• 35 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Ogórki konserwowe to chyba jedne z najbardziej klasycznych przetworów, które lubiane są przez większość z nas. Są bardzo proste w przygotowaniu, mają niepowtarzalny smak i bardzo szerokie zastosowanie. Jednak te sklepowe zdecydowanie nie mogą konkurować z tymi własnoręcznie przygotowanymi ogórkami w zaciszu domowej kuchni. Przygotowując ogórki w domu, mamy możliwość dopasowania smaku pod siebie tak, aby były idealne zbalansowane i niezbyt octowe. I moje ogórki właśnie takie są! Chrupiące, pachnące koprem i aromatycznymi przyprawami. Przepełnione delikatną słodyczą i lekko pikantnym smakiem. Po prostu pyszne!

  • 35 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 2 kg małych ogórków (im mniejsze, tym lepsze)
    4 ząbki czosnku
    2-3 duże baldachy kopru
    kawałek chrzanu

    Zalewa

    1½ litra wody
    380 ml octu spirytusowego 10%
    200 g cukru
    40 g soli kamiennej
    4 liście laurowe
    5 ziaren ziela angielskiego
    2 płaskie łyżeczki ziaren gorczycy
    1 płaska łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ogórki konserwowe

Ogórki konserwowe - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie ogórków zaczynamy od dokładnego umycia i wyparzenia słoików oraz zakrętek. Najlepiej sprawdzą się tu słoiki o pojemności 900 ml. Do każdego słoika wrzucamy mały kawałek chrzanu, czosnku oraz koper. Każdy słoik wypełniamy ciasto ogórkami.
  • 2. Zalewa

    Do garnka wlewamy dwa litry wody. Dodajemy liście laurowe, gorczycę, ziele angielskie oraz ziarna pieprzu czarnego. Kiedy woda zagotuje się, dodajemy sól oraz cukier. Gotujemy na średnim ogniu pod przykryciem przez 5-8 minut. Gotową zalewę zdejmujemy z palnika, dodajemy ocet i mieszamy. Ponownie doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z palnika. Słoiki z ogórkami zalewamy gorącą zalewą. Ogórki w słoiku powinny być całkowicie przykryte zalewą. Zakręcamy mocno każdy słoik i odwracamy do góry dnem. Pozostawiamy tak słoiki do całkowitego wystudzenia. Jeśli ogórki są zalane gorącą zalewą, nie ma potrzeby ich pasteryzować. Jeśli jednak macie obawy poniżej podaję proces pasteryzacji.
  • 3. Pasteryzacja

    Na dno szerokiego garnka wkładamy ściereczkę. Układamy słoiki z ogórkami tak, aby się nie stykały ze sobą. Garnek uzupełniamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i pasteryzujemy słoiki z ogórkami około 5 minut. Nie sugerujcie się jednak podanym czasem. Warto jest obserwować kolor ogórków podczas pasteryzacji. Jeśli ich kolor zaczyna się zmieniać, należy przerwać pasteryzację. Wtedy ogórki pozostaną chrupiące.
    Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy z garnka i odwracamy do góry dnem. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy słoiki są szczelnie zamknięte. Pozostawiamy je tak do całkowitego wystudzenia. Ogórki przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

Porady

-ogórki na przetwory powinny być świeże, jędrne bez przebarwień i uszkodzeń. Najlepsze są oczywiście takie nienawożone -przed rozpoczęciem przygotowywania przetworów z ogórków, dobrze jest je namoczyć w zimnej wodzie przez całą noc -z podanej ilości składników otrzymujemy 6 dużych słoików o pojemności 900 ml ogórków konserwowych -ogórki nadają się do spożycia już po tygodniu, jednak warto poczekać przynajmniej miesiąc -po otwarciu słoik przechowujemy w lodówce. Może stać otwarty nawet kilka tygodni

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ogórek

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować