Półka górna

Na niej umieszczamy powidła i dżemy oraz nabiał – mleko, kefiry i jogurty. Jest to bardzo ważne, ponieważ na górnej półce panuje wyższa temperatura, w której dobre bakterie będą się szybciej rozwijać. Gdyby produkty te stały niżej, przez niższą temperaturę i za sprawą rozwijających się w niej bakterii gnilnych, szybciej by się zepsuły.

Półka środkowa

Tu umieszczaj produkty o krótkiej trwałości – biały ser, wędlinę w plasterkach, czy domowe potrawy (takie jak mięsa czy zupy). Pamiętaj, aby były szczelnie zamknięte.

Dolne szuflady

Temperatura w dolnych szufladach jest najniższa, a wilgotność najwyższa. Z tych względów jest to idealne miejsce dla przechowywania warzyw i owoców. Zadbaj by te, które są narażone na zwiędnięcie, miały stały dostęp do powietrza. W ten sposób przedłużysz ich trwałość i nie dopuścisz do gnicia. W dolnych szufladach możesz też umieścić twarde sery -  tutaj będą miały szansę dojrzeć.

Boczne półki

W tym miejscu umieszczamy oleje, słoiki z przetworami, soki, sosy oraz jajka. Pamiętajmy, aby jajek przed włożeniem na półki nie myć, bowiem wtedy stracą naturalną ochronną osłonkę, dzięki której mogą dłużej leżeć w lodówce.

Jak pakować?

Aby nie dopuścić do zeschnięcia i zepsucia się jedzenia, przechowuj je w plastikowych pojemnikach, w specjalnym, pergaminowym papierze lub w folii aluminiowej. Pamiętaj, że folia uniemożliwia dostęp powietrza i choć niektóre produkty właśnie takiego sposobu przechowywania potrzebują, inne przez to mogą się szybciej zepsuć.

Wędliny przed włożeniem do lodówki zawiń w papier, bowiem muszą mieć stały dostęp do tlenu. Domowe potrawy powinny być natomiast szczelnie zamknięte. Dodatkowo pamiętaj, aby w lodówce jedzenie surowe było zawsze oddzielone od gotowego do spożycia - najlepiej przeznacz na któreś z nich inną półkę. W zamrażalniku, inaczej niż w lodówce, produkty spożywcze układaj ciasno - dzięki temu będzie sprawniej pracował.