Zakwas na chleb z mąki 720

5 (173 ocen)

  • 5 min
  • Dla 1 osoby

Wielokrotnie przymierzałam się do zrobienia zakwasu, ale nigdy nie było czasu. Teraz kiedy wszyscy pieką chleb, postanowiłam spróbować i tym przepisem obalam wszystkie mity o czasochłonności i wymaganiach temperatury, bo raz podgrzewając piekarnik prawie wybiłam wszystkie bakterie w zakwasie, a innym razem po dokarmieniu prawie wykipiał za słoika. Ten zakwas miał wiele przygód ze mną, jego przygotowanie jest proste i efekt jaki daje już młody zakwas musicie sami wypróbować.

  • 5 min
  • Dla 1 osoby

Składniki:

  • gaza lub ręcznik kuchenny, gumka, słoik, silikonowa łopatka
    mąka żytnia typ 720 - miarka 1/4 szklanki
    letnia woda - miarka 1/4 szklanki
Wystaw ocenę:

5 (173 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Zakwas

Zakwas na chleb z mąki 720 - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Do słoika wsypujemy mąkę, wlewamy wodę - mieszamy aż uzyskamy gładką masę bez grudek (ja korzystam z silikonowej łopatki). Ważne jest by zebrać ze ścianek słoika - masa nie obsycha, tylko" pracuje" i unikamy pleśni. Przykrywamy gazą lub ręcznikiem kuchennym i odstawiamy w miejsce o stałej temperaturze .
    Czynność powtarzamy przez kolejne 7 dni, czyli mniej więcej o tej samej porze następnego dnia dosypujemy do zaczynu miarkę wody i mąki, z każdym dniem jest coraz więcej bąbelków.
  • 2. Po 8 dniach zakwas wstawiamy do lodówki.
    Jeżeli przez 2 tygodnie nie pieczemy chleba to musimy dokarmić nasz zakwas, czyli znów mieszamy miarkę mąki i miarkę wody. Wstawiamy do lodówki.
    Jeżeli pieczemy chleb i pobieramy ze słoika zakwas - musimy dokarmić nasz zakwas, taką ilością jaką zabraliśmy.

Porady

Wspominałam, że mój zakwas wiele przeżył, bo na wielu forach w przepisach jest wskazane trzymanie zakwasu na kaloryferze, kotłowni, przy piecu kaflowym, na dekoderze albo w rozgrzanym piekarniku - co w przypadku zakwasu jest zbędne, wystarczy pokojowa temperatura około 20`C i wtedy ma się najlepiej. Podgrzewając piekarnik nie mamy w pełni kontroli nad temperaturą, a za wysoka temperatura nie sprzyja. Dając mu spokój i sobie wraz z wyszukiwaniem odpowiednich miejsc w mieszkaniu, mój zakwas miał się najlepiej. Po 8 dniach trzeba go schować do lodówki i karmić raz na 2 tygodnie - bo zaczyna rosnąć i kipieć (słoik jest już pełny).

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Zakwas

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować