Orzechy kokosowe rosną na palmach kokosowych, uprawianych w tropikalnych rejonach świata. Kokosy stosowane są w sztuce kulinarnej nie tylko podczas przyżądzania potraw, lecz także do ich dekoracji. W kuchni wykorzystuje się zarówno miąższ jak i mleko kokosowe, sok czy olej. Na wielu tropikalnych wyspach kokos jest podstawowym składnikiem codziennej diety.

Kokosy są bardzo pożywne, bogate w błonnik, witaminy i minerały. Klasyfikowane jako "żywność funkcjonalna", przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Olej kokosowy ma właściwości lecznicze przewyższającą wszelkie inne typy oleju i jest szeroko stosowany w medycynie tradycyjnej wśród ludności Azji i Pacyfiku.
Owoce palmy kokosowej bogate są w niektóre tłuszcze o bardzo korzystynym wpływie na zdrowie. Tradycyjne w tropikalnych populacjach, które spożywają duże ilości oleju kokosowego rzadziej przejawia się zjawisko nadwagi i zachorowań na choroby dotykające współcześnie większość zachodnich kultur.

Istnieje kilka różnych sposobów, aby cieszyć się świeżymi kokosami. Same owoce mogą młode lub starsze. Młode okazy mają zazwyczaj zielone powłoki lub białe "łuski" ukryte pod zewnętrzną powłoką. Starsza kokosy wyglądają bardziej znajomo, są brązwe i włochate. Gdy kokos dojrzewa jego składniki odżywcze i właściwości  ulegają zmianie. Młode okazy mają więcej "wody" i miękkie miąższu, podczas gdy dojrzałe kokosy mają miąższ jędrny i zawierają mniej "wody".

Wiele osób myśli, że sprzedawane w sklepach ​​mleko kokosowe jest cieczą z wnętrza kokosa, jednak nie jest. Ciecz wewnątrz kokosa jest znana jako tzw. kokosowa woda lub sok. Natomiast popularne 'mleko' wykonuje się m.in. z miąższu kokosowego.

Olej kokosowy jest produktem tłuszczowym, również pochodzącym z miąższu kokosowego. Ważne jest, aby pamiętać, że oleje kokosowe oferowanych na rynku różnią się znacznie pod względem jakości. Podobnie jak oliwy z oliwek, niskiej jakości oleju kokosowego należy unikać. Często są one przetwarzane przy użyciu środków chemicznych.

Orzechy kokosowe są bogate w kwas laurynowy, który jest znany jako przeciwwirusowy, antybakteryjny i przeciwgrzybiczny, wzmacnia też system odpornościowy.Świeży sok kokosowy jest jednym z najbogatszych źródeł elektrolitów znanych człowiekowi  i zapobiega odwodnieniu.

Kokosy pomocne są zarówno przy odchudzaniu jak i obniżaniu poziomu cholesterolu. Kokos zwiększa metabolizm i wspomaga zdrowe funkcjonowanie tarczycy. Co więcej, pomaga odmłodzić skórę i zapobiega zmarszczkom!

Wybór i przechowywanie

Wybierz kokos, w którym po wstrząśnięciu słyszysz chlupanie. Im więcej płynu (-większy 'chlupot'), tym świeższy kokos. Unikaj orzechów zepsutych, z pleśnią lub pęnięta skorupą. Całe orzechy kokosowe mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej do 1 miesiąca. Jeśli kokos jest otwarty, należy szczelnie owinąć folią i przechowywać w lodówce do 5 dni. Świeże mleko kokosowe i wodę należy zużyć w ciągu 2 dni. Można zamrażać rozdrobnionego świeżego kokosa w torbie i przechowywać do 6 miesięcy.
Kokosy w puszce lub opakowane można trzymać 5 do 7 dni, a suszone od 3 do 4 tygodni w lodówce.

Otwieranie kokosa

Aby otworzyć kokosa, znajdź trzy miękkie dziurki na górze skorupy. Naciąć je czubkiem noża i odsączyć mleko. Młotkiem, delikatnie postukać po skorupie dookoła, aż  pęknie. Podzielić na częście i oddzielić miąższ od łuski.

Karolina Błaszkowska

Przeczytaj inne artykuły z cyklu owoc ma moc