„Mikroklimat”, który panuje w lodówce, służy temu, by zamknięte w niej produkty jak najdłużej pozostały świeże. Aby tak właśnie było, w urządzeniu powinno być trochę wilgoci. Niestety, łatwo o jej nadmiar, szczególnie jeśli często zaglądacie do środka lub trzymacie otwarte drzwiczki i zbyt długo zastanawiacie się, co wyjąć ze środka. Bakterie i pleśń w lodówce wywołuje właśnie nadmiar wody, więc to idealne środowisko do ich rozwoju, nawet w fabrycznie zamkniętych i nienapoczętych jeszcze produktach - np. serach. Jednak nie ma co się martwić, bo zwykła ścierka kuchenna opanuje ten problem i sprawi, że przechowywanie żywności w lodówce będzie efektywne - bez wyrzucania i marnowania.

Dlaczego warto włożyć ścierkę do lodówki?

Rola ścierki kuchennej nie kończy się na wycieraniu zabrudzeń czy plam. Ma ona też inną, ukrytą i nieoczywistą funkcję, która pomoże zaoszczędzić pieniądze wydawane na zakupy oraz ograniczyć marnowanie jedzenia. Nie będziecie musieli już nic wyrzucać, bo włożenie ścierki do lodówki pomoże wydłużyć przydatność produktów, szczególnie świeżych warzyw i owoców. 

Wszystko dlatego, że bawełniana szmatka doskonale pochłania wilgoć, a to zmniejsza ryzyko psucia się żywności. Możecie również wykorzystać ściereczkę z mikrofibry, która zadziała jak naturalny „pochłaniacz” wilgoci. Taki kawałek niepozornego materiału sprawi, że jedzenie będzie się psuło o wiele wolniej niż zwykle. 

To niezwykle ważne, gdyż dane Banku Żywności wskazują, że Polacy rocznie wyrzucają 4,8 mln ton żywności, z czego aż 60% odpadków generują gospodarstwa domowe. Co ciekawe, zaledwie 15% z tej liczby to odpadki produkcji rolniczej, a zaledwie 1% strat powstaje podczas transportu i magazynowania produktów. Najczęściej wyrzucamy owoce, warzywa, pieczywo i wędliny - to, co powinno być zjadane na bieżąco. Warto więc jak najszybciej wdrożyć w życie trik ze ściereczką, aby zmniejszyć te niepokojące statystyki.

Jak wykorzystać ścierkę w lodówce?

Aby jedzenie dłużej pozostało świeże, smaczne i wartościowe, wystarczy tylko wziąć nową, czystą ściereczkę i ułożyć ją na dowolnej półce w lodówce. Następnie układamy na niej produkty, które szczególnie szybko się psują: sery, wędliny lub owoce i warzywa. Tak przechowywana żywność znacznie dłużej zachowa wszystkie walory smakowe i wartości odżywcze.

Inne metody na zmniejszenie wilgoci w lodówce

Jeśli nie planujecie korzystać ze ściereczek, możecie wykorzystać inne sposoby na utrzymanie korzystnego „mikroklimatu” w lodówce. Skutecznym domowym pochłaniaczem wilgoci w lodówce jest też proszek do pieczenia. Wystarczy włożyć do lodówki talerzyk z łyżeczką tego produktu i wymieniać go co 2-3 dni.

Mało kto wie, że wilgoć w lodówce skutecznie zwalcza również węgiel aktywny. Wystarczy utłuc kilka kawałków na proszek i rozsypać go na talerzyku lub umieścić w woreczek na jednej z półek.

Możecie też zakupić specjalny osuszacz (odwadniacz) adsorpcyjny. Sprzęt w środku jest wyposażony w filtr, który pochłania wilgoć, a przy okazji neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Możecie też zakupić matę adsorpcyjną, działającą na podobnej zasadzie co ściereczka. 

Źródło: Czy w Polsce trwa święto marnowania żywności? Bank Żywności