Zakwas żytni na chleb

1 (1 ocen)

 • 5 min
 • Dla 1 osoby
 • Łatwy

Zakwas żytni przygotowuję już od dawna. Niektórym, może wydawać się, że proces jego powstawania jest skomplikowany- nic mylnego. Potrzebujemy jedynie dwóch składników, zero przeciągów i dużo cierpliwości.

 • 5 min
 • Dla 1 osoby
 • Łatwy

Składniki:

 • 1/2 szkl mąki żytniej + 7 czubatych łyżek
  1/2 szkl ciepłej, przegotowanej wody + 7 łyżek
Wystaw ocenę:

1 (1 ocen)

Zobacz również:

Pieczywo Zakwas

Zakwas żytni na chleb - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

 • 1. Do przygotowania zakwasu potrzebujemy 5 dni oraz duży, wyparzony słoik. Powinien mieć konsystencję gęstej śmietany. Wiele osób z pewnością robi to trochę inaczej ale ja już przywykłam to tego sposobu.
  Do słoika wlewamy przegotowaną, ciepłą wodę i wsypujemy mąkę. Mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników. Nakrywamy gazą (ja używam ręcznika papierowego) i zakładamy gumkę lub związujemy sznurkiem. Odstawiamy w ciepłe miejsce. Tę czynność wykonujemy pierwszego dnia RANO.
  WIECZOREM dodajemy do zakwasu po czubatej łyżce mąki i ciepłej wody. Mieszamy, zakrywamy słoik i odstawiamy w ciepłe miejsce. 
  To samo wykonujemy przez kolejne dwa dni- dokarmiamy zakwas rano i wieczorem dodając czubatą łyżkę mąki i wody. Dojrzewając powinien wydzielać nieprzyjemny zapach, który może się zmieniać z upływem czasu. Jest to naturalny etap fermentacji. Jeżeli na wierzchu pojawi się pleśń, musimy go niestety wyrzucić i zacząć wszystko od początku.
  Przez następne dwa dni dokarmiamy zakwas tylko RANO, WIECZOREM jedynie mieszamy.
  Szóstego dnia możemy przystąpić do pieczenia chleba. Jeżeli jednak zmienimy zdanie, zakręcamy słoik i wstawiamy go do lodówki. W razie potrzeby, ponownie dokarmiamy zakwas i po około 3 godzinach powinien być gotowy do użycia.
  Jeżeli przez dłuższy czas nie planujemy go używać, należy raz na tydzień dokarmić i ponownie wstawić do lodówki.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Zakwas Mąka żytnia

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować