Soja dostarcza aż 50 % białka, dla porównania ziarno grochu daje do tylko 25%. Poza tym, jest to białko w najlepszym gatunku, podobne do mleka, mówi się o nim że „ma najwyższą wartość biologiczną w wśród białek roślinnych”. Bez problemu może zastąpić mięso, dlatego jest idealna dla wegetarian.

Poza tym ma dużo węglowodanów i około 25 % tłuszczów nienasyconych, czyli też w najlepszym gatunku. Zdrowe tłuszcze i duża ilość węglowodanów wyjaśnia dlatego soja jest taka smaczna.

Soja - skarbnica witamin

Soja posiada nasycone i nienasycone tłuszcze. Z tych ostatnich posiada 40% kwasu linlowego typu omega 6, czyli bardzo zdrowego. Wszyscy przecież znają wartości odżywcze oleju sojowego. Idealny jest w walce z miażdżycą, przeciwdziała alergiom skórnym, wzmacnia wrażliwą i delikatną skórę.

Niestety soja posiada czynnik antytrypsynowy, utrudniający przyswajanie białka, który zanika jeśli przez 20 minut ogrzewa się nasiona w temperaturze 100 stopni.

To strączkowe warzywo zawiera bardzo dużo potasu, fosforu, sodu i wapnia, tak jak większość roślin z tego gatunku. Bogata jest w witaminy A, B1, B2, PP, E i K.

Soja pomoże w walce z rakiem prostaty i ułatwia utrzymanie właściwej wagi, pomoże schudnąć po okresie menopauzy. Ponad to obniża poziom cholesterolu we krwi i chroni układ krążenia przed chorobami. To wartościowe warzywo bogate jest w lecytynę, dlatego poprawia pamięć i koncentrację. Może to właśnie soja jest przepisem Chińczyków na długowieczność?