Sos, nie dość że doprawia sałatkę czy surówkę, jest też ważny dla przyswajania witamin z kapusty pekińskiej i reszty warzyw. Niektóre witaminy (A, D, E i K) potrzebują sosu na bazie oliwy, oleju lub innego tłuszczu, by się wchłonąć. Kapusta pekińska, poza tym że jest niskokaloryczna (tylko 13 kalorii w 100 g), zawiera też sporą ilość witamin A, C i K. Jedna szklanka posiekanej kapusty pekińskiej pokrywa aż 44% dziennego zapotrzebowania na tę ostatnią. Ma też sporo kwasu foliowego, szczególnie ważnego dla kobiet planujących dzieci i w ciąży. Poza tym jest też po prostu smaczna i uniwersalna. 

Co można zrobić z kapusty pekińskiej?

Mimo, że kojarzymy ją najlepiej z sałatką gyros i surówkami do obiadu, pekinka nadaje się też do zup (w tym do kapuśniaku, włoskiej minestrone czy polskiej jarzynowej) oraz do smażenia, z innymi warzywami.

Liście kapusty pekińskiej możecie też wykorzystać na gołąbki. Podobnie jak gołąbki z kapusty włoskiej, będą gotowe szybciej niż z klasycznej, twardszej białej lub czerwonej. Nie trzeba też wycinać z nich żyłek. Liście, mimo, że są ich pełne, są delikatniejsze i cieńsze.

Kapustę pekińską możecie również kisić. Tradycyjnie, po polsku - z zielem angielskim i liściem laurowym lub po koreańsku, na ostro, jako kimchi. Oryginalne kimchi i gołąbki wymagają więcej czasu niż surówka. Z nią uporacie się w 5 minut - to dobra opcja na co dzień. 

Jak zrobić najlepszą surówkę z kapusty pekińskiej?

Surówka z kapusty pekińskiej z papryką zawiera też słodką, łagodną marchewkę oraz cebulę. Możecie użyć czerwonej (łagodniejszej) lub żółtej (dla kontrastu smakowego). Kluczem do idealnego smaku surówki z kapusty pekińskiej z papryką jest charakterny, słodko-kwaśny sos. Zrobicie go z oleju, octu jabłkowego i płynnego miodu. Dzięki niemu surówkę będziecie zajadać jeszcze prosto z miski. Ten sam sos nadaje się również do innych surówek ze świeżej kapusty, sałaty, szpinaku lub z marchewki. Jeśli zrobicie go więcej, możecie przechować go w lodówce, w zamkniętym słoiczku. 

Surówka z kapusty pekińskiej i papryki - przepis

Składniki:

  • 1/2 główki średniej kapusty pekińskiej
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 1 marchewka
  • 1 cebula (czerwona, cukrowa lub żółta)
  • 3 łyżki oleju
  • 2 łyżeczki miodu
  • 2 łyżki octu jabłkowego
  • pieprz i sól do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Usuńcie wierzchnie, zwiędnięte i podniszczone liście z kapusty. Poszatkujcie ją dość drobno.
  2. Zetrzyjcie marchewkę na dużych oczkach tarki. Cebulę pokrójcie w kostkę. Pokrójcie paprykę w wąskie paski.
  3. Przełóżcie wszystkie warzywa do miski i wymieszajcie.
  4. Zróbcie sos: wymieszajcie olej z octem i miodem, polejcie warzywa w misce, doprawcie solą i pieprzem, wymieszajcie i podawajcie.