Kuchnia PRL na przystawki

Rodzinne spotkania, prywatki i rozmaite spotkania okolicznościowe w czasach PRL-u były wyzwaniem dla niejednej pani domu. Musiała przygotować smakołyki, które mieściłyby się w budżecie domowym, składniki były osiągalne do zakupu, a całość wpisałaby się w gusta gości. Wśród przystawek była m.in. sałatka przygotowana z gotowanej włoszczyzny - dziś nadal jest hitem - sałatka jarzynowa Magdy Gessler. Inna propozycja na sałatkę to sałatka z mortadeli - ze składnikiem wykorzystywanym do kotletów. Na zakrapianych imprezach w domu musiały pojawić się też zimne nóżki - podane z octem i kieliszkiem mocnego alkoholu. Z chlebem podawano za to śledzie w śmietanie - przepis uniwersalny, niezależnie od pory roku.

Pomysły na obiad - coś z niczego

Dania główne, podobnie jak przystawki, także były polem do popisu dla kulinarnej wyobraźni. Wspomniana wyżej mortadela to główny składnik na kotlety z mortadeli. Niskobudżetowe danie, które dzięki sporej ilość panierki przypomina kotlety schabowe. Inna propozycja to wersja wegetariańska kotletów, czyli kotlety jajeczne. Jajeczna masa połączona z warzywami (lub nie), opanierowana i wysmażona sprytnie udawały mięsną wersję. Zobacz przepis na: kotlety mielone Magdy Gessler. Z jednogarnkowych dań dużą popularnością cieszyła się fasolka po bretońsku z puszki. Nie brakowało dań, które dziś wpisałyby się w street food. Był bezmięsny hot dog z pieczarkami i pizza z PRL-u

Słodkości PRL

Zarówno w domach, jak i lokalach gastronomicznych, po przystawkach i daniach głównych był czas na deser. Wśród zamówień królowała galaretka z owocami i ciasto WZ. Z kolei w domowej cukierni prym wiodły kruche ciastka z maszynki - przygotowane za pomocą maszynki do mięsa, bardzo maślane, do podania również z dodatkiem konfitury lub dżemu. Z kruchego ciasta powstawały też orzeszki - pyszności na jeden kęs z orzechowym kremem. Z mleka w proszku, kakao i margaryny mieszano blok czekoladowy PRL - dziś dodajemy do niego bakalie i stawiamy na lepszy tłuszcz. Najprostszy kogel mogel - dziś zgroza niejednego dietetyka, kiedyś przepyszna propozycja.

W galerii znajdziecie sprawdzone przepisy na nowoczesne wersje znanych z PRL potraw. Które Wy lubicie najbardziej?