Podczas pracy w kuchni, najczęściej popełnianym błędem jest nieefektywność. Widzę to w planowaniu zadań. Powiedzmy, że mamy cztery cebule, które muszą być obrane, pokrojone w drobną kostkę  i przeniesione do dużej miski. Jeśli na każdy z tych kroków, do każdej cebuli podejdziemy osobno, można spędzić dużo czasu w poruszaniu się tam i z powrotem pomiędzy koszem na śmieci, a miską, podnosząc i odkładając nóż, obierając cebulę, a następnie biorąc kolejną.

Zamiast tego, działajmy jak fabryka: na start odetnijmy koniec i podział wszystkich cebul. Następnie skórki wszystkich cebul. Następnie dokonajmy wszystkich poziomych cięć , a kolejno wszystkich pionowych. Wreszcie, wszystkie odpady wyrzućmy do kosza na śmieci i oczyśćmy stanowisko pracy, zanim przejdziemy do kolejnego zadania.

Zastosujmy ten rodzaj myślenia do wszystkich zadań, a przekonamy się, że czas spędzony w kuchni będzie nie tylko bardziej efektywny , ale również kuchnia będzie wyglądać schludniej, czyściej, a my będziemy bardziej zorganizowane.