Glazurowane warzywa, mięso czy grzyby to domena kuchni azjatyckiej, szczególnie chińskiej. Glazurowane żeberka w marynacie to klasyczna polska propozycja na grilla. W podobny sposób w rondlu możecie też zrobić glazurowane młode ziemniaki w mundurkach. Pieczarki glazurowane po usmażeniu ukażą 100% swojego smaku. Nie wypuszczą wody, pozostaną jędrne (al dente) pod zębem i soczyste. Cały smak zostanie w środku, a dodatkowo podkreślą go składniki prostej, 2-składnikowej glazury i przyprawy. Gdy poznacie ten przepis i tajniki jego przygotowania, porzucicie na długo banalną zupę pieczarkową z makaronem czy smaczne, ale ograne krokiety z pieczarkami i serem żółtym. Szczególnie, że pieczarki w glazurze przygotowuje się zdecydowanie szybciej.

Jak zrobić idealne pieczarki glazurowane? 

Glazurowanie to prosta technika związana ze smażeniem. Pieczarki i inne smażone produkty są podczas smażenia otulane gęstniejącym, esencjonalnym i wyrazistym sosem, który jednocześnie nadaje im apetyczny połysk. Ten sos składa się tylko z 2 składników: octu balsamicznego i miodu. Reszta to przyprawy: sól, pieprz i czosnek. 

Aby pieczarki glazurowane się udały, wybierzcie grzyby podobnej wielkości, najlepiej niewielkie. Takie usmażą się szybciej. Sięgnijcie po jak najświeższe (o zwartym miąższu i kapeluszu, który ciasno przylega do nóżki, nie oddziela się od niej). 

Grzyby smażcie na dobrze rozgrzanej patelni i na średnim ogniu. Na większym przypalą się z zewnątrz i pozostaną surowe w środku. Mały płomień to ryzyko, że zaczną się dusić i puszczać wodę, zamiast smażyć. Z tego samego powodu grzyby sólcie dopiero pod koniec smażenia. Najpierw wstępnie przesmażcie grzyby, a dopiero później dodajcie do nich czosnek. Czosnek dodany na początku może się szybko przypalić, szczególnie, jeśli jest wyciśnięty przez praskę. 

Małych pieczarek do smażenia nie krójcie. Jeśli są większe, pokrójcie je na pół, ewentualnie w ćwiartki. Im mniejsze kawałki, tym większe prawdopodobieństwo, że zamiast jędrnych kapeluszy uzyskacie rozwodnioną papkę. Grzyby na patelni mieszajcie tylko wtedy, gdy chcecie obrócić je na 2. stronę. Im częściej będziecie je mieszać, tym więcej soku puszczą, a chodzi o to, by cały pozostał w środku. 

W podobny sposób zrobicie nie tylko pieczarki, ale też smażone boczniaki czy halloumi. Glazurowany ser będzie doskonale pasował do sałatki z burakiem i gruszką.

Pieczarki glazurowane - przepis 

Składniki:

  • 500 g niewielkich pieczarek 
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 łyżka miodu
  • 3 łyżki octu balsamicznego
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia i posiekany szczypiorek lub natka pietruszki.

Sposób przygotowania:

  1. Oczyśćcie pieczarki. Nie musicie ich obierać. Jeśli są średnie lub duże, pokrójcie je na pół lub w ćwiartki. Obierzcie czosnek i przepuśćcie go przez praskę.
  2. Rozgrzejcie dobrze olej na patelni.
  3. Przełóżcie pieczarki na patelnię i smażcie przez chwilę (ok. 2-3 minuty) bez mieszania. Następnie dodajcie czosnek.
  4. Zalejcie grzyby octem balsamicznym i miodem. Przemieszajcie. Smażcie, aż pieczarki zmienią kolor na złoto-brązowy. 
  5. Pod koniec smażenia doprawcie grzyby solą i pieprzem.

Pieczarki glazurowane podawajcie posypane szczypiorkiem lub natką pietruszki, z ugotowanym ryżem, bułeczką lub bagietką czosnkową, którą następnie wybierzecie pyszny sosik.