Naukowcy potwierdzają, że żurawina znajduje się w ścisłej czołówce roślin o właściwościach prozdrowotnych, dlatego porad leczniczych i profilaktycznych nie brakuje.

Osoby cierpiące na choroby nerek i pęcherza moczowego, które nie znają możliwości, jakie oferuje żurawina powinny się tym natychmiast zainteresować, bowiem skutecznie zapobiega infekcjom dróg moczowych oraz ogranicza powstawanie kamieni nerkowych. Zaleca się picie sporej ilości soku żurawinowego.

Co więcej, żurawina posiada ona działanie antybakteryjne. Pozbywa się bakterii odpowiedzialnych za wrzody, próchnicę, choroby dziąseł i przyzębia.

Żurawina w walce z rakiem

W ostatnim czasie pojawiły się informacje niosące ze sobą nadzieję. Otóż żurawina potrafi hamować rozwój komórek nowotworowych. Stanowi przeszkodę dla rozwoju raka płuc, okrężnicy oraz białaczki. Badania trwają.

Dla tych, którzy dbają o linię, ważny jest fakt, iż ułatwia ona odchudzanie. Istnieje przepis na znakomity koktajl żurawinowy, który spala tłuszcz, a także mini kuracja oczyszczająca, której głównym składnikiem jest właśnie żurawina.

To nie wszystko. Żurawina przyniesie również ulgę kobietom w okresie menopauzy! W aptekach można dostać liofilizowane ekstrakty z żurawiny w postaci kapsułek.

Żurawina w kuchni

Walory tych cierpko-słodkich ‘borówek’ mogą zauważyć również kulinarni smakosze, gdyż jest ona głównym składnikiem wielu ciekawych, a przede wszystkim pysznych potraw.

Z reguły nie spożywa się owoców żurawiny na surowo, gdyż są bardzo kwaśne. Ewentualnie lepszego smaku może dodać ich pocukrzenie. Najprawdopodobniej najbardziej znanym przetworem z żurawiny jest konfitura. Wyśmienicie smakuje, jako dodatek do najróżniejszych mięs (min. pieczeni, pasztetów, wędlin).

W sklepach dostępne są herbaty żurawinowe, suszone żurawiny (podobne do rodzynek), soki i dżemy. Zimą nasza odporność powoli maleje, dlatego wskazana jest dawka energii i witamin. A to wszystko znajdziemy właśnie w suszonej żurawinie.

 Żurawina używana do przygotowywania wielu smakowitych potraw, na zimno, jak i na ciepło. Dla smakoszy przystawek, dań głównych i słodkich deserów. Świetnie komponuje się z naleśnikami z serem np. mascarpone, grillowanym serem kozim, pieczonymi jabłkami czy sałatką z kurczakiem. Godne polecenia jest również posypanie żurawiną porannego musli.

Interesujący jest fakt, że owoce żurawiny zawierają naturalny konserwant, który sprawia, że zachowują świeżość długo po zerwaniu (można je przechowywać w lodówce sześć tygodni, a w zamrażalniku nawet rok).