Czy kuchnia francuska cieszy się wśród Polaków popularnością? Jest raczej uznawana  za kuchnię wykwintną, trudną.

Kuchnia francuska uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Najczęściej kojarzona jest ze ślimakami, żabimi udkami, serami itp. Jest bogata w dość ,,gustowne” owoce morza, ryby oraz produkty wysokiej jakości, w której to królują świeże trufle, foie gras czy przepiórki. Dlatego kuchnia francuska jest uważana za jedną z najlepszych i jedną z najtrudniejszych, ponieważ mając takie zaplecze kulinarne można przygotowywać bardzo skomplikowane i wykwintne dania. Kuchnia francuska popularna była zawsze. Często może nie przez oryginalne dania, a jej akcenty, jednak zawsze mieliśmy z nią do czynienia. Z dnia na dzień obserwujemy coraz więcej stałych gości, którzy odwiedzają naszą restaurację, zatem kuchnia francuska jest im dobrze znana i ceniona. Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że często przychodzą do nas goście, którzy w przeszłości bywali we Francji i tęsknią za tamtejszym klimatem i smakami.

Czy da się zdefiniować kuchnię francuską? Bardziej bazuje na warzywach, mięsach czy rybach i owocach morza? Czy jest to kuchnia bardziej zregionalizowana, której nie da się przedstawić jako jednorodną?

Kuchnia francuska jest dość obszerna i obawiam się, że chyba nie da się jej podzielić na takie kategorie, ale z doświadczenia i obserwacji można stwierdzić, że goście bardzo często wybierają ryby i owoce restauracjamorza. Jest to chyba spowodowane częstszym niż dawniej zdrowszym podejściem do odżywiania się na co dzień, a wiadomo, że ryby i warzywa są lżejszymi produktami. Francja oczywiście jest podzielona na typowe i oryginalne dania regionu. Każdy z nich z czegoś słynie jak np. Alzacja znana jest z foie gras, sera i wina, Burgundia z wołowiny duszonej w winie i ślimaków, Normandia i Bretania to regiony, gdzie królują owoce morza, ostrygi, cydr i małże St.Jacques. Prowansja np. jest znana z oliwy, warzyw i ziół, a najpopularniejsza zupa Bouillabasse jest właśnie stąd.

Wiele osób postrzega kuchnię francuską jako ciężką, w której używa się dużo masła i śmietany. Czy to prawda?

Niestety tu muszę powiedzieć, że masło jest nieodzownym składnikiem dań, jest dodawane praktycznie do wszystkiego i jak głosi zasada w kuchni francuskiej - jak jest go dużo to dodaj jeszcze więcej. Masło i śmietana wyciągają smak i jest tzw. zagęszczaczem.

Czym wyróżnia się L’Arc Varsovie na tle innych francuskich restauracji? Stawiają Państwo na receptury tradycyjne czy jest torestauracja raczej kuchnia fusion, bardziej nowoczesna.

Restauracja L’Arc Varsovie jest restauracją, która przede wszystkim stawia na świeżość produktów i ich jakość. Każda potrawa przygotowywana jest pod okiem naszego Szefa Kuchni – Marcina Legata, który dba o każdą potrawę. Na pewno tym, czym wyróżniamy się na tle innych restauracji, jest naszehomarium, w którym żyją świeże homary i ostrygi, które stamtąd trafiają po przygotowaniu na talerz gości. Przy tej okazji chcielibyśmy zaprzeczyć nieprawdziwej legendzie, że świeże owoce morza są tylko w czwartek. Do naszej restauracji owoce morza są dostarczane każdego dnia restauracjaoprócz niedzieli. Menu restauracji jest skomponowane na styl francuski z naciskiem na nowoczesne podejście do kuchni. Jakość i smak naszych dań doceniło już wielu gości zarówno tych, którzy przychodzą po raz pierwszy jak i tych, którzy odwiedzili nas i zostali stałymi gośćmi. Najczęściej powtarzającym komplementem jest opinia, że mamy najlepsze ostrygi w Warszawie.

W ofercie restauracji znajduje się bogata oferta dań z homarów. To składnik który nie jest w Polsce jeszcze popularny. Czy macie Państwo stałych klientów, którzy przychodzą wyłącznie na dania z homara? Jak bogate jest homarowe menu?

Oczywiście jest  grupa stałych gości, którzy odwiedzają naszą restauracjętylko, by restauracjazjeść homara i dania, w których on występuje. Coraz częściej przyrządzamy tego bardzo cenionego za swój niepowtarzalny smak skorupiaka. Posiadamy w Menu homara podawanego na cztery sposoby, jak również bardzo delikatną aromatyczną zupę i makaron. Atrakcją na pewno jest to, że gość podchodzi do homarium  i sam wskazuje, którego homara sobie życzy. Homara możemy zaserwować w całości lub, jeśli gość chce uniknąć zabawy z łamaniem, może poprosić kucharza o podanie samego mięska skorupiaka.

Co poleciłby Szef kuchni osobie, która nie miała okazji odwiedzić jeszcze francuskiej restauracji, a chciałaby spróbować czegoś, co mógłby zjeść też w knajpce w Paryżu czy w Lyonie?

restauracjaW Menu naszej restauracji każda potrawa jest wyjątkowa, ma swój niepowtarzalny smak, aromat i styl. Dużo zależy od własnych poglądów kulinarnych i smaku, ale z całą pewnością każdy powinien spróbować świeżych ostryg i homara, oczywiście w towarzystwieszampana Moet, którego sprzedajemy na kieliszki, najtaniej w mieście w cenie 29 zł.

 

Kuchnia francuska nie jest raczej rajem dla wegetarian, co znajdą oni w Menu Państwa restauracji?

restauracja

Rzeczywiście w takich przypadkach osoby, które nie spożywają mięs, ryb mogą mieć mały problem, ale dla takich gości jesteśmy w stanie przygotować specjalne dania np. francuską tradycyjną zupę cebulową, świeży szpinak z oliwą orzechową, pieczoną papryką i orzeszkami pinii, figi karmelizowane w cukrzetrzcinowym z rukolą i płatkami koziego sera lub makaron garganelli z truflami i sosem z sera Roquefort.

 

Czy desery są  dla Francuzów równie ważne jak dania główne? Jakie desery poleciliby Państwo na zakończenie przepysznego francuskiego obiadu?

Każde danie główne powinno mieć swój finał w postaci dobrego deseru i myślę, że nie tylko dla francuza deser stanowi nieodzowną część obiadu. Z pewnością poleciłbym creme brulle lub fondant czekoladowy z coullis z gruszki i maracui. Wielką popularnością cieszy się w restauracji nasz codziennie świeżo robiony delikatny tort bezowy z owocami.

logo

Restauracja L'Arc Varsovie oferuje swoim gościom bogate menu dań z kuchni francuskiej. Odwiedzając to miejsce mamy również okazję spróbować świeżych ostryg i homara w towarzystwie prawdziwego Szampana. To oczywiście tylko jedna z nielicznych pozycji menu przygotowanego przez szefa kuchni Marcina Legata.

Masz swoją ulubioną francuską restaurację? Podziel się z nami swoimi wrażeniami, kliknij tu i dodaj opis swojej ulubionej francuskiej knajpki, kawiarni czy piekarni.