Cukinia jest odmianą kabaczka, praktycznie wszystkie potrawy które można przyrządzić z kabaczka, można też zrobić z cukinii. Jednak cukinia jest nieco inna, jest delikatniejsza w smaku, łatwiej strawna i przyswajalna, ale oczywiście wtedy gdy jest wcześnie zebrana, czyli jak jest młoda. We Włoszech cukinia nosi nazwę „zuccini”, nasza nazwa pochodzi po prostu od spolszczenia włoskiego słowa.

Delikatną cukinię zawdzięczamy Instytutowi Warzywnictwa w Skierniewicach. Tamtejsi naukowcy na początku lat siedemdziesiątych chcieli poszerzyć asortyment polskich warzyw i sprowadzili jej nasiona z Holandii. Podczas badań odmianowych wynaleźli cukinie idealną dla naszego umiarkowanego klimatu.

Do dziś skierniewicka odmiana cukinii świetnie się sprawdza. Wydaje owoce wcześniej od ogórka, ma pokaźne plony, jest bardzo łatwa w uprawie, i przy właściwej pielęgnacji owocuje od początku lipca do pierwszych przymrozków, więc możemy rozkoszować się jej smakiem bardzo długo.

Kto zdobył nasionko i wsadził cukinię na pewno jest z niej zadowolony. Rozkrzewia się, rozrasta, pokrywa glebę tak, że żadne chwasty się już nie mieszczą. Ma piękne liście, obficie kwitnie żółtymi kwiatami i owocuje.

Jak wykorzystać cukinię w kuchni? Zobacz galerię "Przepis na cukinię - 20 pomysłów"