Makowe ślimaczki

0 (0 ocen)

  • 2 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Średni

Jest to ciasto, które wymaga trochę pracy. Najlepiej smakuje po 2-3 dniach od przełożenia. Doskonale smakuje i jest bardzo podzielne. Domowy budyń znacznie wzbogaca jego smak i świetnie komponuje się z wiśniową galaretką . Sprawdza się na imprezach. Polecam

  • 2 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Średni

Składniki:

  • CIASTO:
    600g mąki
    200g cukru pudru
    1 łyżeczka sody
    15 g proszku do pieczenia
    100g masła
    50 g smalcu
    200 ml letniego mleka
    2 jajka
    szczypta soli

    NADZIENIE MAKOWE:
    250 g niebieskiego maku
    50 g mielonych migdałów
    2 jajka
    50 g miodu
    50 g cukru
    50 g masła
    40 g grubo posiekanych orzechów włoskich
    20 g grubo posiekanych migdałów
    50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
    50 g rodzynek (namoczonych przez noc w rumie)
    mleko do maku
    aromat migdałowy


    KREM BUDYNIOWY:
    3 szklanki mleka
    1 laska wanilii
    5 ½ łyżki cukru
    4 łyżki z górką skrobi kukurydzianej
    200g masła + 1 łyżka do budyniu

    GALARETKA:
    3 galaretki wiśniowe
    1 l wody
    POLEWA:
    3 łyżki wrzącej wody lub mleka
    3 łyżki cukru pudru
    3 łyżki ciemnego kakao
    100 g masła
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Makowe ślimaczki - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowujemy masę makową. Mak płuczemy i wkładamy do rondelka. Zalewamy mlekiem, tak żeby mleko sięgało 2 cm ponad warstwę maku. Gotujemy 10 minut na małym ogniu. Sito wykładamy podwójną warstwą gazy i odcedzamy mak. Najlepiej zostawić mak do odsączenia na noc. Mielimy przez maszynkę 2 razy. Na patelni rozpuszczamy masło i miód. Dodajemy mak i smażymy cały czas mieszając przez około 10 minut. Zdejmujemy z ognia i przekładamy do miski. Dodajemy zmielone migdały i posiekane orzechy, rodzynki i kandyzowaną skórkę z pomarańczy oraz sparzone jajka. Mieszamy.
    Przyrządzamy ciasto.

    CIASTO: Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z cukrem pudrem, proszkiem do pieczenia, solą i sodą. Całość siekamy z zimnym masłem i smalcem. Dodajemy jajka, chwilkę siekamy i stopniowo wlewamy letnie mleko zagniatając ciasta. Ciasto dzielimy na 5 równych części i wkładamy na co najmniej godzinę do lodówki do schłodzenia. Z dwóch części ciasta zrobimy blaty, a z trzech rolady makowe.
    Formę do pieczenia o wymiarach 23x28cm wyścielamy papierem do pieczenia. Jedną z pięciu części ciasta rozwałkowujemy na cienki placek i umieszczamy w formie. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni i pieczemy ciasto 10 minut. Wkładamy zimne ciasto do gorącego piekarnika. Podobnie postępujemy z drugim blatem.
    Pozostałe 3 części ciasta rozwałkowujemy na prostokąty, smarujemy masą makową i zwijamy rolady. Rolady układamy obok siebie, zostawiając małe odstępy. Pieczemy około 25 minut w 180 stopniach (do zrumienienia). Gotowe rolady studzimy.
  • 2. KREM BUDYNIOWY: Wyskrobać ziarenka z laski wanilii. Zagotować 2 ½ szklanki mleka z 1 łyżką masła, cukrem i wanilią. Pozostałe pół szklanki mleka zmiksować ze skrobią i żółtkami. Dodać do gotującego się mleka. Obniżyć moc na palniku i mieszać intensywnie, do zagotowania. Pogotować minutę. Gotowy budyń studzimy. Miękkie masło ucieramy mikserem kilka minut aż zrobi się jasne i puszyste. Dodajemy po łyżce zimnego budyniu ciągle ucierając.
  • 3. GALARETKA: Galaretki rozpuszczamy w 1 l gorącej wody. Studzimy.
  • 4. POLEWA: Do rondelka wlewamy wodę i rozpuszczamy w niej cukier. Dodajemy pokrojone na małe kawałeczki masło i rozpuszczamy. Zdejmujemy z ognia i wsypujemy przesiane kakao. Energicznie mieszamy trzepaczką, aby powstała gładka i lśniąca polewa. Gorącą polewą polewamy ciasto.
  • Makowe ślimaczki 5. ZŁOŻENIE CIASTA: Na spód foremki układamy jeden blat ciasta. Smarujemy go połową kremu budyniowego. Na kremie układamy rolady makowe, które smarujemy resztą kremu budyniowego. Wylewamy tężejącą galaretkę. Na galaretce układamy drugi z blatów. Całość polewamy polewą czekoladową. Ciasto odstawiamy do lodówki.
  • Makowe ślimaczki 6. Życzę smacznego!

Porady

Do ciasta można wykorzystać masę makową, którą wcześniej przygotowaliśmy i mieliśmy zamrożoną. Wówczas jajka dodajemy dopiero przed rozsmarowaniem masy na cieście.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Budyń Mak

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować