Skóra po 50. roku życia, w związku ze zmianami hormonalnymi, może zacząć „wariować”. W tym wieku, zwłaszcza u kobiet, zaczyna ona być cieńsza, bardziej sucha i może tracić elastyczność. Naczynka krwionośne stają się też bardziej delikatne i zaczynają pękać. Dodatkowo, na twarzy widać doskonale każdą niedospaną godzinę. Z tymi i innymi problemami skóry dojrzałej da się jednak skutecznie walczyć, z pomocą odpowiednich napojów i naparów. 

Co pić dla pięknej skóry?

Jednym z klasycznych, polecanych naparów na idealną cerę jest skrzyp polny. Herbatka ze skrzypu polnego wspiera odwodnioną, zmęczoną, szarą, matową i starzejącą się skórę. Dodaje jej też młodzieńczego blasku i działa przeciwzapalnie. Ponadto świetnie wzmocni i nabłyszczy włosy. 

Do skóry z podrażnieniami i suchej oraz podczas leczenia trądziku przyda wam się nagietek. Ma on też działanie przeciwbakteryjne, zmiękczające i przeciwzapalne. Naparem z arniki możecie przemywać skórę z widocznymi naczynkami krwionośnymi i trwałym zaczerwienieniem - nie nadaje się on do picia. Arnika poprawia też elastyczność naczynek i zapobiega ich dalszemu pękaniu. Innym, nieco mniej popularnym zielem, które ma jednak imponującą listę zalet dla skóry, jest ostrożeń warzywny (czasami również nazywany „czarcim żebrem”). 

Ostrożeń warzywny - co to za ziele? 

Ostrożeń warzywny, oprócz tego, że jest zielem, jest też rośliną jadalną. Zalicza się go do pospolitych bylin z rodziny astrowatych. Do tej samej rodziny należą też: słonecznik, ostropest, chaber czy cykoria. Rośnie niemal w całej Europie z wyjątkiem regionu śródziemnomorskiego. Jeśli chcecie znaleźć ją w Polsce, szukajcie jej w regionach północno-wschodnich. Koniecznie sprawdźcie, czy nie pomyliliście jej z ostem. Obie rośliny są do siebie dość podobne. Ostrożeń porasta chętnie okolice zbiorników wodnych i łąk, najbardziej lubi kwaśne gleby. 

Ostrożeń warzywny zwykle osiąga ok. 1 m wysokości. Na całej długości łodygi rosną ciemnozielone ząbkowane liście. Ostrożeń kwitnie od lipca do września, żółto-purpurowymi kwiatami o rurkowatym kształcie. Zebrane w koszyczki, zdobią szczyty łodyg. Owoce to niełupki otoczone białym meszkiem. Najcenniejszą dla nas częścią rośliny jest jej ziele. Suszy się je w temp. 30 st. C, a podczas suszenia puszysty meszek twardnieje i staje się kłujący. 

Ostrożeń czyli „czarcie żebro” - właściwości

Ostrożeń warzywny określa się czasami jako „czarcie żebro”. Był używany do rytuałów magicznych (stąd określenie „czarcie”), jednak my zajmiemy się jego potwierdzonymi i sprawdzonymi właściwościami. Określenie „żebro” wzięło się z żebrowatego kształtu liści ziela. 

Za korzystne dla samopoczucia właściwości odpowiadają takie substancje rośliny jak:

  • flawonoidy (w tym linaryna, pektolinaryna, glikozydy apigeniny i związki luteoliny)
  • kwasy fenolowe
  • triterpeny
  • garbniki
  • olejek eteryczny
  • lignany
  • laktony seskwiterpenowe

Przetwory (w tym napar i wywar) z ostrożnia warzywnego dzięki obecności flawonoidów mają lekkie działanie oczyszczające (moczopędne) i antyoksydacyjne. Zapobiegają one szkodliwemu, zapalnemu działaniu wolnych rodników. Wspomagają one również serce, wątrobę i zmniejszają stres na poziomie komórkowym. 

Kwasy fenolowe i związki terpenowe sprawiają, że napar działa przeciwzapalnie. Pektolinaryna i linaryna wspierają regenerację i odbudowę tkanek. Ostrożeń warzywny działa również antybakteryjnie i pomaga zwalczać grzyby. Ze względu na to i na skład oraz zdolności do regeneracji, jest on polecany do skóry z problemami różnego rodzaju. Możecie go zarówno pić, jak i stosować zewnętrznie (np. dodawać do kąpieli).

Napar z czarciego żebra - jak działa na skórę i włosy?

Ziołowa „herbatka” z ostrożnia pomaga na trądzik i wypryski różnego rodzaju. Zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia, odmładza też wygląd skóry. Ponadto wspiera regenerację skóry z egzemą, zmianami alergicznymi, świądem, wysypką alergiczną czy też z oparzeniami słonecznymi. Pomaga też poradzić sobie z łupieżem i nadmiernym wypadaniem włosów. Dodatkowym efektem ubocznym będzie regeneracja wątroby, przyspieszenie trawienia i regulacja wypróżnień. Napar z ostrożnia możecie zarówno pić, jak i stosować jako płukankę do włosów lub do kąpieli. 

Jak przygotować i stosować napar z ostrożnia?

Jeśli chcecie pić ostrożeń warzywny, wystarczy 1-2 łyżeczki ziela zalać szklanką lekko przestudzonego wrzątku. Przykryjcie i zaparzcie przez 10-15 minut. Pijcie codziennie przed śniadaniem 1 szklankę. Aby przygotować wywar, tę samą ilość ziela zagotujcie z wodą na małym ogniu i zestawcie z ognia po 15 minutach. Przecedźcie. Jeśli chcecie szybszych efektów, możecie pić napar lub wywar 2 razy dziennie przez 3 tygodnie. Potem zróbcie przerwę. 

Po przestudzeniu napar możecie stosować jako płukankę do słabych, łamliwych i zbyt wolno rosnących włosów - 2 razy w tygodniu. Kąpiel z dodatkiem naparu z „czarciego ziela” skutecznie was zregeneruje i wzmocni. Przygotujcie do niej mocniejszy napar: 5 łyżek ziela zalejcie 1-2 szklankami wody i gotujcie przez 10 minut. Przecedzony napar wlejcie do wanny z wodą. Taka kąpiel powinna trwać ok. 15 minut. 

Ostrożnie z ostrożniem - kto nie powinien go pić?

Ostrożeń warzywny nie jest polecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Nie należy go stosować również w przypadku uczulenia na rośliny z rodziny astrowatych - w tym np. na słonecznik. Nie wolno też przekraczać dziennej porcji. Przekroczenie zalecanej ilości może wywoływać stłuszczenie wątroby, a zbyt długie stosowanie naparu może działać toksycznie na organizm.