Krewetki to najpopularniejsze owoce morza i w naszym kraju najłatwiej dostępne. Jest wiele rodzajów krewetek, różnią się kolorem, wielkością, kształtem odnóży. Najczęściej w Polsce sprzedawane są krewetki mrożone, a te sprzedawane jako świeże, to zazwyczaj krewetki rozmrożone, które trzeba spożyć od razu. Krewetki możemy kupić gotowane (wtedy są one różowe) lub surowe (kolor szary). Często, kiedy kupujemy krewetki na wagę, przy poszczególnych ich rodzajach podawane są pary liczb, np. 6/10, 16/20. Jest to ilość krewetek na 1 funt – 0.45 kg.

Krewetki można kupić już obrane albo w całości. Kiedy wybieramy tę drugą opcję, musimy pozbyć się głowy i odnóży tych skorupiaków. Jednym zręcznym ruchem odrywamy głowę i zdejmukrewetkijemy chitynowy pancerzyk pokrywający ciało krewetki, zaczynając od miejsca w którym była głowa. Odrywamy też nóżki. Następnie nacinamy grzbiet krewetki na około 5 mm i czubkiem noża wyjmujemy ciemną niteczkę, które jest jelitem krewetki. Warto je usunąć, inaczej krewetka będzie gorzka. Jeśli chodzi o ogonki możemy je delikatnie oderwać lub zostawić, dzięki czemu krewetki będą bardziej dekoracyjne. Krewetki płuczemy.

Kalmary to inaczej kałamarnice, choć ta pierwsza nazwa przyjęła się w kuchniach świata. Pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam do głowy, jeśli chodzi o te głowonogi to pewnie pierścienie otoczone w panierce, usmażone na głębokim tłuszczu, których mogliśmy próbować na wakacyjnym wyjeździe w Grecji czy Turcji. Jednak z kalmarów można przygotkalmaryować wiele innych potraw, szczególnie, jeśli zakupimy je w całości. Na początku trzeba usunąć z nich głowę z mackami, pozostawiając jedynie tuby, czyli ich korpus, choć macki też mogą być pożywane. Od głowy odcinamy wnętrzności, aparat gębowy i oczy, zostaną nam jedynie macki. Kolejną czynnością przy obrabianiu kalmarów jest usunięcie kośćca, który biegnie wzdłuż ciała i przypomina nieco plastikową rurkę. Należy pamiętać o pozbyciu się worków czernidłowych, które mogą być użyte do przygotowania czarnego risotto. Koniec dzieła wieńczy obranie kalmara ze skóry i umycie tuby i macek.

Tak przygotowane kalmary można nadziewać, kroić w krążki i smażyć, gotować, grillować i podawać z przeróżnymi dodatkami. Niezależnie od sposobu podania pamiętajmy, że kalmary należy gotować albo bardzo krótko, albo długo.

Małże, ostrygi, przegrzebki, czyli mięczaki dwuskorupowe. Małże, zwane inaczej mulami i omułkami, wyróżniają się owalnymi skorupami w różnych kolorach, np. czarnym, zielono-niebieskim, srebrnym. W środku znajduje się soczyste mięso, o wyrazistym, nieco słodkawym smaku i kolorze pomarańczowym lub jasnożółtym i biało-czerwonym.małże

Kupione małże musza być świeże. Poznamy, że skorupiaki te nadają się do spożycia, kiedy skorupki będą pozamykane. Otwarta skorupka oznacza, że małż jest martwy lub przebywał w cieple. Wystrzegamy się także tych, które mają wyszczerbioną, pęknięta skorupkę.  Przed obróbką myjemy małże w ciepłej wodzi, zeskrobując wszelkie narośla i pozbywając się piasku.

Małże przekładamy do garnka o grubym dnie i gotujemy na przykład z dodatkiem wina. Po ugotowaniu, które trwa kilka minut, wszystkie małże powinny się otworzyć, jeśli tak się nie stanie, tych zamkniętych nie jemy.

Odmianą małży są sercówki, z muszlą najczęściej, jak nazwa wskazujsercówkie, o kształcie serca. Małże te mają bardzo delikatne mięso, o wyrazistym smaku.  Mogą być spożywane na różne sposoby - na surowo, gotowane na parze, gotowane w zupach lub sosach. Większe muszle mogą być też nadziewane i pieczone. Warto zachować wodę, która jest w muszli, bowiem często stosowana jest ona jako podstawa zup i bulionów rybnych.

Ostrygi to większe siostry małży, uznawane za produkt luksusowy. Poznamy je po chropowatych, dużych muszlach. Tak jak mule muszą być bezwzględnie ostrygiświeże, co także poznamy po zamkniętej skorupie. Natomiast po otwarciu woda powinna być przejrzysta a zapach świeży, morski.

Przed przystąpieniem do spożycia, ostrygi szorujemy ściereczką pod wodą. Ostrygę trzymamy płaską stroną do góry i delikatnie, aby się nie pokaleczyć, wbijamy w szczelinę miedzy skorupami krótki nóż. Przesuwamy nóż wzdłuż w stronę środka, otwierając skorupę. Przy otwieraniu ostryg staramy się nie wylać wody ze środka. Kolejną czynnością jest odcięcie mięsa od skorupy. Tuż przed jedzeniem skrapiamy ostrygi sokiem z cytryny i konsumujemy w całości, wraz z wodą z muszli. Ostrygi można też gotować na parze lub krótko w garnku.

przegrzebki

Przegrzebki, czyli małże św. Jakuba. Mają bardzo charakterystyczny kształt muszli – przypomina wachlarz. Wyróżniają się także niesamowitymi kolorami – różowym, pomarańczowym, żółtym beżowym. Przegrzebki zazwyczaj gotuje się, smaży lub zapieka, wcześniej otwierając je tak samo jak ostrygi. Po rozwarciu się muszli należy usunąć szare narośle z czarną nitką znajdujące się wokół przegrzebka.

Przeczytaj też:

Jak i gdzie kupować owoce morza

Wartości odżywcze owoców morza

Jak przyrządzic owoce morza

Szkoła gotowania na statku

Wypróbuj przepisy na owoce morza:

Pietruszkowe tagliatelle z krewetkami

Ryżowe krokieciki z truskawkami, avocado i krewetkami

Kalmary na słodko

Paella z owocami morza

Przegrzebki

Kalmary w sosie czosnkowym z makaronem penne