Duszonki, czyli góralski bunclok

4.31 (198 ocen)

  • 4 godz.

Ćwierkające w ogrodzie wróble co roku przypominają mi o zbliżającej się majowej tradycji: ognisko, na którym wraz ze znajomymi robimy duszonki. Nasza regionalna nazwa tej potrawy, to bunclok.

  • 4 godz.

Składniki:

  • Specjalny kociołek do duszonek (tzw. bunclok) lub garnek z grubym dnem i pokrywką, którą będzie można szczelnie zamknąć. Sposób "po polsku": zadrutować pokrywkę. Też wychodzi ;)

    Na garnek o pojemności ok. 7 litrów:
    3 kg ziemniaków,
    1 kg marchewki,
    0,5 kg cebuli
    pół główki czosnku
    Opcjonalnie: kalafior, pieczarki, pietruszka - wg upodobań
    300 g boczku ze skórą
    400 g łopatki
    pół główki kapusty + kilka dużych zewnętrznych liści
    Kostka smalcu
    Pęczek koperku
    sól, pieprz, papryka, kminek mielony, kostki rosołowe, trzy łyżki oleju
    1/2 szkl wody
Wystaw ocenę:

4.31 (198 ocen)

Zobacz również:

Dania główne

Duszonki, czyli góralski bunclok - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Dzień wcześniej odkroić skórę z boczku, boczek i łopatkę pokroić w niezbyt drobną kostkę, czosnek obrać i zmiażdżyć w prasce lub zetrzeć na tarce, dodać do mięsa, przyprawić (sól, pieprz, papryka), wymieszać z olejem i zostawić w lodówce na noc.
  • 2. Ziemniaki, marchewkę, cebulę, ewentualnie inne warzywa obrać i pokroić w plastry. Ziemniaki przełożyć do osobnej miski, pozostałe warzywa można wymieszać.
    Z główki kapusty oderwać zewnętrzne liście tak, aby się nie porwały. Pół główki poszatkować.
  • 3. Na spód garnka położyć skórkę z boczku (stroną tłustą do dołu), ścianki garnka wysmarować niezbyt grubo smalcem. Liście kapusty ułożyć na dnie i ściankach kociołka. Wsypywać na przemian: 1/3 porcji ziemniaków(przyprawić obficie solą, pieprzem, pokruszoną kostką rosołową, koperkiem), następnie połowę porcji mięsa, warzyw, poszatkowaną kapustę, wszystko ciasno ugnieść i znów 1/3 porcji ziemniaków (przyprawić), resztę mięsa, warzyw, kapusty, na sam wierzch porcja ziemniaków (przyprawić, ugnieść). Resztę smalcu pokroić w plastry i rozłożyć równomiernie na górze. Wlać pół szklanki wody. Na samą górę położyć jeszcze jeden liść kapusty.
  • 4. Kociołek lub garnek szczelnie przykryć i postawić na niewielkim ognisku. Płomienie nie mogą być zbyt duże, w przeciwnym razie dół potrawy będzie spalony, a góra jeszcze niegotowa.
    Po ok. 40 minutach można otworzyć kociołek i delikatnie przemieszać zawartość. Gdy zacznie obłędnie pachnieć, trzeba uzbroić się jeszcze ok. 30-40 min w cierpliwość. Całość będzie gotowa po 1,5 - 2 godz, w zależności od ogniska.

Porady

Podany przepis można modyfikować, dodając ulubione przyprawy (rozmaryn, tymianek, oregano) i składniki, które powinny być jednak twarde. Nie polecam jednak piersi z kurczaka, ponieważ mięso wychodzi za suche, ani dodatku miękkich warzyw, jak pomidory czy cukinia - za szybko się rozgotowują. W przypadku braku miejsca na ognisko można postawić garnek na dużym grillu, wtedy jednak trzeba zdecydowanie częściej mieszać potrawę. Obieranie i krojenie warzyw zajmuje dużo czasu, ale staje się dobrą zabawą, gdy znajomi również pomagają!

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ziemniaki

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska

Podobne przepisy

4.49 (207 ocen)

Opublikowany w Magazynie
chleb góralski

To może cię zainteresować