nalewka jeżynowa

Domowe nalewki od wieków cieszą się niesłabnącą popularnością. Ten staropolski trunek jest wytwarzany po dziś dzień, by cieszyć podniebienia koneserów swoim wyrafinowanym smakiem. Kto raz rozsmakował się w domowej nalewce, ten wie, że to rarytas z najwyższej półki. Jeśli jednak jakimś cudem jeszcze ktoś nie próbował, to z całego serca polecam, szczególnie nalewkę z dzikich jeżyn, potocznie zwaną smoczą krwią. Nalewka ma piękną burgundową barwę, bogaty smak i pachnie wciąż świeżymi jakby dopiero zebranymi jeżynami w lesie! Jeżynówka poza znakomitymi walorami smakowymi posiada również wspaniałe właściwości prozdrowotne. Zawiera sporo witamin i minerałów, wspomaga pracę układu pokarmowego, działa przeciwgorączkowo i uspokajająco. Jej smak i zapach zdecydowanie łagodzą złe nastroje, a zawarte w niej antyoksydanty są skutecznym wsparciem w profilaktyce nowotworowej. To jak chętni na kieliszek nalewki?
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 04.08.2022 16:48 opublikował przepis:

Letnia sałatka z dressingiem brzoskwiniowym

Lato trwa w najlepsze! Ogród przybiera sierpniowe barwy. Na tyczkach niespiesznie dojrzewają mięsiste pomidory. Ogórki wiją się po spragnionej deszczu ziemi. Obok malinowego zagajnika dojrzewają soczyste wiśnie i morele. Trzeba korzystaćz tych sezonowych pyszności ile się da! Co powiecie na sałatkę pachnącą latem, pełną owocowego smaku? Na jednym talerzu przeplata się tyle wspaniałych barw, tekstur i kontrastujących ze sobą smaków. To lekka, kolorowa i orzeźwiająca bomba witaminowa. Podana z dobrze schłodzonym dressingiem, wspaniale orzeźwia i fantastycznie smakuje. Zasmakuj lata, póki trwa!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 01.08.2022 14:22 opublikował przepis:

Frużelina wiśniowa

Wiśnie - smak pełnego lata! Uwielbiam je za ich soczysty, słodki smak z lekką nutą kwasowości. Zanurzone w gęstym, delikatnym, wiśniowym żelu smakują nieziemsko. Frużelina wiśniowa jest wspaniałym, owocowym dodatkiem do kremowego sernika, chrupiących gofrów, lodów i do czego jeszcze tylko zapragniecie. Choć przyznam, że lubię wyjadać ją łyżeczką wprost ze słoiczka. No cóż, trudno się powstrzymać. Wyjątkowo smakuje zimową porą, kiedy mróz na szybach maluje piękne wzory. Jest, jak pachnące wspomnienie lata. Nie może zabraknąć jej w mojej słoiczkowej spiżarni!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 31.07.2022 11:50 opublikował przepis:

Marynowane patisony

Patisony to taki cud natury. Trzeba przyznać, że zachwycają swoim dziwacznym wyglądem. Są one mniejszą i zdecydowanie bardziej uroczą wersją powszechnie znanej dyni. Trochę nawet przypomina ją w smaku, choć ich struktura jest bardziej zwarta i jędrna. Zerwane w bardzo wczesnej fazie wzrostu idealnie nadają się do marynowania. Nabierają wspaniałego smaku swojego słoikowego towarzystwa, czyli zalewy oraz aromatycznych przypraw. Są niezwykle delikatne, zdrowe i wspaniale chrupią! Stanowią świetną alternatywę dla powszechnie znanych konserwowych ogórków. Wprowadzą do Twojej kuchni oryginalną i wyborną przekąskę. Chrup na zdrowie!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 21.07.2022 20:32 opublikował przepis:

Dżem z czarnej porzeczki

Pełnia sezonu owocowego trwa w najlepsze. Mamy tyle pyszności, że aż nie wiadomo co wybrać! W ciepłych promieniach słońca dojrzewa agrest, maliny oraz czarne porzeczki, jedne z najzdrowszych owoców. Pełne flawonoidów pod postacią antocyjanów, rutyny i kwercetyny o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Dżem z tych owoców jest przepyszny, o czystym porzeczkowym smaku, przyjemnej konsystencji z umiarkowaną ilością cukru z dodatkiem pektyny. Zachwyca swoim cudownym kolorem, słodkim smakiem z lekką nutą kwasowości. Ten porzeczkowy przysmak już teraz cieszy smakiem na chrupiącym pieczywie, a co dopiero zimą! Obowiązkowa pozycja na długie zimowe wieczory dla wszystkich miłośników dżemów.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 20.07.2022 13:29 opublikował przepis:

Śródziemnomorskie rollsy z cukinii

Lato trwa w najlepsze! Obficie obdarowuje nas świeżymi warzywami, które są fantastycznym dodatkiem do letnich dań, ale bez wątpienia są urozmaiceniem niejednego grilla. Piękno grillowanych warzyw polega na tym, że potrzebują jedynie odrobiny oliwy oraz kilku minut na gorącym ruszcie, aby osiągnąć ten wspaniały dymno-słodki smak. Ta lekka, zdrowa przekąska w stylu finger food, zachwyca nie tylko wyglądem, ale i śródziemnomorskim smakiem. Cukiniowe rollsy wprost krzyczą latem! Po brzegi wypełnione są farszem z delikatnej lekko słodkawej ricotty, aromatyzowanej bazyliowo-cytrynowym smakiem z dodatkiem głębokiego smaku pieczonych pomidorów. Z lampką wina Cabernet franc lub Sauvignon blanc można delektować się nimi bez końca!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 20.07.2022 13:04 opublikował przepis:

Nalewka malinowa

Lato pachnie! Pachnie soczystymi malinami, zerwanymi prosto z krzaka. Ileż w nich słodyczy! Przez cały sezon zajadamy je do woli. Jednak kiedy już nasycimy się tymi wspaniałymi owocami, warto odrobinę malinowego smaku zatrzymać na dłużej i przygotować z nich nalewkę. Nalewka malinowa to prawdziwy, prozdrowotny skarb! Sam sok z tych owoców znany jest wszystkich jako płynny antybiotyk, który pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą. W nalewce ich efekt jest jeszcze bardziej spotęgowany, gdyż owoce nie są poddane żadnej obróbce termicznej. Jej działanie można porównać do aspiryny. Ten malinowy przysmak z pewnością sprawdzi się w chłodne, zimowe wieczory - działa jak termofor! Cudownie rozgrzewa niczym ciepły koc. Ma piękny, rubinowy kolor, bogaty smak i zapach lata, po który chce się sięgać!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 12.07.2022 16:15 opublikował przepis:

Nalewka z czarnej porzeczki

Nalewka z czarnej porzeczki jest jedną z nalewek o ciekawym, ba nawet magicznym smaku. Bo owoce czarnej porzeczki są magiczne! Przeplatają się w nich nuty słodyczy z odrobiną kwaśno-cierpkiego smaku, dzięki czemu finalnie nalewka ma wielowarstwowy smak. Wciąż zachwycam się jej kolorem, bogatym smakiem i wspaniałym aromatem. Nalewka z czarnej porzeczki ma moc i wcale nie chodzi tu o procenty. To przede wszystkim niezłe combo witaminowe, które z pewnością Was rozgrzeje w jesienną słotę, gdy za oknem siąpi deszczem! W każdej kropli można poczuć smak wakacji i ciepłych, słonecznych dni. Wyjątkowy, letni rarytas zamknięty w butelce!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 12.07.2022 15:19 opublikował przepis:

Grillowana cebula BBQ

Lato pachnie, każdego dnia, bez wyjątku!. Pachnie słońcem, ciepłym wiatrem i orzeźwiającą lemoniadą. W powietrzu uniosi się zapach grillowanych potraw. Nad rozżarzonymi węglami skwierczą kiełbaski, szaszłyki i soczyste steki. Świetnym urozmaiceniem tych wszystkich mięsnych rarytasów są sezonowe warzywa. A z grilla smakują naprawdę obłędnie, bowiem grillowanie wydobywa z nich karmelizowany posmak, który pojawia się dopiero podczas pieczenia ich nad ogniem. Cebula nadaje się do tego wprost idealnie! Jest mięciutka, cudowanie skarmelizowana, pachnąca miodem i rozmarynem. W szczególności uwielbiam ją z aromatycznym stekiem czy karkówką, choć i solo smakuje fantastycznie. Poczuj ten smak na swoim grillu!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 06.07.2022 23:45 opublikował przepis:

Nalewka morelowa

Lato w pełni! Morele na drzewach mienią się słonecznym kolorem. Te drobne, żółtopomarańczowe owoce są wyjątkowo słodkie i soczyste. Wspaniale orzeźwiają i pachną tak obłędnie! Jeśli chcecie poczuć ich smak w chłodne, jesienne wieczory zamknijcie go w butelce, to takie proste. Wystarczy wrzucić do słoja kilka skąpanych w letnim słońcu moreli, zalać alkoholem i cierpliwie poczekać. Smak układa się dość długo, ale po kilku miesiącach, kiedy otworzycie butelkę, poczujecie zapach dojrzałych moreli. Intensywna pomarańczowa barwa ze złotymi refleksami z pewnością przywoła letnie promienie słońca i cudowanie Was rozgrzeje. Letni rarytas zamknięty w butelce, któremu trudno się oprzeć!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 05.07.2022 16:07 opublikował przepis:

Grillowane pieczarki faszerowane kremowym serkiem

Grillowanie to chyba najprzyjemniejszy sposób przygotowywania posiłku w letnie, słoneczne dni. U nas na ruszcie królują przede wszystkim marynowane mięsa, szaszłyki i pyszne kiełbaski. Ale i dla wielbicieli warzyw też coś się znajdzie. Grillujemy różne, kolorowe warzywa, które są doskonałym dodatkiem do innych dań serwowanych z grilla. Największym jednak uznaniem cieszą się małe kapelusze pieczarek, wypełnione po brzegi przepysznym, kremowym farszem. Przygotowanie tej prostej przekąski zajmuje tylko kilka chwil, a smakuje wprost obłędnie. Zasmakuj się w tym pieczarkowym smaku!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 27.06.2022 11:04 opublikował przepis:

Nalewka z płatków róży

Ciepły, subtelny czerwcowy wiatr roznosi słodki i upojny zapach kwiatów róż. Nie można przejść obok nich obojętnie, zapach jest oszałamiający. To idealny moment, aby nazbierać pachnących płatków i zrobić z nich coś pysznego! Płatki róży pomarszczonej są doskonałym surowcem na nalewkę. Mają o wiele więcej aromatu niż płatki tej prawdziwej, dzikiej róży. Już samo ich zbieranie jest przyjemnością. Choć zapewniam Was, że jeszcze większą przyjemnością jest delektowanie się kwiatowym smakiem, gdy za oknem wieje i siąpi deszczem. Prawdziwa, różana esencja o niebywałym smaku!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 08.06.2022 18:04 opublikował przepis:

Waniliowa panna cotta z kawową żelką, orzechową praliną i syropem kawowym

Klasyczna, włoska panna cotta. Aksamitna i cudownie waniliowa. Z aromatyczną kawową żelką, pysznym syropem kawowym i chrupiącą, orzechową praliną. Wspaniały kofeinowy zastrzyk energii z efektem orzeźwienia!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 06.06.2022 10:50 opublikował przepis:

Nalewka truskawkowa

Czerwone, słodkie i pachnące truskawki - z utęsknieniem wyczekujemy tych owoców, które niezaprzeczalnie są zwiastunem nadchodzącego lata. Sezon na truskawki trwa bardzo krótko – pojawiają się szybko i równie szybko znikają, a my stajemy przed wyzwaniem jak przechować ten niebiański smak na dłużej. Jedną z bardziej efektywnych metod zachowania smaku lata jest nalewka. Nie wiem czy wiecie, ale alkohol dodatkowo podbija smak truskawek, wzmacnia go. Jeśli coś jest truskawkowe, to z dodatkiem alkoholu będzie jeszcze bardziej truskawkowe! Uwierzcie mi, że w chłodne, zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż kieliszek domowej nalewki truskawkowej. Ma cudowny smak i pachnie wciąż świeżymi jakby dopiero zebranymi w ogrodzie truskawkami. Muszę jednak być szczera - bywa zdradliwa. Pije się ją jak kompot, a potem trudno wstać z kanapy. Ta nalewka jest kwintesencja truskawkowego smaku. Warto choć raz pokusić się o zrobienie tego trunku. Zwłaszcza że nie jest to trudne, a efekty potrafią przerosnąć oczekiwania.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 11.05.2022 19:56 opublikował przepis:

Kluski leniwe

W moim rodzinnym domu kluski leniwe funkcjonowały pod bardzo słodką i wdzięczną nazwą. Nie były to ani pierogi leniwe, ani kluski, nazywaliśmy je leniuszkami. Dziś przywołują we mnie ciepłe wspomnienia dzieciństwa i kuchni mojej mamy. Kuchni prostej, nieprzekombinowanej, opartej na zdrowych, sezonowych produktach. A sezon na leniwe jest zawsze, nieprawdaż? To taki comfort food dzieciństwa, który pozwala na sentymentalną podróż w czasie i skutecznie wprowadza w dobry nastrój. Przygotowanie leniuszków zajmuje tylko kwadrans, a ileż dają rozkoszy podczas jedzenia! Są niezwykle delikatne, mięciutkie i cudownie serowe. W najprostszej wersji z bułką tartą i masełkiem smakują najlepiej. Można delektować się bez końca!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 21.04.2022 15:35 opublikował przepis:

Cytrynowe placuszki z ricotty

Słodkie, leniwe śniadanie? A może rozkoszny podwieczorek? Te placuszki smakują wyjątkowo o każdej porze dnia. Niezwykle proste i ekspresowe w przygotowaniu i co najważniejsze prze-py-szne! Placuszki są jak małe chmurki o cudownym serowym smaku z lekko wyczuwalną cytrynową nutą. Chrupiące i jednocześnie bardzo kremowe. Warto się skusić od czasu do czasu na taką poranną, kulinarną rozpustę, prawda?
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 01.04.2022 21:44 opublikował przepis:

Sałatka makaronowa z tuńczykiem

Mam dziś coś pysznego dla miłośników sałatek i makaronu! Prostą i niezwykle smaczną sałatkę, którą przygotujecie w kilka chwil! Jest kompozycją kilku niewyszukanych i ogólnodostępnych składników. W towarzystwie pożywnego makaronu znajdziecie delikatne mięso tuńczyka, chrupiący seler naciowy i kilka pysznych dodatków. Sałatka świetnie sprawdzi się nie tylko na lunch czy kolację. Jest idealna na każdą okazję!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 11.02.2022 22:27 opublikował przepis:

Jogurtowe ciasto z gruszkami

Uwielbiam niedzielę! To jedyny dzień w tygodniu, kiedy mamy czas tylko dla siebie. Czas na celebrowanie wspaniałego śniadania we dwoje, leniwie i bez pośpiechu. Czas na długi spacer i chwilę rozmowy. Popołudniem dom wypełnia się zapachem świeżo zmielonej kawy. Ciepło kominka cudownie rozgrzewa i działa kojąco, gdy za oknem wieje i siąpi deszczem. Osładzamy sobie to zimowe popołudnie wspaniałym, lekkim i wilgotnym ciastem jogurtowym z gruszkami. I tak zjadamy sobie kawałek po kawałeczku, ciesząc się tą ulotną chwilą. Jeśli również macie ochotę osłodzić sobie niedzielne popołudnie, polecam Wam to proste, pyszne i ekspresowe ciasto. Przygotujecie je w 15 minut i wcale nie potrzebujecie do tego miksera! Wystarczy wymieszać składniki, ułożyć owoce i gotowe. Gorąco Wam polecam.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 01.02.2022 12:08 opublikował przepis:

Polędwiczki wieprzowe w sosie z karmelizowaną cebulą

Polędwiczki wieprzowe to doskonały pomysł na wykwintny, rodzinny obiad. Są na tyle uniwersalnym mięsem, że podawać je można sauté lub w towarzystwie rozmaitych sosów. Świetnie komponują się z różnymi dodatkami, a dzięki nim zyskują zupełnie nowego charakteru. Dzisiejsze danie to kompozycji kilku prostych składników, z których powstało fantastyczne danie. Urzeka swą prostotą i bogatym smakiem. Delikatne, kruche i soczyste polędwiczki w cudownym sosie z karmelizowaną cebulą. Pokochasz tę prostotę!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 17.01.2022 14:47 opublikował przepis:

Pieczarki marynowane

Jasnokremowe, małe i jędrne pieczarki, zanurzone w delikatnej, octowej marynacie ze świeżymi warzywami i mieszanką aromatycznych przypraw - jesteście chętni? Tak, ja wiem, że słoik gotowych pieczarek można kupić w każdym sklepie, ale co domowe to domowe! Zawsze, kiedy trafię na małe, młodziutkie pieczarki, kupuję kilka kilogramów i zamykam w słoiki. Marynowane pieczarki są wyśmienitą przekąską i składnikiem wielu, kolorowych sałatek. Ich charakterystyczny, słodko - kwaśny akcent wzbogaca także smak wielu dań. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że marynować można je o każdej porze roku, gdyż dostępne są cały rok. To jak chętni na słoiczek?
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 12.01.2022 15:24 opublikował przepis:

Kotlety jajeczne

Większości z nas kotlety jajeczne kojarzą się z kuchnią PRL-u, mlecznymi barami i szkolnymi stołówkami. Potrawa ta sięga jednak czasów przedwojennych. Najstarszy przepis, jaki odnalazłam, zapisany został na kartach książki E. Kiewnarskiej z 1929 roku. Domniemać można, iż powstanie tego dania wymusiło samo życie. W tamtych czasach z pewnością łatwiej było o jajka niż kawałek mięsa. Trudna sytuacja spowodowana brakiem żywności budziła w gospodyniach niesamowite pokłady kreatywności. Czasy się zmieniły, a kotlety jajeczne stały się nie tylko reliktem przeszłości, ale ponadczasowym daniem. Do dziś chętnie przygotowywane są w wielu domach. I nie ma się co dziwić. Jest to wspaniały pomysł na prosty, szybki i bezmięsny obiad. Kotleciki w złocistej, chrupiącej skórce smakują fantastycznie! Warto przygotować te wspaniałe kotleciki w zaciszu własnej kuchni, aby uchronić je od zapomnienia.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 06.01.2022 18:32 opublikował przepis:

Kartoffelsalat – niemiecka sałatka ziemniaczana

Kartofelsalat jest jednym z kulinarnych dóbr kuchni niemieckiej. Można by powiedzieć, że sporo ma wspólnego z naszą ponadczasową sałatką jarzynową. I absolutnie nie chodzi tu o smak! Kartofelsalat jest tak popularny u naszych zachodnich sąsiadów, jak nasza wszystkim znana królowa jarzynowa. Jest nieodłącznym elementem każdych świąt i uroczystości. W dodatku w każdym regionie smakuje inaczej - zupełnie jak nasza jarzynowa, nieprawdaż? Każda gospodyni ma swoją sprawdzoną recepturę. Na północy Niemiec istotnym składnikiem tej sałatki jest majonez. Na południu zaś przybiera ona zupełnie inną formę. Przygotowywana jest w dość charakterystyczny sposób. Ziemniaki zalewa się sosem na bazie bulionu z dodatkiem octu oraz przypraw. Wchłaniają one cały smak, a sałatka jest znacznie lżejsza i mniej kaloryczna. Obie wersje są pyszne i obie warto spróbować, choć u mnie w domu największym uznaniem cieszy się ta druga, na bazie sosu majonezowego. Fantastycznie pasuje do pieczonych mięs, jak i grilla, choć i solo smakuje naprawdę wyjątkowo. Prostota zamknięta w niebywałym smaku!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 30.12.2021 21:14 opublikował przepis:

Pieczone ravioli

Pieczone ravioli to wyjątkowa przystawka pochodząca z St. Louis w stanie Missour. Rozkochała ona w sobie nie jedno podniebienie! Tradycyjnie w Missouri ravioli jest smażone w głębokim oleju, ja jednak przygotowałam lżejszą wersję tej przystawki - pieczoną, niezwykle pyszną. Ravioli są cudownie chrupiące na zewnątrz, ciągnące i pełne smaku w środku, z serową i aromatyczną panierką. Przepyszne i absolutnie uzależniające! Wystarczy zanurzyć je w sosie marinara i cieszyć się ich wspaniałym smakiem.
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 26.12.2021 12:27 opublikował przepis:

Śledzie w sosie musztardowym

Śledzie, śledziki! Można przyrządzić je na niezliczoną ilość sposobów. Na naszych stołach króluje tradycyjny śledź w śmietanie bądź różne śledziowe kombinacje w oleju. Są również amatorzy bardziej odważnych kulinarnych kompozycji ze śledzia i buraczków albo zimową, korzenną wersję śledzia z dodatkiem cynamonu i rodzynek. A co powiecie na śledzia w sosie musztardowym? Choć sama nie jestem wielką amatorką śledzi, a tym bardziej musztardy, to przyznam Wam szczerze, że zaskoczyły mnie swoim smakiem i to bardzo pozytywnie. Aksamitny sos musztardowy w połączeniu ze śledziem smakuje fantastycznie. Koniecznie spróbujcie!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 20.12.2021 23:01 opublikował przepis:

Zapiekanka śledziowa

Grudzień pachnie inaczej. Pachnie magicznie! W powietrzu unosi się zapach świerku, piernika i pomarańczy. Ulegam tej grudniowej magii, nucąc świąteczną piosenkę, która właśnie leci w radio. Jak bumerang wracają wspomnienia z dzieciństwa, świąt ciepłych, rodzinnych, przesiąkniętych tradycjami i smakami potraw, które przez tyle lat przygotowane były przez Babcię, potem Mamę. Potrawą, która na stałe wpisana jest w krajobraz naszych świąt, jest zapiekanka śledziowa. Nie wiele osób o niej słyszało, nie wiele osób ją zna. Pochodzi z Kresów Wschodnich, gdzie korzenie ma moja rodzina. Dawniej pieczona była przez moją babcię w ciężkich żeliwnych naczyniach w duchówce. Przepis nigdy nie został przelany na papier, a mimo to przetrwał do dziś. Przechodził z pokolenia na pokolenie. Dzięki temu, iż co roku uczestniczyłam w przygotowaniach do świąt, mogłam się uczyć i chłonąć. Wpisana zostałam tak dosłownie, namacalnie w rodzinną tradycję, a przepis na zapiekankę śledziową został we mnie, mogę go dalej świątecznie realizować. Zapiekanka śledziowa to prosta potrawa, składająca się z ziemniaków, śledzi, cebuli oraz prawdziwego, tłoczonego na zimno oleju rzepakowego. Rozkochała w sobie nie jedno podniebienie! Ot zwykłe ziemniaki, ale kiedy przejdą smakami wszystkich składników, smakuje fantastycznie. Jest tą jedną, jedyną najbardziej wyczekiwaną potrawą w wigilijny wieczór. Co roku, kiedy wyjmuję z piekarnika zapiekankę, a w domu unosi się wspaniały jej zapach, wkraczam w swego rodzaju ''poza czas''. Tak mocno wtedy czuję, że są obecne te tak bliskie mi osoby, jak i te już nieobecne. Bo przecież w takich przepisach, jest szczypta obecnej tu i teraz przeszłości. Jest magia!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 24.11.2021 11:37 opublikował przepis:

Makowiec na biszkopcie

Klasyka mojego dzieciństwa, która bardzo często gościła w moim rodzinnym domu na świątecznym stole. Przyznam szczerze, że do chwili obecnej nie udało mi się zjeść lepszego makowca niż ten. A uwierzcie mi, że miałam okazję ich trochę spróbować. Wiem, to zabrzmi trochę nie skromnie, ale taka jest prawda. Jest idealny! Delikatny i wilgotny, solidnie napakowany bakaliami. Przygotowanie go wbrew pozorom nie jest skomplikowane, a efekt zachwyca. Święta lada moment, więc łapcie przepis. Gwarantuję Wam, że pokochacie go od pierwszego kęsa!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 21.11.2021 22:34 opublikował przepis:

Tort czekolada, limonka i kokos z frużeliną malinową

Dziś kolejny raz pokręciłam głową z niedowierzaniem, rzucając banalnym tekstem: ''jak ten czas leci!'' Ba nie uwierzycie, ale nawet chwilę musiałam się zastanowić, ile mój pierworodny kończy lat! Nie wiem, kiedy ten czas upłynął. Odnoszę wrażenie, jakby ktoś przewinął te 22 lata, jak kasetę magnetofonową. Jeszcze wczoraj budził mnie tupot małych stóp. Jeszcze wczoraj śmigaliśmy Hot Wheels'ami po dywanie. Jeszcze wczoraj pokazywałam mu świat. Jeszcze wczoraj ... Dziś jestem, jak ja to mówię, mamą na emeryturze. Przyglądam się z boku, jak stawia czoła kolejnym wyzwaniom, osiąga sukcesy, jak buduje swój świat. Wspieram, motywuję, czasem doradzam. Jestem blisko, na wyciągnięcie ręki. Pysznym tortem osładzam mu to dorosłe już życie. Orzeźwiającym, nie za słodkim, bajecznie pysznym!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 02.11.2021 13:45 opublikował przepis:

Tort słodka trufla z czarną porzeczką, delikatną nutą wanilii i chrupką migdałową

Cudownie spędziliśmy ten październikowy wieczór! Schłodzony szampan, wykwintna deska serów w towarzystwie tegorocznego chutney'u z jeżyn. Ciepło kominka i zapach ulubionych świec. Do tego mnóstwo miłości i ogrom słodyczy pod postacią wspaniałego tortu. Tak właśnie świętowaliśmy naszą 15-rocznicę ślubu. To był czas dla nas i tylko dla nas. Ach długo będziemy wspominać ten romantyczny wieczór i fenomenalny tort, który rozpieścił nas smakiem. Na delikatnym biszkopcie, słodka trufla w rumie, romansowała z owocowym, lekko kwaskowym smakiem czarnej porzeczki. W tle subtelna nuta wanilii z chrupką migdałową, skąpaną w białej czekoladzie. To była miłość od pierwszego kęsa!

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 04.10.2021 14:03 opublikował przepis:

Konfitura z jarzębiny do mięs

Jesień zasypuje nas bogactwem owoców dziko rosnących roślin. Jarzębina, berberys, tarnina, rokitnik czy dziki bez - rosną obficie, naturalnie i bez planu. Pięknie dekorują lasy, parki i ogrody, czarując prawdziwą feerią barw. Z tych nietypowych jesiennych darów niewątpliwie warto korzystać. Przetwory z ich owoców mają ciekawy i oryginalny smak, magiczne właściwości i co najważniejsze - są zupełnie za darmo! Można przygotować z nich wspaniałe nalewki, słodkie konfitury i dżemy lub suszyć owoce, aby zimową porą cieszyć się aromatyczną i pyszną herbatą. Konfitura z jarzębiny zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ma unikalny i niepowtarzalny smak, który zachwyci koneserów i wielbicieli takich niecodziennych połączeń. Jest wspaniałym dodatkiem smakowym do pieczonych mięs, wędlin czy deski serów. Łyżeczkę tej wspaniałej konfitury można zanurzyć w gorącej herbacie z miodem - wspaniale rozgrzewa i wzmacnia w chłodny, zimowy wieczór. Konfitura ma fantastyczny kolor i smakuje niezwykle oryginalnie. Jest słodka, z lekką nutą jarzębinowej goryczki i ledwo zauważalną kwaskowatością, podkręcona odrobiną brandy dla podkreślenia i wydobycia smaku. Tak właśnie smakuje jesień!

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 23.09.2021 22:38 opublikował przepis:

Sałatka z opieniek miodowych

Nastała jesień. O tej porze roku mój dom wypełnia zapach słodkich jeżyn, pieczonej papryki, dojrzewających gruszek i leśnych grzybów. To intensywny okres, kiedy słoiki napełniam smakami lata, którymi tak hojnie obdarzyła nas natura. Kocham ten magiczny czas, kiedy dorodne warzywa przeobrażają się w różnorodne sałatki, sosy i kiszonki. Soczyste owoce zmieniają się w słodkie konfitury, dżemy i zdrowotną moc nalewek. Zachwycają smakiem domowników i przyjaciół, pozwalają przez cały rok rozkoszować się smakami lata. Do mojej skromnej spiżarni dołączyła dziś wspaniała sałatka z opieniek miodowych, które zbieraliśmy w pięknym lesie Tardree Forest. Chrupiące kapelusze aromatycznych grzybów z dodatkiem słodkiej papryki i cebuli w lekkiej zalewie pomidorowej - mówię Wam, poezja smaku!

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 19.09.2021 20:27 opublikował przepis:

Marynowane opieńki

Wrzesień na mojej małej wyspie przybrał piękne kolory. W powietrzu czuć już oddech jesieni. Rześkie poranki przeplatają się ze słonecznymi popołudniami. Jest ciepło i przyjemnie. Korzystając z tak pięknej pogody wybraliśmy się do lasu. O każdej porze roku las pachnie inaczej, ale wczesną jesienią pachnie wyjątkowo. Pachnie grzybami! Uwielbiam ten zapach, który zachęca do jesiennych spacerów i poszukiwania grzybów. Długo szukać jednak nie musieliśmy. Jeden zagajnik zrobił robotę. Setki grzybów. Opieńka na opieńce. Mówię Wam, już dawno nie widziałam takiego wysypu! Szczęśliwi, z pełnymi koszami opieniek miodowych wracaliśmy do domu, snując plany, jak wykorzystamy te wartościowe i aromatyczne grzyby. Ich kapelusze są lekko cierpkie, ale przyjemne i intensywnie grzybowe. Twarde i chrupiące, więc idealnie nadają się do marynowania. Długotrwałe leżakowanie w zalewie uwalnia ich wszystkie walory smakowe i zapachowe. Warto więc zrobić kilka słoiczków, aby cieszyć się aromatem leśnych grzybów przez długi czas.

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 12.09.2021 19:16 opublikował przepis:

Tradycyjne powidła śliwkowe

Śliwki to jeden z symboli polskiej jesieni i do tego jaki pyszny! We wspomnieniach mam duże drzewo węgierki rosnące w ogrodzie mojego rodzinnego domu. O tej porze roku jego gałęzie uginały się pod ciężarem fioletowych, słodkich i soczystych owoców. Nie nadążaliśmy ich jeść, a mama nie nadążała smażyć powideł, najlepszych na świecie! Zachwycały smakiem i zachwycają do dziś. I powiem Wam szczerze, że nie wyobrażam sobie zimy bez powideł. Świątecznego piernika bez powideł, czy maślanej bułki. Powidła obowiązkowo muszą znaleźć się mojej spiżarni. Przygotowuję je zgodnie ze starą recepturą, z najbardziej dojrzałych śliwek, tych pomarszczonych przy ogonkach. Mają mnóstwo naturalnej słodyczy, więc nie trzeba dodawać do nich cukru i to jest ich ogromna zaleta. No, ale mają jeszcze jedną zaletę. Do ich przygotowania potrzebujemy śliwek i tylko śliwek. No, może jeszcze trochę cierpliwości, ale myślę, że są tego warte. Zimową porą otwierając słoik z powidłami, można w pełni poczuć wyjątkowe smaki lata przeplatane aromatem jesieni. Kwintesencja smaku w każdym słoiczku!

Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 04.09.2021 23:02 opublikował przepis:

Marynowane rydze

Poranki pachną już chłodem. W powietrzu unosi się zapach jesieni. Babie lato leniwie snuje się po świecie, łapiąc ostatnie ciepłe promienie słońca. W niedzielne popołudnie wybraliśmy się na leśną włóczęgę we dwoje. Las rozpieszczał aromatem jesiennej wilgoci, świeżością igliwia i balsmiczną wonią żywicy. Zapachniało grzybami. Spod leśnej ściółki wychylały się wstydliwie pomarańczowe kapelusze. Ten widok ucieszył nas niezmiernie, bowiem jak wiadomo, rydze uchodzą wśród grzybiarzy za jedne z najszlachetniejszych i najsmaczniejszych grzybów występujących w lasach. Zwłaszcza te duszone w maśle smakują genialnie! Są przepyszne, bardzo łagodne w smaku o niemal owocowym zapachu. Starsze okazy mają nie co ostrzejszy, pieprzny smak. Idealnie nadają się do marynowania i zapewniam Was, że warto zatrzymać ten smak na dłużej. Zimową porą cudownie jest otworzyć słoiczek z rydzami. To jak spacer po lesie, pełny zapachu lata. Można delektować się bez końca!
Użytkownik Wędrówki po kuchni w dniu 04.09.2021 22:55 opublikował przepis:

Chutney z czerwonej cebuli i dzikich jeżyn

Chutney (czatni) to gęsty, cudowny sos serwowany jako dodatek do różnych dań. Jego korzenie pochodzą prosto z Indii, kraju orientalnych smaków i pięknych krajobrazów. Na przestrzeni lat z Indii zawędrował do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy go pokochali! Później rozkochał w sobie innych mieszkańców naszego kontynentu i w sumie nie ma się co dziwić, bo jest przepyszny. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na chutney. W każdym regionie Indii przygotowuje się go inaczej, jednak w dobrym chutney'u jest pewna harmonia. Przeplatają się w nim słodkie, kwaśne i słone smaki z nutą ostrości, a czasem szczyptą korzennych smaków. Do jego przygotowania wykorzystuje się najróżniejsze sezonowe owoce i warzywa. Moja wersja chutney'u to połączenie delikatnej, czerwonej cebuli oraz słodkich, pachnących dzikich jeżyn. Powiadam Wam - w tym chuntney'u można się zakochać! Fantastycznie komponuje się z wędlinami, pieczonymi mięsami i domowym pasztetem. Jest wspaniałym uzupełnieniem deski serów, choć podkręci również smak zwykłych kanapek czy burgerów. Dzięki niemu nawet najprostsze potrawy zyskują niepowtarzalny smak!

To może cię zainteresować