Polska, tradycyjna kuchnia obfituje w tłuste dania, które dusimy, smażymy i Bóg wie, co jeszcze. Dla wielu gotowanie na parze wydaje się śmieszne, bowiem jak przygotować smaczny posiłek korzystając z „jakiś oparów”? Oto dowody na to, że dania gotowane na parze są nie tylko zdrowsze, ale i często smaczniejsze, niż te przyrządzone w tradycyjny sposób.

 

Dietetycy są zgodni – gotowanie na parze jest najzdrowszym ze sposobów przyrządzania posiłków na ciepło. Okazuje się, że przygotowane tak potrawy są najwyższej jakości pod względem zawartości witamin i minerałów. Dlaczego? Bo gotowanie na parze w znaczący sposób ogranicza ich degradację. Żywność nie jest zanurzana w wodzie, a zatem nie dochodzi do wypłukiwania składników odżywczych. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wielkie bogactwo wylewamy do zlewu odcedzając jarzyny i co naprawdę pozostaje nam na talerzu (poza kaloriami). Dla przykładu, straty witaminy C przy gotowaniu w wodzie sięgają 70%, a na parze jedynie 40%.

Posiłki gotowane na parze nie wymagają używania żadnych substancji ułatwiających gotowanie – oleju, smalcu, czy masła. Dzięki temu dania stają się lżejsze i zdrowsze.

Kolejną zaletą jest oszczędność czasu - nie musimy stać nad garnkiem i pilnować potraw – proces jest całkowicie samoczynny. Oszczędzamy także wodę, bo w piętrowym garnku gotujemy jednocześnie mięso, ziemniaki i warzywa do obiadu.

Wszystkie składniki potraw zachowują swój naturalny aromat, a ich smak jest o wiele bardziej intensywny, niż podczas tradycyjnego gotowania. Warzywa są sprężyste, jędrne, nie wchłaniają zbyt dużo wody i nie wysychają. Wszystko to sprawia, że zachowują naturalny kolor i świetnie prezentują się na talerzu.

Gotowanie na parze - co gotować

PRAWIE KAŻDY RODZAJ MIĘSA

Mięso trzeba dobrze przyprawić, aby miało więcej smaku. Polecamy sól (ale w niewielkich ilościach), pieprz, czosnek, zioła czy paprykę. Jeżeli danie ma mieć inny charakter, można użyć np. sosu sojowego.

RYBY

Ryby są bardzo delikatne i szybko się przygotowują. Należy pamiętać, że nie powinno się ich rozgotowywać, ponieważ tracą walory smakowe. Gotowa ryba przestaje być przeźroczysta i robi się „krucha”. Aby podkreślić smak polecamy skropić ją sokiem z cytryny lub wcześniej zamarynować w ulubionych przyprawach.

OWOCE I WARZYWA

W tym wypadku mamy największe pole do popisu. Znaczna część warzyw tak przygotowana jest smaczna i  ma znacznie intensywniejszy smak (np. marchew, pietruszka, seler). Do gotowania na parze świetnie nadają się brokuły, brukselkę, kalafiora, fasolkę szparagową, kabaczka czy cukinię. Warzywa gotowane na parze nie potrzebują przyprawiania.

RYŻ

Na ryż przeznaczony jest osobny pojemnik, do którego trzeba wlać niewielką ilość wody, od której napęcznieje. Przygotowywany w taki sposób wchłonie całą wodę, którą wlejemy do pojemnika (nie wylejemy jej, jak w przypadku gotowania w woreczku i nie utracimy wartościowych składników). Poziom wody do gotowania nie powinien osiągać więcej niż 2 cm nad wsypanym i równo ułożonym ryżem.

SOSY

Wbrew pozorom w parowarze można przyrządzić pyszny sos. Do naczynia należy włożyć np. posiekane pomidory (najlepiej z puszki, bo zawierają sporo naturalnego soku), cebulę, czosnek, odrobinę pietruszki czy kopru oraz ulubione przyprawy. Taki sos można także zabielić jogurtem. Zapełniony pojemnik włożyć na 20 min do parowaru.

Gotowanie na parze - jak gotować

 

Oto kilka zasad dotyczących gotowania na parze:

  • Nakładki muszą być umieszczone min. 2,5 cm nad powierzchnią wrzątku, tak aby woda nie dotykała jedzenia.
  • Pokrywka powinna być dobrze dopasowana, aby nie tracić ciepła.
  • Najlepiej gotować tylko na jednym poziomie, chyba, że umiemy prawidłowo dobrać czas do poszczególnych składników – im wyżej, tym słabsze działanie pary i wolniejszy czas obróbki.
  • Pozostawiajmy przerwy między kawałkami jedzenia, aby para mogła swobodnie krążyć.
  • Warzywa i owoce staramy się gotować całe lub w jak największych częściach – nawet wszelkie uszkodzenia skórki powodują utratę cennych minerałów i witamin.
  • Przyprawy najlepiej dodawać marynując pokarm przed gotowaniem (przy wykorzystaniu soku z cytryny lub oliwy z oliwek) lub doprawiając nimi gotującą się wodę (np. kostką rosołową).
  • Mięso powinno być chude i raczej nie z gatunku wymagających długiej obróbki cieplnej (jak na przykład wołowina).