Cienkie i elastyczne naleśniki to najlepsza baza do zrobienia twarogowego deseru czy krokietów. Wystarczy tylko kilka dobrze znanych nam składników, a jednym z nich jest tłuszcz do smażenia. Niestety, cena oleju mocno poszybowała w górę, dlatego, jeśli szukacie czegoś, co go zastąpi, a jednocześnie ulepszy konsystencję i trwałość ciasta naleśnikowego, mamy niezawodny patent. Znały go już nasze babcie, które wiedziały, jak przetrwać trudniejsze chwile. Poniżej znajdziecie przepis na naleśniki bez oleju.

Jak zrobić cienkie naleśniki bez oleju?

Do tego przepisu warto przygotować patelnię do naleśników z teflonową z powłoką nieprzywierającą. W ten sposób szybko i sprawnie zrobicie stos placków.

Używacie słoniny najczęściej do przygotowania skwarków i okrasy na pierogi? Ma ona także inne zastosowanie, które z pewnością pozwoli na usmażenie najlepszych naleśników. Wystarczy położyć niewielki kawałek skórki słoniny (od strony tłuszczu) na rozgrzanej patelni i poczekać, aż się wytopi. W ten sposób uzyskacie chrupiące i elastyczne placki jednocześnie bez potrzeby kupowania oleju. Zobaczcie, jak zrobić to krok po kroku.

Przepis na naleśniki bez oleju

Składniki:

  •     szklanka mąki pszennej,
  •     szklanka mleka
  •     szklanka wody gazowanej,
  •     2 jajka,
  •     70 g roztopionego masła,
  •     szczypta soli,
  •     skórka słoniny (mały kawałek).

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesypcie za pomocą sitka i wsypcie do miski.
  2. Wlejcie wodę gazowaną i mleko.
  3. Wymieszajcie za pomocą rózgi czy trzepaczki, aby nie pozostały grudki.
  4. Następnie wbijcie jajka i wlejcie przestudzone masło.
  5. Doprawcie solą i szczyptą cukru dla smaku.
  6. Odstawcie na około 10 minut.
  7. Rozgrzejcie patelnię i połóżcie kawałek słoniny.
  8. Po roztopieniu niewielkiej ilości smażcie cienkie naleśniki.
  9. Ponawiajcie co jakiś czas przesmażenie słoniny, aby patelnia była odpowiednio natłuszczona.
  10. Tak przygotowane naleśniki są świetną bazą do krokietów czy makaronu naleśnikowego do rosołu.

Jaka mąka jest najlepsza do zrobienia cienkich naleśników?

Do naleśników najlepszy jest typ 450. To delikatna i najdrobniejsza mąka pszenna, która sprawia, że ciasto jest delikatne, sprężyste i bardzo dobrze napowietrzone. Możecie użyć także dodatku tej pełnoziarnistej, jednak nie w całości. W przeciwnym wypadku wyjdą grubsze i nieco łamliwe.

Dobrym pomysłem są także mieszanki mąk bezglutenowych, które zawierają mąkę ryżową, kokosową oraz kukurydzianą. Pamiętajcie - aby ciasto było giętkie i trzymało farsz w ryzach, powinno być cienkie i wytrzymałe jednocześnie. Eksperymentujcie także z dodatkami, takimi jak nasiona czy tarte kawałki warzyw, aby urozmaicić ciasto naleśnikowe.